„Nejvýraznější vliv na to má levný čínský dovoz. Zatím snižujeme počet zaměstnanců, ale zvažujeme možnost úplného ukončení výroby,“ poznamenala Anna Švendová, majitelka staroměstské společnosti Beta praktik, dodávající zboží stejně jako Slezan do Německa. O práci tak může přijít posledních třináct zaměstnanců.

„V oboru není možné sehnat místo, a tak musíme hledat jinde nebo využít rekvalifikace,“ povzdychla si jedna ze zaměstnankyň ohrožených propuštěním, která si ale nepřála zveřejnit své jméno.

Ve Slezanu skončí k poslednímu listopadu polovina lidí a do konce roku jej opustí i zbývající zaměstnanci. Celkem tam přijde o práci 140 osob. Za hlavní příčinu takového postupu označuje ředitel společnosti Slezan Frýdek-Místek Valent Szarka především levný čínský dovoz.

„Kvůli silné koruně a narůstajícím cenám energií nemůžeme konkurovat. Navíc textilní výroba má velký podíl práce, tedy vysoké mzdové náklady. Dříve nebo později to bude znamenat konec pro všechny firmy u nás i v Evropě,“ komentoval situaci Szarka.

Vrásky na čele vyvolává zavírání textilek v regionu i u radních Starého Města. „Určitě se u nás propouštění projeví na míře nezaměstnanosti, ale nemáme žádné možnosti, jak to ovlivnit. Jediné, co můžeme, je lidem bez práce pomoci v sociální oblasti,“ řekl místostarosta Starého Města Radoslav Malina.

Na úřadu práce však vidí mizivé šance při hledání práce v textilním oboru. „Pro lidi, kteří pracovali ve výrobě příze, není možnost najít stejnou práci a pouze špičkové švadleny se mohou uplatnit v salonech,“ uvedl František Dostál z hradišťského úřadu práce. Tam by se měla rozšířit nabídka rekvalifikací až v příštím roce.