„Člověk reprezentující stát musí být morální autoritou, neboť pouze v tomto ohledu může politice prospět," míní například známý uherskohradišťský publicista Jiří Jilík.

Uznávaný zlínský oční lékař Pavel Stodůlka míní, že potřebujeme prezidenta, kterého si lidé budou vážit. „A bude mít schopnost usměrňovat nejrůznější vnitropolitické tlaky a prosazovat české zájmy mezinárodně," dodal.

Šéf kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský zase uvedl, že osoba, kterou by zvolil do takové funkce, musí mít spoustu předpokladů. „Zatím jsem takového člověka nenašel," řekl.

Nepříliš častý názor má zase dostihový trenér z Velkých Karlovic František Holčák: „Nejraději bych ale byl, kdyby prezidentem mohl zůstat Václav Klaus," tvrdí.

Jaroslav Toufar, někdejší ředitel Fatry Napajedla

Mně mezi kandidáty na prezidenta chybí schopná ženská. Rozhodně si ve funkci hlavy státu neumím představit některou z těch, které kandidují. Hrozně mě mrzí, že to vzdala Miroslava Němcová. Tu bych coby prezidentku viděl velice rád. Je to dáma, která má pro to všechny předpoklady.

Peter Kubala, ředitel Charity svaté Anežky v Otrokovicích

Zatím jsem o tom do hloubky neuvažoval. Zamlouvá se mi snad jen Jan Fischer kvůli jeho působení na pozici předsedy úřednické vlády. To je momentálně můj favorit.

Jana Kasalová, majitelka Pekařství Valašské frgály, Velké KarlovicePodnikatelka roku 2007, Jana Kasalová

Preferuji lidi, kteří ve svém životě něco dokázali, umí se chovat a jsou morálně na výši. Na prvním místě je u mě asi Karel Schwarzenberg. Díky svému rodu a majetku nemá potřebu se nechat korumpovat nebo brát úplatky.

Katarína Vachalová, přednostka oddělení čelistní a obličejové chirurgie KNTB

Pro mě, ze všech kandidátů, kteří dosud deklarovali svoji kandidaturu na prezidenta ČR, je přijatelný pouze pan Karel Schwarzenberg. Ten důvod je jasný. Ztělesňuje pro mě právě to, co v naší společnosti nejvíc chybí – to je vysoký morální kredit, který ukázal jak svojí minulostí, tak tím, jak žije dnes. Z naší společnosti se úplně vytratila obecná slušnost, pokora k druhému, snaha pomoct bez očekávání prospěchu pro sebe. Lidi jsou schopni pro peníze a osobní prospěch obětovat cokoliv. Vidím to jak v nemocnici, kde pracuji, tak v situacích, které mám možnost zažívat v komunikaci s lidmi ve svém okolí. Právě takový člověk, jako jepan Schwarzenberg, může ukázat nám všem osobním příkladem, že „vyšší princip" není jenom název filmu z období protektorátu.

Jiří Hadaš.Jiří Hadaš, kouzelník z Uherského Hradiště

Měl by být určitě výborný kouzelník, aby vše začaroval a bylo jen dobře. Ale teď vážně, podle mě to musí být hlavně vlivná a uznávaná osobnost nejen u našich občanů a politiků, ale také ve světě. Měl by být reprezentativní, rozhodný a hlavně nestranný. Doufám, že takového kandidáta máme.

Ladislav Samohýl, zlínský podnikatel

Chtěl bych tam vidět nediskriminovanou, inteligentní a politickými kabinety neovlivněnou osobu. Nevybírám zprava ani zleva, prostě to musí být moudrý a zkušený člověk, který má i světové renomé. Jako příklad mohu uvést pana Zikmunda. Toho bych volil okamžitě.

Jan Gogola, dramaturg a scenárista z Uherského Hradiště

Karel Schwanzerberg. Je to chytrý a vzdělaný člověk, který už nepotřebuje vydělávat peníze. Má úžasný smysl pro humor i sebeironii a obrovský kredit v zahraničí.

