Uherskohradišťsko

Buchlovské kování bude mít 
i metalografickou laboratoř

Stovka kovářů, nožířů a jiných řemeslníků zabývající se prací s kovem představí své umění již tento víkend na hradě Buchlov. Osmý ročník kovářského a nožířského sympozia přinese novinku v podobě mobilní metalografické laboratoře z pardubické univerzity, díky níž si návštěvníci budou moci podrobně prohlédnout strukturu vzorků železa a kovových materiálů.

„Druhou letošní novinkou je přednáška pro odbornou veřejnost o povrchové úpravě kovů," oznámila Libuše Mikulová z HB Collegium, které akci spolupořádá. Po oba dva dny budou kováři prezentovat své umění u patnácti výhní a příchozí se budou moci podívat na to, jak se taví ruda ve středověké peci a na její následné zpracování.

Stejně jako loni uspořádají organizátoři diváckou soutěž. Všichni příchozí obdrží ke vstupence také anketní lístek, kterým budou moci ohodnotit kováře, jehož tvorba se jim nejvíce líbila.

„Jakoby na oplátku pak kováři budou losovat ze všech lístků a tři návštěvníci obdrží zajímavé ceny," uvedla Mikulová. Součástí bude také prodejní výstava nožů a expozice kovaných plastik a výrobků. Po oba dny bude též probíhat kovářský jarmark. Již tradičně je nachystaný i program pro děti, který nabídne soutěže v hodu kovářským kladivem a kovadlinkou a pohybové divadélko.

FitDenDam pomůže zbavit se kil i stresu

Osm hodinových lekcí různých pohybových aktivit zaměřených jak na posilování, tanec, tak na relaxaci nabídne FitDenDam. Ten se uskuteční v sobotu 12. července na nádvoří Jezuitské koleje v Uherském Hradišti. Mottem programu, který začne v 9 hodin a potrvá do 18 hodin, je: Stres i kila jsou ty tam, když navštívíš FitDenDam.

Akce je určená pro všechny věkové kategorie. Jedná se už o její pátý ročník. V polední pauze si ženy mohou vyzkoušet netradiční sporty, jako je například pilates reformen. 
V hlavním bloku se zájemci setkají s fitness jógou dle fyzio-
terapeutických pravidel, taebo, jazz dance, taj czy cjuaň, total body workout, cardio dance, pilates stretch nebo cvičením nazvaným břišní pekáč. Vše povedou zkušení lektoři, například tanečnice Hanka Vašková provede příchozí jazzovým tancem.

Pořadatelé připravili také celou řadu doprovodných aktivit. Návštěvníci uvidí krátké taneční vystoupení skupiny Dancing People ze Zlína pod vedením Hanky Vaškové, popovídat si kromě jiného budou moct s výživovým poradcem. Prezentovat se zde bude třeba Svatební salon Dany Svozílkové, sportovní oblečení Litex či Wellness Balnearia Uherské Hradiště. Nebude chybět například ani fotokoutek.

Petr Spálení a Apollo band

Repertoár Petra Spáleného není vymezen jediným stylem. Pohyboval se od rocku a popu přes country music až k experimentální tvorbě (Zvon šílencův, dvojalbum Podoby). Hudbě se věnuje profesionálně od roku 1967, kdy přijal nabídku Jiřího Štaidla na angažmá v tehdejším hudebním divadle Apollo. Od roku 2001 koncertuje s kapelou Apollo Band.

Neděle 20. července od 20 hod., Lázně Leopoldov, Smraďavka

Dolněmčané upečou chleba zase klasicky v peci

Kdy: sobota 12. července od 13 hodin

Kde: Dolní Němčí, areál Muzea Na Mlýně

Procesu tradičního pečení chleba v peci se může zúčastnit každý, kdo zavítá v sobotu 12. července ve 13 hodin do areálu dolněmčanského Muzea Na Mlýně. A aby šla práce od ruky, zazpívají návštěvníkům tamní pěvecké sbory. „Recept máme tradiční. V minulých letech přinesla každá tanečnice recept od své babičky, zkoušely jsme je péct a postupem času jsme vybraly jeden nejlepší," prozradila Lenka Bídová, vedoucí taneční složky souboru Dolněmčan a zároveň jedna z organizátorů akce.

