VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Takový byl rok 2008: zemřel Baťa, vyhrála ČSSD

Zlínsko - /FOTOGALERIE/ Úmrtí Tomáše Bati, vítězství sociální demokracie v krajských volbách a přípravy na rozhodnutí o odtržení Želechovic od krajského města. To jsou nejdůležitější události, které se v letošním roce dotkly Zlínska.

31.12.2008
SDÍLEJ:

Památku zemřelého Tomáše Bati uctilo i jeho muzeum obuvi v Torontu.Foto: REUTERS/Mike Cassese

Zřejmě nejsmutnější zprávou bylo úmrtí Tomáše Bati juniora. Ten 1. září zesnul v Torontu ve věku nedožitých 94 let.

„Odešel uprostřed práce a nových plánů v klidu a míru, obklopen svými nejbližšími,“ řekl Baťův mluvčí Jindřich Lacko.

Zpráva o úmrtí zarmoutila i prezidenta Václava Klause.

„Odešla jedna ze skutečně velkých osobností naší současnosti. Člověk, který se přes nepřízeň osudu ve své vlasti dokázal prosadit ve světě a stal se pro nás symbolem podnikatelského úspěchu,“ řekl.

Letos na podzim se rozhodovalo o novém složení krajského zastupitelstva.

V krajských volbách zvítězila ČSSD, která drtivě porazila vládnoucí ODS. Do zastupitelstva se dále dostali lidovci, komunisté a Starostové. K radikální změně ve vedení kraje však nedošlo. Trojkoalici stejně jako v předchozím období opět uzavřela ČSSD s ODS a lidovci.

K zásadnímu rozhodnutí dospěli obyvatelé Želechovic nad Dřevnicí. V referendu si odsouhlasili, aby se jako místní část odtrhli od krajského města.

Důležitý byl i verdikt ministerstva zdravotnictví, že Baťova nemocnice nebude mít statut traumacentra a rozhodnutí kraje platit za pacienty poplatky v jeho zdravotnických zařízeních, a to od 1. února.

Z velkých investic bylo například otevření Univerzitního centra ve Zlíně.

Přehled největších událostí v roce 2008
Leden

1. ledna. Dvojčátka Julie a Radek se stala prvními miminky, která se v roce 2008 narodila ve zlínské porodnici. Na svět přišla po druhé hodině ráno.
2. ledna. Zlínskou policii posílili na začátku roku pohraničníci, kteří po vstupu ČR do schengenského prostoru přišli o práci na celnicích. Celkem se jednalo o 45 lidí.
3. ledna. Sedmnáct lidí utrpělo zranění při nehodě linkového autobusu DSZO mezi Velíkovou a Zlínem-Štípou.
9. ledna. Čtyřmi lety vězení potrestal krajský soud Rostislava Bednaříka z Tlumačova. Jednadvacetiletý muž se rozhodl spáchat sebevraždu tak, že ve stokilometrové rychlosti úmyslně najel do protijedoucího vozu. Zatímco sebevrahovi se téměř nic nestalo, řidič z druhého vozu utrpěl těžká zranění.
11. ledna. Dlouholetý ředitel zlínské policie Bedřich Koutný odešel pracovat do Brna. Po téměř osmnácti letech povýšil na šéfa správy jihomoravské policie.
23. ledna. Ve Zlíně byla inaugurována děkanka fakulty managementu a ekonomiky Drahomíra Pavelková. Stala se tak první ženou v historii, která se dostala do nejužšího vedení UTB.
27. ledna. Ve Zlínském kraji začala celorepubliková dětská olympiáda. Například ve Zlíně se hrál hokejový turnaj, na Valašsku se zase soutěžilo v zimních sportech. Akce se zúčastnila přibližně tisícovka sportovců. Zlínský kraj na olympiádě obsadil druhé místo.
28. ledna. Zlínská radnice obdržela petici obyvatel místní části Želechovice, kteří v ní požádali o vyhlášení referenda o vzniku samostatné obce.
29. ledna. Dělníci dokončili stavbu nového Univerzitního centra v centru Zlína a předali ji kolaudační komisi.

Únor

12. února. Nezávislá senátorka Jana Juřenčáková, která v parlamentu zastupuje část Zlínska a Uherskohradišť-ska, dostala v obálce kulku. Byla jedním z terčů výhrůžek, které doprovázely prezidentskou volbu. V ní nakonec Václav Klaus pokořil Jana Švejnara.
16. února. Sparťanští rowdies se při zápase jejich klubu se zlínskou Tescomou opět předvedli v tom nejhorším světle. Demolovali sedačky a vyprovokovali bitku s domácími fanoušky. Několik z nich bylo zatčeno.

