Stačí pouze stisknout jedno tlačítko, a záchrana bude na cestě

„Přístroj v sobě spojuje funkci mobilního telefonu, bezpečnostního systému a poplachových hlásičů. To umožňuje vzájemnou komunikaci mezi postiženou osobou a operátorem, ať už se jedná o zdravotníky, policisty, hasiče nebo o někoho z rodiny,“ vysvětlila mluvčí zlínských strážníků Šárka Škubalová.
Celá sestava se skládá z přístroje umístěného na stěně a malého zařízení v podobě přívěsku na klíče.

„Na panelu si majitel do paměti uloží tři čísla, která v případě nouze bude chtít použít. Bezdrátové tlačítko zase slouží k tomu, aby si mohl člověk, pokud se nemůže pohybovat, přivolat ihned pomoc. Budejej totiž mít neustále u sebe. Protože má přístroj integrovaný mikrofon, mohou ho používat i zrakově postižení lidé,“ doplnila mluvčí.

Zařízení má uchránit byt před požárem i zloději

Dodala, že Danius pak odešle vzkaz buď formou sms zprávy, nebo prozvoní zvolený mobil. Zařízení umístěné na stěně rovněž fuguje i jako poplašný systém. „Při odchodu ho lze aktivovat, a byt tak zabezpečit proti vloupání nebo proti případnému požáru,“ doplnila Škubalová.

Novým systémem jsou zejména starší lidé nadšeni. „To je výborné. Bydlím sama, takže časem bych určitě něco takového uvítala. Moje maminka dostala mrtvici a nemohla si nikoho přivolat na pomoc, takže tohle je určitě skvělý nápad,“ sdělila jednašedesátiletá Anna Maňáková ze Zlína. Podobně reagovala Zlíňanka sedmaosmdesátiletá Marie Řehánková. „Rozhodně mě to zaujalo. Spousta starých lidí bydlí často sama a může se jim kdykoliv něco přihodit a pomoci se nedovolají,“ mínila.

Kdy však Danius bude k dispozici, ale ještě není jasné. „V současné době hledáme možnosti financování, takže předpokládám, že by k jeho spuštění mohlo dojít až v příštím roce. Nevíme tak ani zatím, za kolik se bude zařízení prodávat,“ doplnila mluvčí strážníků.