Prázdninový pobyt na Valašsku pro ně vymyslela ředitelka novojičínské Mateřské školy Beruška Hana Skočkova. „Viděla jsem tu hrůzu v Životicích a napadlo mě, že když se teď chystáme s dětmi na tábor, navýšíme kapacitu o dalších dvanáct. Obvolala jsem starosty obcí, jestli by měli zájem, a jen během jednoho dne se nám přihlásil plný počet dětí,“ potvrdila Skočková.

S podobným nápadem přišli také pracovníci meziříčského Střediska volného času Domeček. „Zatímco rodiče budou zaměstnáni odstraňováním povodňových škod, jejich děti s námi mohou absolvovat sportovní hry, soutěže, turistické výlety a rukodělné dílny. Vše podle počasí, jako na klasickém ozdravném táboře,“ doplnila ředitelka Střediska volného času Domeček Hana Holčáková.

V regionu pořádají nejrůznější organizace tábory od počátku července také pro ostatní děti. Většina pořadatelů se však letos potýká se špatným počasím.

Každodení bouřky nebo dešťové přeháňky ovlivnily plány například tábora mladých astronomů ve valašskomeziříčské hvězdárně. Z původních třiceti dětí se nakonec pobytu účastní pouhých osmnáct. „Pro větší zájem jsme vypsali dva turnusy, ale druhý jsme museli zrušit. Počasí nám dost ovlivňuje program,“ postěžoval si vedoucí tábora Radek Kraus. Protože je obloha zatažená, děti mají o to více teorie a přednášek, pozorují hlavně Slunce a zakreslují krátery na Měsíci.

Mladí gymnasté z Meziříčska vyrazili zase do Soboněk nedaleko Hodonína. Kvůli deštěm promáčeným pískovým hřištím však ani oni nemohou plnit původní program. „Děláme co se dá. Kvůli počasí jsme například místo gymnastického tréninku navlékali korálky,“ říká Jitka Dvořáková ze Střediska volného času Domeček ve Valašském Meziříčí.

Od 4. července tráví prázdniny na táboře Malého Hroma v Hážovicích zase děti ze Vsetína. Malí táborníci zde spí v indiánských teepee. Počasí jim prý ale prozatím přeje. „Bouřky se nám naštěstí zatím vyhýbají. Vždycky máme ale připravenou i mokrou variantu,“ vysvětlil ředitel Alceda Pavel Bartoň.

Dobrodružný začátek letošních prázdnin ovšem prožili vsetínští skauti. Pořádají celkem sedm táborů. Ten ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Hranicku museli například urychleně přesunout na kopec. „Vojáci nás se stany a polní kuchyní nepustili na obvyklé místo, kde stanujeme,“ řekl zástupce vůdce vsetínských skautů Pavel Drábek.