Cyklistický výlet zahájíte na Kocandě nad největším zlínským sídlištěm Jižní Svahy. Děti tu potěší několik dřevěných prolézacích soch, celou rodinu daleký výhled až na hrad Buchlov. Z Kocandy sjedete po modré turistické značce ke kolibě a pak už budete šlapat do pedálů po relativní rovině stále po modré turistické značce na sever.

V kopcích nad Zlínem žije množství divoké zvěře, v místě Pod Rozhlednou dokonce občas přeběhne přes cestu i liška. Pod vodárnou zabočíte po silnici doleva, navážete na žlutou turistickou značku a po chvíli vás čeká výzva, nejvyšší z mladcovských kopců. Často ho vybíhají zlínští amatérští běžci a s hekáním odpočítávají směrem k vrcholu celkem devět odvodňovacích žla­bů.

Další trasa po žluté značce je od tohoto měsíce nově vyasfaltovaná. Dobře se po ní jede, ale les tu kvůli ní ztratil své kouzlo. Silničáři zlikvidovali podél asfaltky několik obřích mravenišť. Další ale najdete, když si uděláte přestávku a vstoupíte do ještě zdravého lesa s velmi příjemným mechovým podrostem.

Projížďku po žluté zakončíte v místě zvaném Soudná, kde je potřeba sjet po pěšince přibližně tři sta metrů dolů a navázat na lesní komunikaci spojující obce Racková a Hostišová. V lesích nad Zboženskými rybníky stála kdysi raně středověká vesnice Zbožná, zajímavým historickým místem vhodným k návštěvě je ale i samotná Hostišová vítající cyklisty opět nádherným rozhledem do kraje.

Na louce pod obcí stojí nový pomníček, připomíná místo, kam za druhé světové války seskočili z letadla tři parašutisté – hrdinové z odbojové skupiny Clay – Eva. Z Hostišové zamíříte dolů do Lhotky a Tečovic s bohatou historií. V roce 1470 zde například rozbil tábor český král Jiřík z Poděbrad.

Cyklistický výlet můžete zakončit u nejstarší kamenné stavby široko daleko: původně románského kostela svatého Jakuba Většího z roku 1260 s freskami ze čtrnáctého století. Z kopečka do Zlína je to už potom jen coby kamenem dohodil.

Trasa: Zlín – Kocanda, Hostišová, Lhotka, Tečovice
Délka: 14 kilometrů
Doba výletu: asi tři hodiny
Obtížnost: lehká
Co vzít s sebou: kolo a doplňky, svačinu, fotoaparát

Martin Lavay