Současně testy nemusí platit lidé, kterým vystavili žádanku k tomuto úkonu hygienici či lékaři.Na odběrových místech ve Zlínském kraji se fronty netvoří.

Denně jsou otestovány na jednotlivých stanovištích desítky až stovky zájemců. Některá místa nabízí dokonce tento úkon bez objednání. Téměř ve všech mají volné termíny. Jako například na zlínském Čepkově, nedaleko čerpací stanice.

„Lidé, kteří se na testování objednají, dostanou ještě týž den volné termíny. Platí zde povinné objednání buď telefonicky nebo přes internetový rezervační systém. Výjimku mají lidé se žádankou od hygieny nebo lékaře. Denně otestujeme od 60 do 100 lidí,“ potvrdila pracovnice odběrového místa Štěpánka Mlčáková.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Vlastimil Válek: I když naočkujeme sto procent populace, virus nezmizí

Bez front

Bezproblémové objednávky mají i zájemci v Uherském Hradišti.

„V našem Centru zpravidla nebývá v případě PCR testování zásadní problém. Zájemci se u nás dlouho nezdrží a obvyklou praxí rozhodně není několikadenní čekání klienta, až přijde na řadu,“ upřesnil s usměvem Ivan Dokoupil z Medical plus v Uherském Hradišti.

Přehled o volných kapacitách a místech, kde přijímají bez registrace, nabízejí webové stránky https://testovani.uzis.cz. Obsahují podrobný seznam testovacích míst v každém kraji a okrese i s vytížeností a odkazy na rezervační stránky.

Za doslova pohodovou cestou k provedení PCR testů je i to, že testovaných ubylo.

„Je jich méně než na začátku prosince loňského roku. Lidé nemusí stát ve frontách, většinou jsou odbaveni hned,“ uvedl zástupce společnosti GHC Genetics Milan Plesar.

Doplnil, že situace se však může měnit v souvislosti s vydanými vládními opatřeními.

Ve většině jejich zařízení, tedy v testovacím centru Zlaté Jablko, Obchodním domě Zlíně v testovacím středisku Centro Malenovice se lidé dostanou k testování již tenden, kdy o něj projeví zájem.

Guru Jára a Vojtěch Kotek
Sexuální predátor Guru Jára opět v akci. V seriálu ho ztvárnil Vojtěch Kotek

I bez objednání

Na odběrovém místě v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně pacienty, kteří dostanou žádanku k provedení PCR testů od pracovníků hygienické stanice nebo lékaře, většinou vezmou hned, bez objednání.

„Indikované pacienty testujeme bez objednání, ale kvůli kapacitním důvodům laboratoří by se objednat měli. Většinou máme volné místo na daný den. Nedělají se fronty, zájemců o testování je méně. Pokud jsou pacienti imobilní, jdeme k autu, aby nemuseli vystupovat,“ uvedla sestra z tohoto odběrového stanoviště Michaela Karešová.

Podle ní denně nasbírají stovky vzorků. I tak jsou podle Karešové denně k dispozici desítky míst.

„Záleží na aktuální situaci. Ve špičce epidemie jsou místa plná, nyní je období klidu,“ usmála se s tím, že denně provedou okolo 180 testů.

„Měli jsme však už i 500 a 600 testů za den,“ připomněla Michaela Karešová.

Výhodou jejich odběrového místa je podle Karešové to, že se vzorky nikam neodváží. Zájemci tak mají výsledky často dříve.

Vlastimil Válek
Covid nezmizí. Očkovat se proti němu bude dvakrát ročně, říká ministr Válek

Kroměříž: Pětkrát méně

Zájem o testování klesl i v Kroměříži, a to již před Vánoci.

„Dělávali jsme okolo tisícovky testů denně, teď jich děláme 200. Lidé, které pošle hygiena, mohou jít na test bez objednání. Zájemci, kteří se objednávají sami, mají termín za jeden až dva dny,“ sdělila Veronika Slaměnová, mluvčí Kroměřížské nemocnice.

Že je objednání snadné a bez čekání, potvrdil například Lukáš Trávníček z Kroměříže.

„V Kroměřížské nemocnici se dá objednat klidně na druhý den. Teď momentálně je tam pořád dost volných termínů. Pak je odběrové místo i v Holešově. Tam dnes dopoledne taky nebyl problém se objednat na zítřek. Volných termínů bylo hodně,“ pochvaloval si.