Už ve čtvrtek 23. května předalo vedení města zástupcům společnosti Lázně Luhačovice symbolický klíč „Tady pramení Jurkovič“, jako poděkování za to, že se jí podařilo odemknout krásný historický prostor a zároveň zachovat jeho původní tvář.

Čtvrteční slavnosti se účastnila i Miss World 2023 Krystyna Pyszková. Pásku společně přestřihli a symbolicky tak areál otevřeli Eduard Bláha, předseda představenstva Lázní Luhačovice, a.s., čerstvě korunovaná královna krásy Krystyna Pyszková, Petra Navláčilová ze stavební firmy Navláčil, architekt Petr Všetečka a Katarína Salayová Jurkovičová, vnučka architekta Dušana Jurkoviče.

„Srdcem areálu je restaurovaný objekt Vodoléčebného ústavu s expozicí, která se věnuje vodoléčebným procedurám a historii lázeňství, dílu slovenského architekta Dušana Jurkoviče a tvorbě Leoše Janáčka. Slavný hudební skladatel pobýval v Luhačovicích celkem pětadvacetkrát,“ řekla Deníku ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová.

Koupal se tu i Vlasta Burian

Zachován zůstal bazén, ve kterém se koupal i Vlasta Burian. Stal se součástí odpočinkové zóny.

„Obnovili jsme také původní Jurkovičovu plovárnu, i když už neslouží jako veřejná plovárna, nicméně hosté můžou areál využívat jako rekreační zónu, kam je vstup zdarma, vstupné se platí pouze do vnitřních expozičních prostor,“ dodala Hana Felcmanová.

Unikátní dílo Dušana Jurkoviče je již od roku 1958 kulturní památkou. Provoz bazénu byl z důvodu špatného technického stavu ukončen v roce 1995. V roce 2000 byla provedena rekonstrukce a celý objekt byl využíván pouze ke kulturním akcím a prohlídkám.

V březnu roku 2021 byla zahájena generální rekonstrukce objektu za více než 150 milionů korun. Přibližně 70 milionů pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu EU, zbytek financovala akciová společnost Lázně Luhačovice.

O posledním květnovém víkendu se v srdci restaurovaného objektu Vodoléčebného ústavu s expozicí, konají komentované prohlídky. V sobotu zahájil program ve Bubble show Pavel Roller & The Crazy Flappers, vystoupili i DFS Dolinečka a cimbálová muzika.

V neděli si návštěvníci poslechnou muziku Petra Spáleného v podání Ladislava Dobeše & bandu. Chybět nemá pouliční loutkové divadlo Teatro Pimprle, secesní fotoateliér, ani hry pro děti.

Sluneční a říční lázně byly postaveny v roce 1902 a v mnoha ohledech jsou jedinečné. Například dvoupodlažní převlékárna v mužské části objektu, kterou podpírají reliéfní sloupy a obkružuje ikonická římsa pomyslného druhého podlaží. Součástí plovárny bývala dřevěná lehátka na terasách, hřiště na volejbal, stoly na ping pong, gymnastické nářadí a dětské kolotoče. Konaly se tam také vyhlášené plavecké závody nebo oblíbené pikniky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Filmové klapky ve Zlíně

Filmové klapky ve Zlíně | Video: Iva Nedavašková