Výšlap začínáme na autobusové zastávce v Držkové vedle dětského hřiště. Odtud se vydáváme po chodníku podél hlavní cesty směrem na horní konec obce.

Přibližně po deseti minutách chůze míjíme po levé straně místní hasičskou zbrojnici, vyjdeme mírný kopeček a za autobusovou zastávkou přejdeme po mostě přes zdejší potok Dřevnici.

Asi patnáct metrů za mostem odbočíme doleva na lesní cestu, která se pozvolna zvedá do kopce. Stoupání si zpříjemňujeme pojídáním ostružin, kterých je podél široké pěšiny plno.

Cesta lesem se velkým obloukem pomalu stáčí doprava. Asi po dvaceti minutách pozvolné chůze se dostáváme na rozlehlou louku, v jejímž středu se vypíná více než stoletá hruška. Tu míjíme a po cestě míříme přes louku znovu do lesa. Tady nás opět čeká stoupání.

Asi po deseti minutách chůze lesem se před námi objeví stará stodola a za ní starobylé bílé stavení. Až k tomu však nedojdeme. Před velkou košatou lípou odbočujeme kolem polorozpadlého kamenného sklepa po úzké lesní pěšině doprava do kopce.

Vyšlapaný chodníček ústí na malou mýtinu v prudkém kopci. Po chvíli namáhavého stoupání projdeme jakoby přírodní bránou tvořenou stromy na větší louku. Tady už se jde opět pohodlně.

Obcházíme malou oplocenou oboru, po pár metrech pak po pravé straně míjíme starý televizní vysilač. Pokračujeme však dál podél kraje lesa.

Ujdeme asi dvacet metrů, když se po našem boku les otevře a my odbočíme na jehličím pokrytou pěšinku, která se jakoby stáčí zpět ve směru, kterým jsme přišli. Nevracíme se však.

Cestička nás vede přímo na vrchol širokého skalního masivu. Zastavujeme se na kraji skály, kterou místní nazývají Partyzánka. To proto, že se zde za války údajně schovávali partyzáni z brigády Jana Žižky.

Ze skály je nádherný výhled na celou vesnici Držkovou i na její široké okolí. Po každé straně Partyzánky se pak nachází ještě několik dalších skalních útvarů. Ke všem vede úzká pěšina po hřebeni kopce.

Z vyhlídky se vracíme zpět na louku odkud jsme přišli. Nezamíříme však zpět k vysílači, ale scházíme po vyšlapané cestě na palouku dolů z kopce.

Projdeme kolem několika chat a dostáváme se do lesa, kde se napojíme na lesní cestu, po které dojdeme až k hlavní silnici. Ta nás dovede zase zpět do několik set metrů vzdálené Držkové.

Výpravu můžeme zakončit v jedné ze třech tamních hospůdek.

Informace o tůře:

Trasa: Držková – Pod skalami – Partyzánka – Držková paseky – Držková
Délka: asi 6 km (2–3 hodiny)
Obtížnost: střední
Co vzít s sebou: pevné turistické boty, pití, fotoaparát, repelent