Mísení těsta si může vyzkoušet každý. Pečení bude čistě záležitostí děvčat ze souboru a návštěvníci se mohou pokochat ukázkou tradičního sázení chleba do pece. Ochutnávat ale budou všichni společně. Čerstvý chléb si mohou namazat čerstvě uškvařeným sádlem nebo si dát škvarky, a protože je vedle areálu hospoda, nebude nouze ani o pořádně vychlazené pivo. Atmosféru odpoledne dokreslí lidovými písničkami děvčice z Dolněmčanu, mužský pěvecký sbor Dolněmčané a ženský pěvecký sbor Tetičky z Dolněmčí. Vstupné na odpoledne je 20 korun.

Slovácké léto jde do finále

Kdy: pátek, sobota, 11., 12. a 13. července

Kde: Uherské Hradiště, Masarykovo náměstí

V dalších dnech se mohou lidé těšit na „divokej pátek", kdy v rámci programu vystoupí kapela Divokej Bill. Fanoušci si ji mohou přijít poslechnout dnes od 21 hodin na Masarykovo náměstí. Už od půl osmé se ale na stejném místě mohou těšit na regionální skupinu Free Fall.

Na sobotu pak pořadatelé připravili bigbít, FitDenDam a zábavné odpoledne pro děti. V neděli Slovácké léto končí. Posledními vystupujícími tak budou tanečnice street dance a kapely Red Hot Chilli Peppers revival, jež zahrají od 17 hodin na hradišťském náměstí, a vše zakončí skupina Tabák v 18 hodin.

Valašsko

Na Valašsku v sobotu začíná Mezinárodní týden turistiky

Milovníci valašských hor a pěší turistiky si v příštích dnech přijdou na své.

V sobotu začíná 24. ročník Mezinárodního týdne turistiky na Valašsku. Účastníci se podívají na Kasárna, Portáš, Velký Javorník nebo se projdou Jantarovou stezkou.

Pro turisty je připraveno celkem šest tras v rozmezí sedmi až třiceti kilometrů. Pět povede v okolí Vsetína, jedna na Slovensko. „Letos se nám nejvíce líbí právě trasa v okolí Trenčianských Teplic, takže se těšíme, až ji vyzkoušíme. S manželem se turistického týdne zúčastníme už popáté," těší se Věra Kovářová z Liptálu.

Každý turista si může vybrat kteroukoli trasu. „Podmínkou účasti je přijít se den předem zaregistrovat do štábu, který bude na vsetínském městském úřadě. Tam turisté získají potřebné informace a mapku vybrané trasy," uvedl vsetínský místostarosta Stanislav Pavelec.

Slavnostní zahájení akce bude tuto sobotu o půl osmé večer v Domě kultury na Vsetíně. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení folklórního souboru Vsacan.

Zakončení týdne turistiky a vyhodnocení těch nejlepších turistů se bude konat taktéž v domě kultury v pátek 18. července v 18 hodin.
Čtyřiadvacátý ročník Mezinárodního týdne turistiky pořádá město Vsetín ve spolupráci s Klubem českých turistů TJ Zbrojovka a Klubem slovenských turistů z Trenčianských Teplic.

Bystřice hostí páté Portášské slavnosti

Kdy: pátek až neděle 11.- 13. července

Kde: areál Společenského domu u Pernických ve Valašské Bystřici

Pátý ročník oblíbených Portášských slavností se od pátku do neděle koná ve Valašské Bystřici. Už dnes přijedou do vesnice vojáci v historických uniformách a rozloží dobový tábor. „Večer plánujeme obchůzku obcí, při které místní pozveme na sobotní hlavní program," přiblížil starosta Valašské Bystřice Miroslav Martinek.

Druhý den slavností začne dopoledne soutěžemi pro děti. Odpoledne po slavnostním zahájení vystoupí domácí folklorní soubor Troják, po něm se v divadelním představení Ondraš, pan Lysej hory představí členové Lašské divadelní společnosti Gigula.

Hlavním bodem odpoledního programu bude historická bitevní ukázka nazvaná Ve spárech orla inspirovaná protihabsburskými rebeliemi v době třicetileté války. Do ní se zapojí členové valašskobystřického Portášského sboru, Kuruci ze slovenského Liptova a členové několika dalších spolků vojenské historie z různých koutů republiky. V dalším programu vystoupí skupina historického šermu Adorea či folklorní soubor Javořina.

Večer přijde ke slovu hudba. Publiku zahrají Trombitáši bratia Štefánikovci ze Slovenska. Perličkou bude soubor Altai Kai z daleké ruské Altaje, který posluchačům předvede hrdelní alikvotní zpěvy jihozápadní Sibiře. Večer vyvrcholí vystoupením Tomáše Kočka a jeho Orchestru a následně lidovou veselicí u cimbálu a portášské vatry.

Tečku za pátými Portášskými slavnostmi udělá nedělní mše v kostele a následné položení věnců u hrobů portášských velitelů.

Stram se vrací na Valašský čagan

Kdy: sobota 12. července od 20 hodin

Kde: výletiště Rybníček v Huslenkách

Příznivci valašské kapely Stram se na začátku víkendu dočkají dalšího živého vystoupení svých idolů. Skupina se po roční pauze vrátí do huslenského areálu Rybníček a stane se jedním z vystupujících na Valašském čaganu.

Návštěvníci festivalu se ale mohou těšit i na další zajímavá vystoupení. Například na sólo na bicí a marimbu předvede studentka kroměřížské konzervatoře Míša Jochcová z Nového Hrozenkova.

Festival zahájí skupina Kolaps. Na pódiu ji vystřídá hornovsacká rocková stálice Coldness. Pak přijde na řadu vzpomínané vystoupení Míši Jochcové a závěr Valašského čaganu obstará Stram.

Organizátoři festivalu, který se uskuteční v areálu Rybníček v Huslenkách 11. července od 20 hodin, slibují, že ani letos nebude chybět tradiční chuťovka Babiččiny huslenské bramboráky.

Climax Valach Open

Kdy: sobota 12. července od 9 hodin

Kde: Vsetín, areál sokolovny

V pořadí 18. ročník mezinárodního nohejbalového turnaje trojic Climax Valach Open se stane premiérou pro start nohejbalistů a nohejbalistek z Kanady. Pořadatelé ale očekávají, že kromě pravidelných účastníků z Česka a Slovenska přijedou také výpravy mužů a žen z Maďarska.

Turnaj bude zahájen v areálu vsetínské sokolovny u městských lázní v 9 hodin.

Zlínsko

Muzeum Napajedla představuje dvojici sochařů Hankeho a Saletovou

Muzeum Napajedla v měsíci červenci představí dvojici sochařů Radima Hankeho a Zdeňku Saletovou. Jde o jedinečné setkání nejprve učitele a žákyně a posléze přátel, kteří každý svou cestou čerpají inspiraci v člověku a ve světě, který prožil či zrovna zažívá.

Návštěvníci se tak mohou těšit na objekty ze svařovaného železa či z bronzu z posledních 10 let autorovy tvorby, které ve střídmém výstavním sále muzea dokonale vyniknou.

Výstava se uskuteční ve dnech 3. 7. - 2. 8. ve výstavním sále Muzea Napajedla.

Chybět nebude ani komentovaná prohlídka s autory ve čtvrtek 10. 7. www.muzeum.napajedla.cz

XII. ročník mezinárodního rockového festivalu v ČR! Vizovice, areál likérky R. Jelínek

I letos bude program nabitý obrovskými jmény rocku a metalu jako například DREAM THEATER, HELLOWEEN, SABATON, ANTHRAX, SEBASTIAN BACH, AIRBOURNE, ARCH ENEMY, UNISONIC, BEHEMOTH, EPICA, KORPIKLAANI, MICHAEL SCHENKER's TEMPLE OF ROCK, KROKUS, STRYPER a dalšími více než 60 kapelami z 15 zemí světa. Domácí scénu bude mimo jiné reprezentovat exkluzivní projekt ROCKSYMPHONY M. Jandová a H. Toužimský s Filharmonií Boh. Martinů Zlín, kteří zazpívají ty největší světové rockové a metalové hity. Dále vystoupí CITRON s Tanjou, KREYSON, ŠKWOR, DOGA, FREE FALL, ZAKÁZANÝOVOCE atd. Pořadatelé i pro tento ročník potvrdili účast všech hlavních hvězd na oblíbených autogramiádách, a to včetně DREAM THEATER! Oblíbenci publika SABATON si jako obvykle vyžádali speciálně dlouhý čas na setkání s věrnými dvě hodiny! Už tradičně bude pro prvních 15 tisíc návštěvníků festivalu jako dárek připravena oblíbená CD kompilace plná hitů účinkujících interpretů.

Tři akce v jeden den na hradě Lukov

Den stromů, Den s Lesy ČR a Lukovské kokrhání, hned tři akce bude hostit oblíbená zřícenina hradu Lukova nedaleko Zlína v sobotu 12. července. Program věnovaný stromům a přírodě začne v 10.00 a potrvá do 17.00. Nabídne například možnost vyzkoušet si stromolezení, řadu soutěží, výstavu fotografií ptáků nebo ukázku sokolnictví. V 18.00 se dostane na řadu Lukovské kokrhání se známým písničkářem Pepou Nosem a dalšími hudebníky. Vstupné na akce je dobrovolné, občerstvení je zajištěno. Pro milovníky čaje bude připravena čajovna. V programu může nastat změna. V případě nepříznivého počasí budou akce zrušeny.

V Otrokovicích se opět vydají za Baťou

Kdy: sobota 12. července od 16 hodin

Kde: park před Společenským domem, Otrokovice

Aktivně odpočívat po pracovní době budou v sobotu všichni zájemci, kteří se zúčastní další příjemné procházky městem. Ta je součástí letního procházkového cyklu Pojď za Baťou! „Tak svoji procházku s piknikem pojmenovala průvodkyně, historička architektury a spoluorganizátorka celého cyklu Klára Eliášová. Pozadí výstavby objektů občanské vybavenosti ve městě přiblíží účastníkům v 16 hodin v parku před Společenským domem," informovala mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.

Procházka začne piknikem, nad drobným občerstvením si popovídají o výstavbě a architektonické podobě objektů, které měly zaměstnancům firmy Baťa zajistit potřebné společenské, kulturní, sportovní a rekreační využití i komfort moderních zdravotnických a vzdělávacích služeb.

Benefiční koncert Duše zpívej pro Naději ve Zlíně

Kdy: sobota 12. července od 18 hodin

Kde: KC, Zlín

Plný pozitivních emocí a radosti bude benefiční koncert Duše zpívej pro Naději, který zazní v Kongresovém centru Zlín v sobotu 12. 7. od 18 hodin. Mediálním partnerem akce je regionální Deník.

Více než padesát účastníků Letní školy již od neděle zpívá gospely pod vedením dvou charizmatických muzikantů z Francie. Roland Cham a Thierry Fred Francois počtvrté vedou ochotné a nadšené duše ke zpěvu a skvělým hudebním prožitkům. Letní škola probíhá do pátku 11. 7. denně od 17 do 21 hodin v evangelickém kostele ve Zlíně a nadšený zpěv se rozléhá z otevřených oken i dveří. „Společným zpěvem gospelů mizí stíny z duše a všichni se cítíme líp. Oba lektoři jsou skvělí, plní pozitivní energie a radosti, která vás prostě strhne," říká ředitelka zlínské Naděje a účastnice školy Kateřina Pivoňková.

Vyvrcholením Letní školy bude benefiční koncert na podporu sociálních služeb zlínské Naděje.

Kroěřížsko

Na hřišti v Břestu se o víkendu utkají staří páni

Kdy: sobota 12. července

Kde: fotbalové hřiště, Břest

Fotbalový klub SK Břest zve všechny příznivce sportu na třetí ročník Memoriálu Josefa Hapala, velkého příznivce fotbalu. Turnaj staré gardy se uskuteční v sobotu na tamním hřišti za účasti Sigmy Olomouc.

„Zúčastní se také fotbalisté z Chropyně a Holešova. Začínáme ve třináct hodin," upřesnil za organizátory Jaroslav Buček.