To ale prý dokáže některé tamní společnosti zlikvidovat. Podnikatelé proto poslali na zlínskou radnici i krajský úřad petici proti takovému jednání.

Zástupci UNI reality však považují celou kauzu za umělý problém a nad postojem firem kroutí hlavou. Tvrdí, že areál rozhodně uzavřít neplánují. Nevyloučili však, že by se při vjezdu do něj mohla ocitnout závora. Ujišťují přitom společnosti, že s nimi vše hodlají projednat. Schůzku s oběma stranami svolal na příští týden i náměstek primátorky Martin Janečka.

Omezení vstupu do areálu se obává například firma Lesko. „Určitě by to mělo na nás negativní dopady. Naši zákazníci by měli ztížený přístup a případnými kontrolami by ztráceli čas. Pro nás by to znamenalo snížení tržeb i propouštění pracovníků. A to nemluvím o zhoršení dopravní situace na nábřeží,“ sdělil ředitel firmy Radomír Coural.

S ním se shodli i zástupci společností NWT Computer, Rovenika, Taš-stappa beton, HCM Autoservis, Plastservis a řada dalších sídlících v areálu.

Jejich obavy se staly skutečností o uplynulém víkendu, kdy se na vrátnici v areálu objevili hlídači a v blízkosti benzinky betonové sloupy, které znemožňují průjezd z jedné části areálu na druhou.

Jednatel a ředitel UNI reality Martin Jarolím však ujišťuje, že tato dočasná opatření učinila firma kvůli čištění komunikací. „Může tam vejít cyklista nebo maminka s kočárkem. Něco se stane a já za to budu zodpovědný? Jakmile se komunikace uklidí, vrátní i blokace na silnici zmizí, ale své pozemky oplotíme. Naše firma sídlí v areálu také, takže bych měl mít stejné obavy jako ostatní. Ale nemám,“ poznamenal Jarolím.

Pravdou však podle ředitele pro strategický rozvoj Zdeňka Mikela je, že chce UNI reality v budoucnu více zajistit ochranu firem i jejich majetek. „Instalace závory před vstupem do areálu je jedna z variant, ale vše je otázkou jednání,“ poznamenal Mikel.

Tamní podnikatelé by se ale se závorou nesmířili. A to ani v případě, že by umožňovala bezplatný vstup do areálu. Představuje totiž podle nich mimo jiné psychologický blok. „Náš vozový park představuje patnáct aut. Nedovedu si představit jakoukoliv blokaci u vstupní brány. Bylo by to obrovské omezení,“ zdůraznila jednatelka firmy BMKco Hana Baštýřová.

S bránou rozhodně nesouhlasí ani jednatel společnosti Alitron Cz Jan Bravenec. „Závora řidiče odradí. Pokud se do areálu nikdo volně nedostane, neprodáme ani litr a můžeme benzínku zavřít. V současné době slouží pro tři sta podnikatelských subjektů a stovky řadových občanů,“ doplnil Bravenec.

Ředitel Mikel ale poukázal na jiné části svitovského areálu, které uzavřené jsou. „Tamní firmy by si naopak nedokázaly představit, že by do něj měl kdokoliv neomezený přístup,“ podotkl.

Firmy na Rybníkách po tom však netouží, zdůraznil vedoucí zlínské divize NWT Computer Jiří Stodůlka. „Naše budovy by ztratily časem hodnotu třeba na třetinu současné ceny,“ oponuje. „Jsme ochotni se finančně podílet na opravě a údržbě cizích komunikací, ale rozhodně nesouhlasíme s omezením vjezdu do areálu,“ dodal Stodůlka.

Martin Jarolím říká, že je připraven jednat. „Musíme si to na schůzce vzájemně vyříkat a sdělit si své představy. Zatím je to virtuální realita,“ dodal.

Podnikatelé se proto se zástupci UNI reality sejdou v úterý v obřadní síni zlínské radnice. „Sezval jsem všechny, aby se vysvětlilo, v čem je problém. Osobně chci, aby se pokojný stav, který v areálu je, udržel i nadále,“ sdělil náměstek primátorky Martin Janečka.

Areál Rybníky za řekou Dřevnicí od třídy Tomáše Bati je řadu let otevřený a veřejně přístupný. Neplatí v něm dosud žádná omezení na vstupu a příchozí nekontrolují žádní vrátní.