Březen

15. března. Devatenáctiletá studentka ze Zlína Kristýna Lebedová se stala druhou vicemiss České republiky 2008.
17. března. Titul Osobnost Zlínského kraje získal cestovatel Miroslav Zikmund.
19. března. Krajští hasiči ve Valašských Kloboukách zprovoznili nové výcvikové středisko s plynovým polygonem, který simuluje zásah v zakouřeném prostředí.
28. března. V Jaroslavicích uhořel při požáru rodinného domku devětačtyřicetiletý muž. Mohla za to jeho vlastní nedbalost.

Duben

15. dubna. Ve Zlíně se uskutečnil tradiční majáles. Jeho králem se stal tanečník baletu Mat Machator, vlastním jménem Ondřej Macharský. Slíbil, že se v krajském městě postará o vznik dalších tanečních a baletních škol.
18. dubna. Mrtvé novorozeně našel kolemjdoucí ve Spytihněvi na Zlínsku. Tělíčko chlapečka bylo zaklíněné mezi kameny u jezu v Baťově kanále. Kdo je jeho matka a kdo jej do vody hodil, se zatím zjistit nepodařilo.
20. dubna. Obrovské drama se odehrálo ve Zlíně na Kudlově. Uprostřed cesty tam chodil zjevně opilý muž a na kolemjdoucí mířil pistolí. Naštěstí nevystřelil. Včas ho zneškodnil zlínský kriminalista Martin Baláž, který tam původně jel řešit úplně jiný případ – zachránit mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu.
26. dubna. Na Zlínsku začala koupací sezona. Jako první otevřelo vyhřívané koupaliště ve Zlíně-Kostelci.

Květen

6. května. Zlínský kraj oznámil, že dvě kroměřížské účetní připravily společnost Správa a údržba silnic Zlínska (SÚS) o miliony korun. Podle vedení kraje ženy zpracovávající firmě účetnictví úmyslně manipulovaly a zkreslovaly údaje a falzifikovaly doklady včetně výpisů z bankovních účtů. Případ se stále vyšetřuje.
9. května. Novým děkanem zlínské Fakulty multimediálních komunikací UTB byl zvolen Miroslav Zelinský. Ve funkci vydržel jen do 7. října, kdy jej akademický senát odvolal. Rektor Ignác Hoza mu vytýkal manažerské postupy či použití služebního vozu k cestě na dovolenou bez jeho vědomí. Zelinský pochybení odmítl.
17. května. Obyvatelé Želechovic v referendu rozhodli o tom, že se od roku 2009 osamostatní od Zlína.

Červen

1. června. Ve Zlíně začal 48. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.
2. června. Krajským hasičům začala šéfovat Jarmila Čičmancová. Stala se tak první ženou v Česku na takovém postu.
9. června. Zlínští radní odvolali z funkce kontroverzního ředitele 12. ZŠ Petra Štefánka. Důvodem odvolání byla podle města jako zřizovatele dlouhodobě nevraživá atmosféra ve škole. Spory tam totiž panovaly mezi některými rodiči, učiteli a ředitelem, což mělo negativní dopad na děti.
24. června. Ve Zlíně v lokalitě Suchý důl zahájila provoz vůbec první sluneční elektrárna ve městě o výkonu dvě stě kilowattů za hodinu.

Červenec

3. července. Ve zlínském kostele svatého Filipa a Jakuba se konala jedinečná mše. Sloužil ji bývalý papežský nuncius Giovanni Coppa, jeho pomocníkem byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner a delegaci u oltáře tvořili moravští a čeští biskupové a řada dalších kněží.
7. července. Novým šéfem zlínské policie byl jmenován František Dočekal.
10. července. Ve Vizovicích odstartoval šestý ročník rockového festivalu Masters of Rock. Do města se sjely desítky tisíc fanoušků.
28. července. Brutálním způsobem zmlátila dvojice mužů z Otrokovic pětadvacetiletého mladíka z Kroměříže. Ti na něj nejprve zaútočili v Otrokovicích a surovým způsobem ho bili a kopali. To jim však nestačilo, a tak ho naložili do auta, odvezli za obec Bělov ke skládce popílku, kde ve své agresivitě dále pokračovali. Mladík skončil s velice vážným zraněním na jednotce intenzivní péče zlínské nemocnice.
29. července. Zlín navštívil nejvyšší představitel českých Židů, vrchní zemský rabín Efraim Karol Sidon.
29. července. Brněnský soud poslal na sedm a půl roku za mříže zlínského podnikatele Romana Vaškůje. Ten byl obžalovaný z toho, že v letech 1994 a 1995 připravil Českou republiku o téměř půl miliardy korun na daních při obchodování s pohonnými hmotami.