Milan Hebnar, ředitel Agrární komory Kroměříž

Nevím koho volit. Šance jsou podle mě vyrovnané a koho bych si na postu prezidenta dokázal představit, je Fischer nebo Švejnar. Oba jsou podle mého ekonomickými odborníky.

Petr Sáha, rektor Univerzity Tomáše Bati ve ZlíněPetr Sáha rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Kandidátů na prezidenta je celá řada, osobně ale žádného nemám.

Karel Pavlištík, etnograf, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Zatím žádného kandidáta na prezidenta České republiky nemám.

Martin Krčma, kastelán Arcibiskupského zámku Kroměříž

Z kandidátů, které jsem zachytil, se asi nejvíce přikláním k Zuzaně Roithové. Je to europoslankyně, která má i morální kredit a je úspěšná. Prezident by měl mít i jiné než ekonomické hodnoty.

Růžena Děcká, pedagožka a předsedkyně Občanského sdružení cimbalistů ČR, Valašské Meziříčí

Konkrétní jméno nyní neřeknu. Já nejsem politik. Ale jsem přesvědčená, že prezidentem musí být člověk, který má ducha.

Tomáš Netopil.

Tomáš Netopil, šéfdirigent orchestru Národního divadla, z Kroměříže

Z nynějších osobností, které se mezi kandidáty objevily, je mi nejsympatičtější a podle mého i nejdůstojnější pan Fischer. Myslím, že by dobře reprezentoval naši republiku.

Josef Laža, zpěvák lidových písní, Vsetín

Myslím, že nastal čas, aby šanci znovu dostal Miloš Zeman. Je to vzdělaný, pragmatický člověk. V české politice je zběhlý. Možná by dokázal ovlivnit dění ve prospěch obyčejných lidí, kteří na současnou ekonomickou situaci doplácejí.

Jiří Jilík, publicista a spisovatel z Uherského Hradiště

Vzhledem k tomu, že prezident u nás má jen minimální pravomoci a jeho vliv v politice jako takové je marginální, na jeho politické příslušnosti příliš nezáleží. Mnohem důležitější je, aby člověk reprezentující stát byl morální autoritou, neboť pouze v tomto ohledu může politice prospět. Takových lidí není mnoho; podle mne by byl vhodným typem spisovatel Zdeněk Mahler. Jenomže proč by takový člověk měl svým mravním kreditem zakrývat špínu a zlodějnu, která je, bohužel, dlouhodobě charakteristickým rysem českého státničení?

Miloslav Skřebský, ředitel MP Kroměříž

Osoba, kterou bych zvolil do takové funkce, musí mít spoustu předpokladů a zatím jsem takového člověka nenašel. Tedy nevím, koho bych z kandidátů zvolil prezidentem.

Eva Čerešňáková.Eva Čerešňáková, modelka moderátorka z Uherského Hradiště

Zatím nemám jasno, kdo konkrétně by to měl být, ale opravdu vhodných kandidátů není mnoho. Náš budoucí prezident by měl mít kromě vysoké inteligence a mnoha zkušeností také neutrální či pozitivní pozici - to znamená, že nebude buď příliš zprava nebo příliš zleva, ale bude uznáván širokou veřejností. Osobně bych preferovala známou tvář bez stranické příslušnosti, která bude naši zemi dobře reprezentovat v zahraničí a bude mít přirozený respekt celého národa. Bezúhonnou a průhlednou minulost u takového člověka považuji za samozřejmost. Je v naší zemi vůbec někdo takový?

Augustin Krystyník, kolář z Nového Hrozenkova

Mými kandidáty na prezidenta jsou Jan Fischer nebo Jan Švejnar. Nikdo jiný u mě nemá možnost. Je to hlavně kvůli tomu, že jsou odborníci a profesionálové.

Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati

Jméno říci nedokážu a ani na něm vlastně nezáleží. Prezidenti u nás mají celkem omezené pravomoce, proto doufám, že ten nový bude mít dostatek inteligence, čestnosti a hlavně selského rozumu. Nový prezident také nesmí rozhodně zapomínat na to, že v této zemi žijí také úplně obyčejní lidé.

Bursas Charalambos, míčový žonglér, 21násobný světový rekordman z Branek

Hodně se bude na prezidenta sápat Miloš Zeman, ale za mě říkám stoprocentně Jan Fišer. Pro mě je to velmi důvěryhodná osoba. V těžké době stabilizoval vládu, je to velká persona.

Miroslav Pilát, fotograf z Kroměříže

Ještě jsem o tom moc nepřemýšlel, ale myslím, že by nebylo na škodu, aby se hlavou státu stala žena. Dobře by nás reprezentovala paní Fischerová, podle mě je nejserióznější kandidát. Myslím si ale, že velké šance má Miloš Zeman. Jako prognostik má velmi dobrou kampaň, ale nevolil bych ho.

Otmar Oliva, sochař a výtvarník z Velehradu

Podle mého názoru bychom měli mít prezidenta takového, abychom pomalu ani nevěděli, že nějakého máme. Pokud demokracie funguje, je úplně jedno, kdo na prezidentské pozici je. Protože ale na kvalitní fungování demokracie u nás uplynula zatím krátká doba, není divu, že o prezidentský post lidé usilují kvůli jeho pozlátku moci. Mimo přehlídku obskurních figur, které dnes o tuto pozici usilují, mám dva tipy. Také bych měl představu o jednom, který se na tuto pozici nehlásí, a tím je Tomáš Halík.

Zdeněk Červenka, majitel společnosti Lukrom a předseda představenstva fotbalového klubu FC Fastav ZlínZdeněk Červenka.

Volby jsou sice až za půl roku, ale kdybych si měl mezi stávajícími kandidáty vybrat, volil bych ženu. Současná politická scéna, kde jsou všichni rozhádaní, i celá společnost potřebují sjednotit, což dokáže lépe prezidentka než prezident. Osobně bych se pak přikláněl k Táni Fišerové.

Jan Slezák, ředitel NPÚ Kroměříž

Myslím si, že by neměla být přímá volba prezidenta. Volba by měla zůstat na politicích z Poslanecké sněmovny a ze Senátu. Ze známých osobností si neumím na tomto postu představit nikoho. Opravdu nevím, kdo by to měl být.

Jan Gajdošík, pedagog a vedoucí Svatého Pluku z Uherského Hradiště

Domnívám se, že novým českým prezidentem by se mohl stát někdejší premiér Jan Fischer. Budoucí prezident by měl být inteligentní a vzdělaný. A právě tyto vlastnosti Jan Fischer má. Zdá se mi proto, v souvislosti se seznamem stávajících kandidátů, jako nejvhodnější adept na tuto funkci.

Eva Nováková, předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž, Kroměříž

Já jsem pro přímou volbu prezidenta. Mám jasného kandidáta. V prvním kole budu určitě volit paní Zuzanu Roitovou, protože si myslím, že by to mohla být po tolika letech i žena a navíc ona má určitě všechny potřebné vlastnosti a zkušenosti, navíc je známá i ve světě.

Milan Kladníček, ředitel Městské policie ZlínMilan Kladníček, ředitel Městské policie Zlín

Z možných kandidátů v přímé volbě na prezidenta ČR preferuji pana Miloše Zemana. Je to silně charizmatická osobnost a již v minulosti prokázal, že je schopný se pohybovat na politické i mezinárodní scéně. Dalším důvodem volby je, že se známe osobně z jeho častých návštěv ve Zlíně, kde se mu moc líbí.

Josef Korvas, ředitel Městských kin v Uherském Hradišti

Konkrétního kandidáta vybraného nemám. Představoval bych si ale osobu značně odlišnou od současného prezidenta. To znamená, aby se méně pohyboval ve vrcholové politice a spíše byl občany vnímán jako patron země a čestný člověk.

Patrik Kamas, jednatel hokejového klubu PSG Zlín

Měla by to být osobnost, kterou budou občané respektovat a uznávat jako prezidenta. Zároveň by to měl být člověk ve světě pozitivně vnímaný.

