Mnohem větší pozdvižení pak o několik dní později způsobila zpráva, že se devětadvacetiletý Martin Janík stal dokonce místostarostou jihovalašského města.

„Někdy bych se rád vrátil do doby před místostarostováním,“ přiznává nejmladší člen valašskoklobouckého zastupitelstva v rozhovoru pro Deník.

Nedostavil se pocit ztráty některých iluzí?

To víte, že ano, ale to je normální. Kdybych věděl, co mě čeká, nevím, jestli bych měl tu odvahu a chuť do toho jít znovu. Iluze a naivita jsou velmi důležité k tomu, aby člověk mohl něco dokázat. To už jsem si mockrát ověřil.

Jaká je konkrétně náplň vaší práce v pozicích místostarosty nebo předsedy komise pro rozvoj města a strategické plánování?

Mám na starosti komunikaci s městem zřízenými organizacemi, mezi které patří škola, školka, dům dětí a mládeže, kulturní a vzdělávací středisko, technické služby, výroba tepla, městské lesy a podnikatelský inkubátor.

S technickými službami řeším svoz komunálního a tříděného odpadu, provoz skládky ve Smolině, úklid města, zeleň a vánoční výzdobu, opravy a požadavky občanů. Dále mám na starosti příjem grantových žádostí, zpravodaj a osadní výbory. Ve strategické komisi organizuji schůze a tvorbu nového strategického plánu města. Součástí mé práce je samozřejmě i projednávání důležitých témat s občany.

Co považujete během roku v Kloboukách za úspěch?

Jsem moc rád, že se podařilo oživit a rozhýbat projekt cyklostezky BečvaVlára Váh, o kterém si myslím, že by mohl mít pro celý region obrovský přínos. Podařilo se obnovit i pravidelný městský trh. Dále jsem velmi spokojený s pěti nachystanými projekty na zateplení městských budov. Pracujeme na vzniku nízkoprahového zařízení pro mládež. Máme také podané projekty na nový sběrný dvůr a kompostárnu, které v Kloboukách chybí. Teď bude záležet na tom, které žádosti o dotace budou úspěšné.

Co se naopak ve Valašských Kloboukách podle vás zatím nepovedlo?

Zatím se nám nepodařilo vytvořit nová stavební místa pro naše obyvatele.

Spolupráce v rámci mikroregionu Jižní Valašsko je poměrně slabá a například také rozvoj šetrného cestovního ruchu a společných projektů.

Také v porovnání s okolím zaostáváme ve využívání obnovitelných zdrojů. Na to bych se rád zaměřil.

Naplňuje vás vaše práce?

Ano, naplňuje, ale to víte, že někdy jsem rozčarovaný z věcí, které se dějí a komplikují mi ji. Mrzí mě pesimismus a názor některých, že nic nejde změnit, a z toho pramenící nechuť něco zkoušet dělat jinak. Na práci mě baví její různorodost a také to, že se denně setkávám s novými lidmi a jejich charaktery.

Nesetkáváte se kvůli svému věku s ústrky kolegů, popřípadě předsudky ze strany obyvatel města?

Ne, zatím jsem se s ničím takovým nesetkal, ale může to být také otázka upřímnosti.

Pociťujete odpovědnost vůči lidem, kteří vám svými hlasy pomohli na radnici a jak se případně projevuje?

To určitě. Snažím se je maximálně informovat a získávat od nich zpětnou vazbu. Svolávám pravidelné schůzky naší Kandidátky mladých. Snažím se plnit to, co bylo v našem volebním programu.

Kolik hodin denně v práci trávíte?

Osm až dvanáct, podle potřeby. Někdy je nutné řešit povinnosti i přes víkend. To k této práci ale patří.

S jakými politickými cíli a vizemi vstupujete do dalších let?

Často o tom přemýšlím. Vizí naší strategické komise je: město pro lidi, kvalita života, která je založena nejenom na ekonomické prosperitě. Moje osobní zkušenost je, že úroveň sociálních vztahů, kvalita prostředí a z toho vyplývající zdraví a stav mysli jsou pro spokojený život rozhodující. Protože nemáme možnost srovnávat, často si neuvědomujeme, že jsme v porovnání se zbytkem světa velmi bohatá společnost. A záleží jenom na nás, jak si toho umíme vážit a nakládat s tím. Takže cílem je určitě všestranná kvalita života, zdravé a krásné město s bohatým spolkovým životem.

Přemýšlíte o své kandidatuře i v dalších komunálních volbách a neuvažujete případně o vstupu do celostátní politiky?

Ne, o kandidatuře v dalších volbách zatím neuvažuji a o vstupu do celostátní politiky už vůbec ne.