„Společně jsme začali tancovat asi před deseti lety, kdy jsme si uvědomili, že máme najednou více času. Děti odrostly, práce už tolik nebylo. Proto jsme se přihlásili do tanečních pro seniory, které pořádali v tanečním klubu Fortuna Zlín,“ popisuje začátky zlínský tanečník. Společně se svou partnerkou se začali účastnit hobby soutěží především v Německu, Rakousku a Slovensku. Tanec je natolik uchvátil, že začali brát individuální tréninky a po osmi letech přešli do závodní soutěžní seniorské ligy.

Společně trénují i třikrát do týdne, protože ke společenskému tanci potřebují řádnou kondici. Za jednu soutěž musejí zvládnout předvést i dvacet tanečních sestav, a jak přiznávají, při tanci mezi nimi musí být neustále kontakt. „Je nutné dávat pozor, abych poznala, co se chystá partner tancovat, protože někdy se stane, že je třeba i trochu zaimprovizovat,“ popisuje tanečnice.

Společenský tanec však není zdaleka levnou záležitostí. Jenom dámské šaty přijdou na několik desítek tisíc korun. „Šijí je speciální švadleny, je to velmi nákladná záležitost. Jenom látka na ně stojí dvanáct tisíc korun. U fraku je to podobné. Také musíme mít speciální boty s měkkou podrážkou,“ popisují senioři, kteří mají nejraději walz. Oba partneři se znají od mládí, a jak sami přiznávají, mnohokrát zažili chvíle, kdy chtěli s tancem skoncovat. „Taneční rozchody jsou zcela běžné, ale pak po týdnu vždycky přijdeme na to, že nám to chybí,“ řekl Jiří Vavřička a dodal, že u seniorů má tanec význam především zdravotní.

„Náš trenér nám s nadsázkou tvrdí, že si tím oddalujeme Alzheimra a prodlužujeme život,“ se smíchem uzavírá zkušený závodník. ⋌(trc)