Srpen

1. srpna. Obyvatelé Zlínska pozorovali částečné zatmění Slunce.
15. srpna. Ve Vizovicích začal 41. ročník tradičního festivalu Trnkobraní. Již první den však narušilo počasí. Kvůli prudkému větru a dešti musel být zrušen velmi očekávaný koncert Cigánskich diablů, Filharmonie Bohuslava Martinů a Lucie Bílé.
22. srpna. Ve Zlíně a okolí začal automobilový závod Barum rally Zlín, součást prestižní soutěže Mistrovství Evropy v rallye jezdců a Intercontinental Rallye Challenge. Nejpopulárnější česká rallye byla zahájena městskou rychlostní zkouškou v ulicích Zlína, která již tradičně vedla baťovským areálem, autobusovým nádražím, nadjezdem na sídliště Jižní Svahy a okolními cestami.

Září

1. září. Ve věku nedožitých 94 let zemřel v kanadském Torontu světoznámý obuvník ze Zlína Tomáš Baťa junior. Pohřeb měl v pátek 5. září.
14. září. Nové zvony, třistapadesátikilogramovou Zdislavu a bezmála tunu vážícího Cyrila, získal zlínský kostel svatého Filipa a Jakuba.
15. září. Kvůli poměrně chladnému konci léta začala v krajském městě topná sezona.
15. září. Primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) slíbila, že Kongresové centrum bude kompletně dostavěno do konce jejího volebního období, tedy do dvou let.
16. září. Mše za Tomáše Baťu pro veřejnost a pietní akce pro VIP hosty se konaly ve Zlíně v kostele na Jižních Svazích a v Univerzitním centru.
26. září. Na hlavní křižovatce ve Vizovicích změnili přednost v jízdě. Hlavní silnice vede ve směru ze Zlína na Vsetín.

Říjen

14. října. Řezník Josef Jaša z Lukova, který ubil sousedova psa a chtěl ho sníst, neuspěl u zlínského krajského soudu s odvoláním. V platnosti mu tak zůstal podmíněný čtyřměsíční trest a pokuta 50 tisíc korun.
15. října. Silničáři položili na kopci Petrůvka na Luhačovicku speciální protiskluzový povrch. Místo patřilo zejména v zimním období k nejkritičtějším na Zlínsku.
15. října. Dovolání Kamily Velikovské, jež v květnu 2005 zastřelila ve Zlíně svého manžela, zamítl Nejvyšší soud v Brně. Vražedkyně tak zůstane za mřížemi sedm let.
18. října. Krajské volby ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD. Získala 35,40 procenta hlasů. Druhá byla ODS (21,96), třetí KDU-ČSL (13,35). Do zastupitelstva se dostali ještě komunisté (11,18) a Starostové a nezávislí pro kraj (10,08). Vítězové voleb začali okamžitě pod vedením svého lídra Stanislava Mišáka vyjednávat o budoucí koalici.
25. října. Alena Gajdůšková (ČSSD) obhájila ve druhém kole post senátorky za volební obvod 78, který zahrnuje Zlín, část Zlínska a Valašska. Získala 63,67 procenta hlasů a porazila rivala z ODS Miroslava Šindláře.

Listopad

4. listopadu. Bývalý starosta Tečovic Josef Pospíšil stráví podle rozhodnutí krajského soudu čtyři roky ve vězení za to, že loni v říjnu ve Lhotce přejel svým vozem dvě ženy. Jedna z nich zemřela. Svědci tvrdí, že Pospíšil řídil opilý. Ten však dechovou zkoušku odmítl.
10. listopadu. Ekonomická krize dopadla i na podniky v regionu. K omezení výroby přikročili například v otrokovickém Barumu.
11. listopadu. Jedenáct let za mřížemi stráví Michal Vavřiník z Vizovic, který letos v dubnu ubil svého známého na chatě na tamních pasekách. Potvrdil to Vrchní soud v Olomouci.
12. listopadu. Novým hejtmanem Zlínského kraje zastupitelé zvolili Stanislava Mišáka (ČSSD). Posvětili také staronovou trojkoalici ČSSD, ODS a KDU-ČSL.
13. listopadu. Šest místních částí a čtvrtí Zlína usiluje o statut městských částí s vlastními samosprávami. Zlínské zastupitelstvo se má jejich žádostí zabývat na některém ze zasedání v roce 2009.
19. listopadu. Silnice na Zlínsku zasypal první sníh.
26. listopadu. Jedenatřicetiletý lupič z Valašských Klobouk, který přepadl benzinku Robin Oil ve Zlíně, se policii sám udal poté, co záznam z kamerového systému zveřejnila média.

