Venkovní koupaliště
Architektonická studie má vedení města doporučit nejlepší a nejvýhodnější řešení oprav, úprav a investic do stávajícího areálu koupaliště. Odborníci ji vypracovávají právě teď. Koncem dubna proběhlo veřejné setkání, kde se s návrhy úprav sportoviště seznámili i občané. Zastupitelstvo města má nyní rozhodnout o projektování jednotlivých etap a zároveň bude hledat zdroj financování.
Součástí celé akce je i zajištění vlastního zdroje vody. Na nalezení vody, vyhloubení vrtu a vybudování studny město už získalo dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši 405 003 korun (na pokrytí 85 % uznatelných nákladů). Dodavatelská firma by měla dílo předat do 8. června.
Rozšíření hřbitova
Kloboucký hřbitov je skoro plný. Chybí hrobová místa i kolumbárium pro urny. Radnice už nechala vypracovat návrh řešení, který zahrnuje novou část hřbitova s výsadbou okrasných stromů, keřů a trvalkových záhonů. Součástí projektu je i vytvoření rozptylové loučky před smuteční síní, oplocení, mobiliář, osvětlení, odvodnění a další drobné úpravy. Náklady jsou odhadnuty na 7,8 milionu korun. Projektová dokumentace je hotová, město hledá peníze.
Bezpečně do školy
Základní škola ve Valašských Kloboukách se zapojila do školního projektu Na zelenou. Spolu se žáky vyhodnotila jejich docházku do školy a vytipovala nebezpečná místa pro pěší pohyb dětí. Úlohou projektu je najít vhodné řešení pro zlepšení současné situace. Nyní se připravuje zadání projektové dokumentace.
Vestavba bytů v podkroví domu s pečovatelskou službou I
Investiční odbor města právě vypracovává projektovou dokumentaci pro stavební povolení na vestavbu pěti podkrovních bytů. Investiční akce se podaří tehdy, pokud se podaří získat výhodný zdroj krytí nákladů. Dotační tituly, které by bylo možné využít, nabízí až 600 tisíc korun na jeden byt, pokud bude určen osobám v nepříznivé sociální situaci. Přijetí takové dotace znamená však tvrdší pravidla.
„Relaxujeme na čerstvém vzduchu"
Cílem projektu je vybudovat ve Valašských Kloboukách venkovní hřiště – fitness park, ve kterém by posilovací a cvičební stroje sloužily pro děti, mládež, ale také širokou veřejnost. Podstatou projektu je vytvořit vhodné podmínky pro smysluplné a aktivní prožívání volného času. Celkové náklady jsou vypočítány na bezmála 300 tisíc korun a do projektu město půjde tehdy, pokud získá dotaci ve výši 90 % nákladů. Hřiště by mohlo vzniknout u základní školy a v současnosti se hledá zdroj financování.
Centrum volnočasových aktivit mládeže – sauna a fotbalové kabiny
Město chce zmodernizovat budovu č. p. 282 v ulici Nádražní, která slouží jako sauna a zároveň jsou v ní fotbalové kabiny. Počítá i s novým vytápěním, zdravotně technickým vybavením, elektroinstalací a kanalizací. V současné době se zpracovává dokumentace pro stavební řízení. Celkové náklady projektu jsou odhadnuty na 10,7 milionu korun. V rámci dotačního titulu, vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, podalo už město žádost alespoň na revitalizaci objektu fotbalových kabin, kdy celkové náklady činí 5,4 milionů korun.
Přírodní zahrada
Hlavním záměrem je vytvoření ekologické a naučné zahrady v areálu mateřské školy. Zahrada bude sloužit jako otevřená učebnice přírody se zaměřením na témata vztahující se k ekologii, geologii, botanice a k přírodě vůbec. Sloužit bude pro potřeby školky, pro rodiče, prarodiče a sourozence dětí, ale také jako ukázka výukové zahrady pro ostatní návštěvy. Náklady jsou odhadnuty na 2 miliony. Školka už podala žádost o dotaci ve výši 95 % nákladů a čeká na verdikt.
„Cyklostezka – tam to žije!"
Tento projekt má posílit rekreační potenciál v bezprostředním okolí města. Cílem je vybudovat v okolí cyklostezky BEVLAVA infrastrukturu – čtyři odpočívadla s posezením, deset rozcestníků pro turisty, přírodní tělocvičnu v ekoparku na Trhovisku a půjčovnu kol. Celkové náklady jsou plánovány ve výši 526 tisíc korun a město podalo žádost na dotaci ve výši 50 % uznatelných nákladů.
Bezbariérové chodníky v ul. Brumovské
Návrh bude řešit stavební úpravy chodníků, které vedou podél silnice I/57 včetně vybudování přechodů pro chodce a míst pro přecházení. „Vybrali jsme dodavatele projektové dokumentace, která bude dodána do konce června. O dotaci žádáme Státní fond dopravní infrastruktury," řekl vedoucí odboru investic a strategického rozvoje Radek Bařinka.
Oprava chodníku k vlakovému nádraží
Dlouhodobě havarijní stav chodníku v Nádražní ulici chce město vyřešit co nejdříve. Problémem jsou majetkové vztahy, protože chodník je ve vlastnictví Zlínského kraje. V současné době jedná město s krajem o směně pozemků, aby mohlo začít s rekonstrukcí komunikace.
ŠIDLOVÁ MARIE