„Začalo to minulý čtvrtek večer kolem šesté hodiny a byl to rachot, jako když startuje letadlo,“ popsala neobvyklé zvuky Martina Fojtíková, která bydlí ve Dvořákově ulici vzdálené zhruba tři sta metrů od teplárny.

Nesnesitelný hluk podle jejích slov navíc pokračoval i druhý den dopoledne a v pondělí téměř po celý den. „Protože máme malé dítě, šli jsme se s manželem informovat na otrokovický odbor životního prostředí. Tam nás ujistili, že v úterý randál skončí. Ale ve středu vše pokračovalo,“ sdělila nespokojená obyvatelka.

Otrokovický odbor životního prostředí o době zvýšeného hluku podrobnější informace nemá. „Náš odbor hluk přímo neřeší. Teplárna v této věci jednala s krajskou hygienickou stanicí,“ sdělil vedoucí odboru Petr Zakopal.

Problémy s neobyčejným hlukem zaznamenala i maminka sedmiměsíčního chlapečka Lucie Zelinková. „Nemohla jsem během pondělka otevřít ani okno, protože se mi malý budil,“ postěžovala si obyvatelka otrokovické ulice Nádražní.

Mluvčí teplárny: Hluk byl méně dnů

Otrokovická teplárna potvrdila, že původní načasování čistění kotle pozměnila. „V pondělí došlo k intenzivnímu profoukávání kotle, aby se nemuselo pokračovat po celých následujících pět dní,“ uvedl mluvčí skupiny E.ON, do které Teplárna Otrokovice patří, Vladimír Vácha.

Podle jeho slov měla teplárna na tuto dobu vyjednánu výjimku u krajské hygienické stanice ve Zlíně. „Krátkodobější profuky v ostatních dnech již hlukový limit nepřekročily,“ doplnil Vácha. Veškeré práce na kotli jsou už podle něj ukončeny.

Krajská hygienická stanice ve Zlíně udělení výjimky potvrdila. Teplárna mohla překročit hlukový limit maximálně na čtrnáct hodin v pondělí, a to v době od šesti ráno do osmi hodin večer. V případě nerealizace záměru z provozních důvodů v úterý, ale v každém případě na dobu realizace pouze v jednom dni. „Další podmínkou byla informovanost občanů o tomto dění,“ doplnila vedoucí odboru obecné a komunální hygieny Eva Javoříková.

Mluvčí Otrokovic: Lidé byli informováni

Podle mluvčí otrokovické radnice Lenky Krupkové byli lidé informováni v městských novinách a na webových stránkách Otrokovic. „V pondělí a v úterý mohou občané zaznamenat zvýšenou hladinu hluku v okolí Teplárny Otrokovice. Důvodem této situace je provádění zkoušek energetického bloku kotle K3, které jsou spojeny s profuky technologie přehříváků a vysoušením obezdívek,“ zněl úryvek z internetu.