Prosinec

1. prosince. Nové vedení kraje vyměnilo dva ředitele nemocnic. Zlínskou opustil Zdeněk Mikel a nahradil ho bývalý ředitel kroměřížské nemocnice Petr Pšikal, z kroměřížské musel odejít František Fuit, kterého vystřídal bývalý ředitel zlínské nemocnice Pavel Calábek.
2. prosince. Zlínská Baťova nemocnice přišla o statut traumacentra. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotnictví na základě auditu.
3. prosince. Nové vedení kraje rozhodlo, že bude platit poplatky v nemocnicích za pacienty od 1. února 2009.
3. prosince. Patnáct a jedenáct let za vraždu známého potvrdil olomoucký vrchní soud Karlu Milovi a Luboši Svačinkovi ze Štítné nad Vláří. Ti muže brutálně ubili v březnu.
4. prosince. Na zlínském vlakovém nádraží někdo podpálil bezdomovce. Muž utrpěl středně těžké popáleniny, po pachateli policie pátrá.
5. prosince. Brněnský krajský soud zrušil třímilionovou pokutu, kterou udělil Úřad pro hospodářskou soutěž zlínské radnici za neprůhledná výběrová řízení. Úřad se musí případem znova zabývat.
8. prosince. DSZO oznámila, že o zvýšení ceny jízdného v hromadné dopravě v příštím roce zatím neuvažuje.
11. prosince. Zlínské onkocentrum, které bylo před měsícem otevřeno, ministerstvo zdravotnictví nezrušilo. Uvažovalo o tom v rámci optimalizace sítě těchto zařízení v republice.
12. prosince. Pětiletý a šestiletý trest si odpykají Jiří Gryc a Wolfgang Appenzeller, kteří rozeslali deseti tisícům zlínských podnikatelů faktury na zaplacení falešné ekologické daně. Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud.
15. prosince. Zlínský magistrát podal trestní oznámení na představitele želechovického sboru dobrovolných hasičů, kteří odmítli vydat městu nové hasičské vozy.
18. prosince. V příštím roce Zlín utratí 1,54 miliardy korun. Takový rozpočet schválili zastupitelé.
23. prosince. Jedenačtyřicetiletý Napajedlan zavraždil kvůli sporům bratra a jeho manželku, s nimiž žil v domě ve městě. Muže udusil, ženu uškrtil a pak hodil do septiku. K činu se přiznal.

Přehled připravili: zpravodajové Deníku

31.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský soud ve Zlíně. Ilustrační foto.

Za vaření perníku dostal šéf bandy 10 let

Ilustrační foto

Čunek chce, aby v nemocnici platili lidé polovinu ceny jídla

Seniorka se ztratila na sídlišti. Nepamatovala si, kde bydlí

Že se osmdesátidvouletá žena bezcílně pohybuje mezi paneláky na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy, si minulou středu v podvečer všiml jeden z tamních obyvatel.

Sledge hokejového gólmana Stanislava Molka vyskautovali v hospodě

SERIÁL/ Čtvrtý díl projektu Ktož jsú zlínští bojovníci patří brankáři SHK LAPP Zlín Stanislavu Molkovi. Gólman, který byl „prvním brankářem reprezentace“, je se zlínským klubem neodmyslitelně spjat, stejně tak jako s dosavadními čtyřmi, respektive pěti tituly.    

V Želechovicích nad Dřevnicí připravují pozemky pro 10 domů

Na zhruba 6 milionů korun vyjde vybudování inženýrských sítí v ulici Lysá v Želechovicích nad Dřevnicí. Podle starosty Michala Špendlíka se do zasíťování pozemků chtějí pustit na jaře příštího roku, podle počasí možná už v dubnu. Náklady hradí obec jen ze svého rozpočtu.

Řidič srazil v Otrokovicích na přechodu šedesátiletou ženu. Je těžce zraněná

Pravděpodobně z nedbalosti srazil autem včera před pátou hodinou ráno šestačtyřicetiletý muž v Otrokovicích šedesátiletou ženu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT