Noční stopa Valachy ve Velkých Karlovicích 2023
Kam za sportem ve Zlínském kraji?

VALAŠSKO

Masopust ve Valašském muzeu v přírodě

KDY: sobota 3. února od 9 hodin
KDE: Rožnov pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě, Dřevěné městečko
ZA KOLIK: dospělí 180 Kč, student/senior 140 Kč, žáci 80 Kč, zvíře 40 Kč, rodinné 360 Kč

PROČ PŘIJÍT: Masopustní veselí ovládne první únorovou sobotu areál Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční masopustní obchůzky družin z Francovy Lhoty a folklorního souboru Beskyd ze Zubří.

„Po celý den bude hrát dechová hudba Galička a v Billově domě hospodyně nasmaží boží milosti. Rožnovský soubor Javořina pak představí Hru o svaté Dorotě. Sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty vystoupí s pásmem pochovávání basy,“ uvedl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Návštěvnici budou moci také ochutnat zabijačkové výrobky od řeznických mistrů, hlasovat o nejlepší řeznický stánek a zapojit se do losování o uzenou kýtu či šunku.

Uskuteční se také dvě tradiční soutěže – 25. ročník klání O nejlepší valašskou klobásku a 15. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku. O vítězích v tomto případě rozhodne odborná porota.

Masopust ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm - programMasopust ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm - programZdroj: archiv pořadatele

Ledové sochy na Pustevnách

KDY: do neděle 4. února
KDE: Prostřední Bečva, Pustevny, Beskydy
ZA KOLIK: 100 Kč, ZTP/P 50 Kč, děti do 10 let zdarma, s jízdenkou na lanovku zdarma 
PROČ PŘIJÍT: Až do 4. února se můžete přijít podívat na výstavu ledových soch na Pustevnách. Zkušení sochaři z Česka i Slovenska v letošním roce vytvořili více než 25 soch, na jejichž výrobu spotřebovali 40 tun ledu. Úžasná ledová podívaná je letos zaměřena na téma Noemova archa.Organizátoři doporučují dorazit na výstavu lanovkou z obce Trojanovice – jízdenka na lanovku totiž opravňuje k volnému vstupu do obou výstavních stanů. Otevírací doba stanů bude denně od 9.00 do 16.30. Více informací na www.pustevny.cz.

Sochaři dokončují ledové sochy na Pustevnách, 12. ledna 2024, Prostřední Bečva, Valašsko.Sochaři dokončují ledové sochy na Pustevnách, 12. ledna 2024, Prostřední Bečva, Valašsko.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

3. Obecní zabíjačka a masopustní průvod v Liptále

KDY: sobota 3. února od 9 hodin
KDE: Liptál, prostranství u obecního úřadu
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

PROČ PŘIJÍT: Obec Liptál srdečně zve na třetí ročník obecní zabijačky, které bude předcházet masopustní průvod. Sraz účastníků průvodu je v 9 hodin ráno u obchodu v Dolansku, kde bude celý den zahájen zabijačkovou snídaní.

Samotná obecní zabijačka pak začíná v poledne na prostranství za obecním úřadem. Kromě nabídky zabijačkových specialit nebude nouze ani o točené pivo, limo, valašské frgály a další občerstvení.

III. obecní zabijačka v Liptále, plakátIII. obecní zabijačka v Liptále, plakátZdroj: archiv pořadatele

Hovory ze země (Dominika Trojanová a Marek Jelínek)

KDY: sobota 3. února od 18 hodin
KDE: Valašské Meziříčí, velký sál Kulturního zařízení
ZA KOLIK: na místě 550 Kč, v předprodeji 450 Kč

PROČ PŘIJÍT: Někdy to vypadá, že se celý svět zbláznil, ale přitom nás dovede přesně tam, kde máme být. Marek zdolal na koloběžce jednu polovinu světa, Dominika tu druhou, aby se s trochou nadsázky potkali v Africe s cílem ji skrz naskrz projet.

Po zdolání Jihoafrické republiky, Lesotha, Mozambiku, Malawi a Tanzanie je v Ugandě kvůli začínající pandemii nejdříve zavřeli na policejní stanici a později do vězení. Ovšem i v těch nejnáročnějších chvílích se všichni dobří andělé zhmotní a jako zázrakem přichází vysvobození a také návrat zpět do České republiky a do Beskyd. 
A tady začíná další dobrodružná cesta Marka a Dominiky. Svůj domov najdou ve staré pojízdné maringotce uprostřed lesa. O své příběhy z cest, životní filozofii a zkušenosti se podílí společně s dalšími inspirativními lidmi a tak vzniká něco, co nečekali – Hovory ze země. 
Součástí povídání o všech neobyčejných zážitcích i životních všednostech je i závěrečné promítání dokumentu z Afriky, kterou Marek s Dominikou zachytili úplně jinak, než známe v běžných cestopisných dokumentech.

Beseda s Markem Jelínkem a Dominikou Trojanovou ve Valašském Meziříčí.Beseda s Markem Jelínkem a Dominikou Trojanovou ve Valašském Meziříčí.Zdroj: archiv pořadatele

Pololetní prázdniny v muzeu

KDY: pátek 2. února od 10 do 16 hodin
KDE: Valašské Meziříčí, Muzeum regionu Valašsko, zámek Kinských
ZA KOLIK: ---

PROČ PŘIJÍT: Den plný kreativního tvoření a zábavy s příchutí zajímavého poznání nabídne program s názvem Pololetní prázdniny v muzeu. Koná se v pátek 2. února na zámku Kinských ve Valašské Meziříčí. Letošním tématem je zima a svátek Hromnice.

„Ve výtvarných dílnách budeme odlévat svíčky ze včelího vosku a parafinové svíčky zdobit voskem barevným. Děti budou moci vyrazit na pátrací hru po zámku, užít si zábavu v dětské herně nebo si projít naše interaktivní výstavy o historii perníku a středověkých hrách,“ nastínila program kurátorka akce Kateřina Čunkova.

Pokud budete chtít vaši ratolest odměnit za pěkné známky, můžete tak učinit ve zdejší zámecké kavárně.

Muzeum přidá pro všechny děti, které přinesou aktuální pololetní vysvědčení, vstup pouze za 1 korunu.

Další informace najdete na www.muzeumvalassko.cz a Facebooku nebo Instagramu @muzeumregionuvalassko.

Hra s kostrou (Improvizační soubor Valouny)

KDY: sobota 3. února od 19 hodin
KDE: Valašské Meziříčí, M klub
ZA KOLIK: na místě 120 Kč, v předprodeji 100 Kč

PROČ PŘIJÍT: Hra s kostrou je divadelní představení, kde improvizace zůstává improvizací, jen se „navěšuje“ na připravenou kostru, což může být předem promyšlené téma, dějová linka nebo charaktery postav.

Hra s kostrou - improvizační divadlo v podání souboru ValounyHra s kostrou - improvizační divadlo v podání souboru ValounyZdroj: archiv pořadatele

Ferda Mravenec (Divadlo dětem)

KDY: neděle 4. února od 16 hodin
KDE: Vsetín, Divadlo v Lidovém domě
ZA KOLIK: ---

PROČ PŘIJÍT: Druhá neděle v únoru bude opět patřit cyklu Divadlo dětem a další pohádce věnované malým i velkým divákům. Tentokrát děti navštíví pracant Ferda Mravenec.

S Ferdou děti potěší i jeho kamarádi Cvrček, Ploštice Ruměnice, Brouk Pytlík, Hlemýžď i Škvoří policajti. Chybět nebude Housenka, Mravkolev a další přátelé z hmyzí říše, které si oblíbený Ferda na pódium vezme s sebou. Pohádku ve Vsetíně zahraje hostující Docela velké divadlo z Litvínova.

Vstupenky jsou k dostání na pokladně kina Vatra nebo na webových stránkách Domu kultury Vsetín. I tentokrát platí benefit v podobě symbolického vstupného pro doprovod dítěte v ceně 1 Kč. „Nárok na jednu zvýhodněnou vstupenku je podmíněn nákupem jedné vstupenky za plnou cenu. K jedné vstupence za plnou cenu nelze zakoupit více než jednu zvýhodněnou vstupenku pro doprovod,“ upřesnil za pořádající Dům kultury Vsetín produkční Zdeněk Holoubek.

Pohádka Ferda Mravenec, Docela velké divadlo z LitvínovaPohádka Ferda Mravenec, Docela velké divadlo z LitvínovaZdroj: archiv pořadatele

KROMĚŘÍŽSKO

Výstava brouků a motýlů

KDY: sobota od 8 do 13 hodin
KDE: Výstaviště Kroměříž
ZA KOLIK: základní vstupné 80 korun

PROČ PŘIJÍT: Jedinečnou příležitost spatřit na vlastní oči dokonalou kombinaci barev, úchvatné bizarní tvary, nejmenší a největší druhy hmyzu budou mít v sobotu návštěvníci Výstaviště Kroměříž, kde se koná už tradiční Entomologický výměnný den a výstava. Na programu bude výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů. Nebude chybět ani odborná literatura včetně entomologických potřeb. Na své si přijdou i milovníci hmyzích specialit.

Sobotní výstava brouků a motýlů na Výstavišti Kroměříž.Sobotní výstava brouků a motýlů na Výstavišti Kroměříž.Zdroj: Táňa Kravčuk

Hobby setkání sběratelů

KDY: neděle od 8 do 13 hodin
KDE: Výstaviště Kroměříž
ZA KOLIK: základní vstupné 70 korun

PROČ PŘIJÍT: Akce je zaměřena na setkání sběratelů a to z více jak 200 oborů. Nebudou chybět mince, poštovní známky, bankovky, pohledy, zápalkové krabičky, odznaky, medaile atd. Na své si přijdou i milovníci starožitností, hraček, minerálů, pivních tácků a ostatních kuriozit.

Kluziště na Hanáckém náměstí

KDY: denně od 9 do 20 hodin
KDE: Hanácké náměstí v Kroměříži
ZA KOLIK: 10 korun

PROČ PŘIJÍT: Kroměřížané si i letos mohou zabruslit pod širým nebem. Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí je otevřeno denně od 9 do 20 hodin. Na 14:00 až 14:30 a na 17:00 až 17:30 je vždy plánována úprava ledové plochy. Podobně jako v minulých letech je u kluziště půjčovna bruslí a uzamykatelné skříňky na obuv a další věci, a také stánek s občerstvením. Pokud bude příznivé počasí, bude podle radnice kluziště otevřené až do konce února 2024.

Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí v KroměřížiMobilní kluziště na Hanáckém náměstí v KroměřížiZdroj: Deník/Dominik Pohludka

Evropa z ptačí perspektivy

KDY: denně od 9 do 12 hodin a od 12.30 do 17 hodin
KDE: Muzeum Kroměřížska, Malá galerie
ZA KOLIK: základní vstupné 80 korun

PROČ PŘIJÍT: Netradiční pohled z výšky na známá i méně známá místa Evropy nabídne návštěvníkům Muzea Kroměřížska nová výstava Evropa z ptačí perspektivy s podtitulem Putovní výstava dronových fotografií Tomáše Neuwirtha. Zájemci si tam mohou prohlédnout velkoformátové snímky míst z dvanácti zemí. Díla dávají vyniknout přírodním scenériím i tvořivému lidskému umu. Českou republiku v tomto projektu zastupují Priessnitzovy lázně v Jeseníku, které se staly prvními vodoléčebnými lázněmi na světě. K vidění jsou i turistické perly jako například klášter Mont Saint Michel nacházející se na přílivovém ostrově v Dolní Normandii ve Francii nebo alpské jezero Bled se stejnojmenným ostrovem a kostelem ve Slovinsku.

Evropa z ptačí perspektivy - tak zní název nové výstavy v Muzeu Kroměřížska
V Muzeu Kroměřížska bude k vidění Evropa z výšky

Umění je stav duše XIII

KDY: denně od 9 do 12 hodin a od 12.30 do 17 hodin
KDE: Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí
ZA KOLIK: základní vstupné 80 korun

PROČ PŘIJÍT: Tradiční výstava s názvem Umění je stav duše XIII představí obrazy pacientů Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. Letos vůbec poprvé je navíc doplní díla jejich arteterapeutky Emilie Rudolfové. Jádrem výstavy jsou obrazy, které vytvořili pacienti Psychiatrické nemocnice v Kroměříži v arteterapeutickém ateliéru. Tam přicházejí lidé s různými obtížemi – neurotickou poruchou, závislostmi na alkoholu, lécích, drogách, sebepoškozováním, sebevražednými úmysly nebo potížemi v podobě mentální anorexie.
Pacienti si sami volí, jakou technikou budou tvořit, i formát, na nějž budou tvořit. Arteterapeutka do průběhu jejich výtvarné práce nezasahuje. Na výstavě se tak objeví kresby tužkou, pastelkami, malby temperami, koláže či akvarely, celkem přes 50 obrazů.

Výstava Umění je stav duše.Výstava Umění je stav duše.Zdroj: Valentíková Martina

ZLÍNSKO

Pololetní prázdniny v Zoo Zlín

KDY: 2. - 4. února od 8:30-16 hodin
KDE: Zoo Zlín
ZA KOLIK: pro děti studenty, kteří přijdou s vysvědčením vstupné 1 koruna

PROČ PŘIJÍT: Při příležitosti pololetního vysvědčení mohou vzít rodiče své děti do zlínské zoo za zvýhodněné vstupné. Oslava vysvědčení ve zlínské zoo má dlouholetou tradici a pokaždé se setkává s velkým ohlasem návštěvníků. Stejně jako v předchozích letech i o letošních pololetních prázdninách pro všechny školáky přichystala milé překvapení. Každý žák základní nebo student střední školy, který přinese ukázat letošní pololetní vysvědčení, dostane v pokladně zoo vstupenku za 1 Kč. Známky nejsou vůbec rozhodující.

Návštěvníci ve Zoo Zlín, Halloween 2023; Ilustrační foto
Zlínskou zoo zaplní žáci a studenti. Příští víkend budou mít vstup za korunu

Lešetínský fašank

KDY: 3. února od 10 hodin
KDE: Zlín
ZA KOLIK: Zdarma

PROČ PŘIJÍT: Tradiční masopustní veselice v centru Zlína s vystoupením hudebních a folklorních souborů, průvodem masek, zabijačkou, ukázkou lidových řemesel, atrakcemi pro děti apod. Lešetínský Fašank se koná na třech ulicích; Lešetín I, Lešetín II a Kvítková. Veselice, která je oblíbená nejen mezi místními obyvateli začíná od 10.00 hodin na ulici Kvítková,  Lešetín I před Hospůdkou U Kovárny a Lešetín II na parkovišti hotelu Baltaci ve Zlíně. Ulice budou průchozí přes dvůr Hospůdky U Kovárny.
Kromě tradičního maškarního průvodu, který prochází ulicí za velké podpory tamních obyvatel, můžete shlédnout i pochovávání basy a vyhlášení soutěže o nejlepší masku. Všechny děti, které se zapojí do průvodu a přijdou v masce, dostanou dárky.
V ulicích budou k dispozici dva pivní stany s občerstvením a dvě hudební scény, na kterých vystoupí folklorní soubory a hudební skupiny nejen ze zlínského regionu. Dále mohou návštěvníci ochutnat pravou domácí zabijačku a podívat se na práci uměleckých kovářů a jiných řemeslníků. Připraveny budou také stánky s občerstvením.

Lešetínský fašank ve Zlíně. Ilustrační foto
Lešetínský fašank ve Zlíně omezí dopravu ve třech ulicích

2. Motoristický ples Barum Czech Rally Zlín

KDY: 3. února
KDE: Kongresové centrum Zlín
ZA KOLIK: 490 korun

PROČ PŘIJÍT: Druhý ročník motoristického plesu nabídne k poslechu i tanci hudbu zlínského orchestru AVION BIG BAND a kapely Hey Apple, závěr večera bude patřit kapele Niemandi. Večerem bude provázet moderátor Jan Čada, o diskotéku ve Spiritu se postará DJ Ondřej Albrecht. V průběhu večera vystoupí také taneční skupina Inaris. V rámci doprovodného programu si mohou návštěvníci zajezdit RC modely, připraveny budou rallye trenažery, pro dámy kosmetický koutek Mary Kay, nebude chybět ani oblíbený fotokoutek a bohatá tombola o více než dvěstě cen.

2. motoristický ples Barum Czech Rally Zlín se uskuteční 3.2.20242. motoristický ples Barum Czech Rally Zlín se uskuteční 3.2.2024Zdroj: archiv pořadatele

Výstava Loop – mladí čeští skláři

KDY: 22.prosince - 16. února 13-17 hodin
KDE: Galerie Václava Chada, Zámek Zlín
ZA KOLIK: 70 korun

PROČ PŘIJÍT: Deset českých designérů – absolventů ateliéru Sklo Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, představí svou tvorbu na společné výstavě LOOP ve výstavních sálech Hedvika Galerie Václava Chada.

LOOP, název výstavy, je odkazem na cyklení, opakování se a nového začínání, které je zároveň principem vzdělávání na vysoké škole. Ambicí výstavy je prezentace práce vybraných absolventů ateliéru. Ti navazují na své studium a v průběhu let se stali osobitými autory ve světě současného umění a designu. Pestrost a různorodost přístupů, která je přirozeností ateliéru, se v jejich práci rozvinula do nečekaných vizuálních zážitků.

Výstava Loop – mladí čeští sklářiVýstava Loop – mladí čeští sklářiZdroj: se svolením pořadatele

Festival IQ Play ve Zlíně

KDY: 8. - ledna až 6. února 8-17 hodin
KDE: Kolektivní dům, Zlín
ZA KOLIK: 100 korun, rodinné 300 korun

PROČ PŘIJÍT: 8. ročník putovního Festivalu IQ Play nabídne malým i velkým k vyzkoušení vzdělávací hry a hračky, které pobaví, ale zároveň rozvíjí kreativitu a logické myšlení. Sál Kolektivního domu se promění hernu chytrých her a hraček. Největší část budou tvořit deskové a společenské hry velkých českých i zahraničních výrobců a zajímavé hlavolamy. Jako každý rok organizátoři chystají také mnoho novinek. Kreativita bude podpořena velkým množstvím nejrůznějších designových stavebnic. Pro nejmenší děti se chystají různé logické skládačky.

Festival IQ Play ve Zlíně.Festival IQ Play ve Zlíně.Zdroj: Archiv pořadatelů

Secesní mistr Alfons Mucha – unikátní výstava ve Zlíně

KDY: 18. ledna – 28. března 10-18 hodin
KDE: Obchodní dům Zlín
ZA KOLIK: dospělý 220 korun, děti 6-15 90 korun

PROČ PŘIJÍT: Více než stovka uměleckých děl a plakátů Alfonse Muchy, ale také jedinečné šperky vyrobené podle jeho návrhů Georgesem Fouquetem v Paříži, či osobní věci tohoto nejslavnějšího secesního umělce na výstavě v Galerii Desítka. Návštěvníci spatří slavné divadelní plakáty a litografie Alfonse Muchy – mezi nimi i více než dvoumetrový plakát Gismonda, který umělec vytvořil pro svou múzu, francouzskou herečku Sarah Bernhardt, nebo slavný plakát Hamlet z roku 1899. Výstava představí také některé naprosto jedinečné šperky, vytvořené legendárním zlatníkem Georgesem Fouquetem v Paříži – Sarah prsten a hadí náramek, náhrdelník Maruška, náušnice Dragon či slavnou brož Chryzantéma. Zpestřením expozice budou také osobní předměty Alfonse Muchy a dokumentární film o jeho životě a díle.

Ve Zlíně jsou poprvé k vidění plakáty i šperky Alfonse Muchy .
Ve Zlíně jsou poprvé k vidění plakáty i šperky Alfonse Muchy

SLOVÁCKO

Výstava obrazů Dany Burdové a Dany Šarbortové

KDY: Do 31. března
KDE: Galerie obce Ostrožská Nová Ves
ZA KOLIK: Neuvedeno

PROČ PŘIJÍT: Své obrazy vystavují v novoveské galerii výtvarnice Dana Burdová a Dana Šarbortová

Víkendové tipy Slováckého deníku na 2. - 4. února. Výstava obrazů v Ostrožské Nové VsiVíkendové tipy Slováckého deníku na 2. - 4. února. Výstava obrazů v Ostrožské Nové VsiZdroj: archiv pořadatele

Slovácké pressfoto Ohlédnutí 2023 v kině Hvězda

KDY: Do 7. února
KDE: Foyer a kavárna kina Hvězda v Uherském Hradišti
ZA KOLIK: Zdarma
PROČ PŘIJÍT: 18. ročník neformálního ního „slováckého pressfota“ – bilanční fotografické výstavy

Nenechte si ujít. Slovácké pressfoto Ohlédnutí 2023 nabízí fotografie 73 autorů a autorek
Nenechte si ujít. Slovácké pressfoto Ohlédnutí 2023 nabízí fotografie 73 autorů

Osobitý svět Tomáše Měšťánka v Galerii Slováckého muzea

KDY: Do 11. února 2024
KDE: Galerie Slováckého muzea Uherské Hradiště
ZA KOLIK: Neuvedeno

PROČ PŘIJÍT: Vybočující ze všech mantinelů, pro většinu lidí malíř jen málo známý – Tomáš Měšťánek (1951–2021) byl jakýmsi dobrovolným outsiderem českého uměleckého prostředí. Nevystavoval příliš často, o slávu a lesk výstavních síní nestál. Nezajímaly ho příliš názory galeristů ani kritiků, jen lidí, pro které maloval. Veřejnosti tak zůstala jeho tvorba povětšinou skryta. Ač se Galerie Slováckého muzea stala několikrát příbytkem jeho tvorby, výstava Měšťánek je první souhrnnou retrospektivou – návštěvníci spatří více než stovku děl, z nichž převážnou většinu tvoří olejomalby, které jsou doplněny kombinovanými technikami, akvarely a pastely. Až do 11. února 2024 mohou příchozí okusit svět, který některým jedincům zůstane navždy skryt – svět tuláků, bezdomovců a žebráků na nárožích.

Dílo démona i rozervance Tomáše Měšťánka v Hradišti představil jeho přítel Arnošt GoldflamDílo démona i rozervance Tomáše Měšťánka v Hradišti představil jeho přítel Arnošt GoldflamZdroj: Deník/Pavel Bohun