Zdeněk BotekZdeněk Botek, ředitel gymnázia v Uherském Hradišti

Myslím si, že příštím prezidentem by se měl stát kandidát, který toho v minulosti pro Českou republiku nejvíc udělal a vhodně ji reprezentoval. Podle těchto ukazatelů mi z toho nejlépe vychází pan Zeman.

Jarmila Čičmancová, ředitelka krajských hasičů

Osobně bych si na postu nového prezidenta dokázala představit pana Jana Fischera. Působí na mě cílevědomě, distingovaně a seriózně. Navíc zatím vždy dostál tomu, co slíbil. Podle mého by to byl člověk na správném místě a dobře by i reprezentoval naši republiku.

František Holčák, dostihový trenér z Velkých Karlovic

Chtěl bych na hradě vidět Petra Nečase, protože se mi líbí jeho politický styl. Nejraději bych ale byl, kdyby prezidentem mohl zůstat Václav Klaus.

Petr Bambuch, ředitel firmy Kovar (firma roku 2009 Zlínského kraje) z Leskovce

O tom, kdo by mohl zastávat post příštího prezidenta, jsem ještě nepřemýšlel. Rozhodnu se až ve chvíli, kdy se všichni kandidáti představí.

Josef Kubáník, herec Slováckého divadlaJosef Kubáník.

Přál bych si prezidenta, který má blíže k charizmatickému a slušnému Václavu Havlovi než narcistnímu a arogantnímu Václavu Klausovi. Nevadilo by mi, kdyby to byla žena a byl bych rád, kdyby nebyla zapletená v současné politické džungli. Táňa Fischerová? Pokud by měla sílu a schopný tým, proč ne.

Karel Hoffmann, ředitel divadla z Uherského Hradiště

Já vidím ideál v prvním prezidentovi Masarykovi. Ze současných kandidátů se mi jeví jako nejlepší volba Jan Fischer. Působí seriózně a myslím si, že bude mít respekt i v zahraničí. Od domácích politiků se navíc nenechá opít rohlíkem. Volíme důstojného reprezentanta a to by Jan Fišer byl.

František Šulgan, geolog a ekolog, odborný pracovník Správy CHKO Beskydy

Volil bych Jana Švejnara. Je to inteligentní muž, který zastává rozumné názory. Navíc není přímo svázaný se současnou politickou scénou a politickými stranami. Má přehled a je uznávaný ve světě i u nás. Nebyl by takovým prezidentem, jakého máme nyní. To je katastrofa.

Michaela Šojdrová, bývalá poslankyně KDU-ČSL, Kroměříž

Jsem pro přímou volbu, věřím, že lidé nejsou tak manipulovatelní a nedají svůj hlas tomu, kdo bude mít nejmasovější kampaň. ČR si zaslouží, aby byl zvolen prezident takový, kterého si přeje většina občanů. Myslím, že minulá volba hlavy státu byla nedůstojná a neodpovídala tomu, co si lidé představovali.Řekla bych, že mezi osobnostmi, o kterých se mluví jako o možných kandidátech, jsou vhodní lidé a budou mít velkou šanci být dobrým prezidentem či prezidentkou.

Jan Svoboda.Jan Svoboda, několikanásobný mistr ČR v dřevorubeckých sportech z Liptálu

Přiznám se, že politiku raději vůbec nesleduji. Konkrétního favorita proto v tuto chvíli nemám. Samozřejmě ale vím, že se prezidentské volby připravují. Až se více přiblíží, začnu je také více sledovat.

Pavel Stodůlka, přednosta zlínské oční kliniky

Prezident by měl být osobností, která už něco dokázala a prokázala své morální kvality v životě osobním i pracovním. Potřebujeme prezidenta, kterého si lidé budou vážit a který bude mít schopnost usměrňovat nejrůznější vnitropolitické tlaky a prosazovat české zájmy mezinárodně. Vždyť znechucení veřejnosti nad stavem současné politiky je opravdu vysoké. Měl by být také člověkem přirozeně moudrým, dobrým a vyrovnaným a stát na straně občana a veřejného zájmu.