Předchozí
1 z 9
Další

Hrad Lukov  Hrad Lukov.Hrad Lukov.Zdroj: Deník/repro

Hrad Lukov je zasazen do malebné přírody Hostýnských hor. V současné době se o provoz a postupnou památkovou obnovu hradu stará Spolek přátel hradu Lukova. 

Pokladna hradu Lukov a okénko bufetu jsou otevřeny v sobotu, neděli a o státnim svátku. Nejsou otevřené expozice. Mimo tuto dobu je hrad otevřen formou samoobslužné pokladny a funguje samoobslužné okénko s občerstvenim (každý den).

Vstupné (dospělý, senior, student, dítě nad 10 let) 50 Kč/osoba.

Valašského muzea v přírodě v RožnověValašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, vyhánění ovcí a další tradiceValašské muzeum v přírodě Zdroj: DENÍK/Michal Burda

Po mnohaměsíční odmlce jsou pro návštěvníky opět přístupné venkovní prostory Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Exteriéry areálů Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny jsou k vidění od prvního květnového pondělí. Nutné je neustálé použití respirátoru, dodržování odstupů a zvýšená osobní hygiena.

Kdy: pondělí – neděle, 9.00 – 17.00
Vstupné: dospělí 120 Kč; děti 60 Kč

Hrad Buchlov Hrad Buchlov při jarních přípravách na návštěvnickou sezonu roku 2021.Hrad Buchlov Zdroj: Deník/Jan Karásek

Brána dominanty Chřibů, hradu Buchlova, se letos poprvé návštěvníkům otevře v sobotu 8. května. Přístupný bude zatím pouze o víkendech, kdy si bude možné prohlédnout první a druhé nádvoří hradu, který patří k nejstarším na Moravě.

Kdy: sobota a neděle od 9 do 16 hodin
Vstupné: 30 korun

Kurovický lom, přírodní památkaKurovický lom i letos přivítal tisíce návštěvníků.Kurovický lom Zdroj: Deník / Jakub Omelka

Kurovický lom, kde se dříve těžil vápenec je dnes oblíbeným výletním místem, kde našly útočiště také zvláště chráněné druhy plazů a obojživelníků. Nejvýznamnější druhy obojživelníků jsou čolek velký, kuňka obecná, čolek obecný a ropucha zelená. Z plazů je to slepýš křehký a ještěrka obecná. Je možné zahlédnout i vyhřívající se užovku obojkovou.  Díky včasnému zásahu majitele se dokázala zastavit postupná devastace lomu a naopak se mu navrátila krása.

Kdy: so, ne od 11 do 18h
Za kolik: děti do 1 metru zdarma, děti nad 1 metr 30 Kč, dospělí 50 Kč

Valašská zahrada 2021  Největší zahradnické trhy v regionu s názvem Valašská zahrada letos v rožnovském Sport Campu provází přísnější hygienická opatření. Kvůli koronaviru je na polovinu omezený také počet prodejců; pátek 8. května 2020Valašská zahrada 2020Zdroj: Deník / Josef Beneš

Největší výběr sadby, květin a okrasných dřevin na jednom místě nabízí tradičně Valašská zahrada. Zahradnické a farmářské trhy se budou konat za zpřísněných hygienických podmínek druhý květnový víkend. Návštěvníky čeká množství zahradníků a výrobců regionálních potravin. Prodej občerstvení bude omezený.

Kdy: 7. – 9. května
Kde: Kemp Sport, Rožnov pod Radhoštěm
Vstupné: 50 Kč; děti do 6 let zdarma

Naučná stezka Jana Karafiáta  Jan Karafiát, evangelický farář, spisovatel, autor knihy Broučci.Jan Karafiát, autor knihy Broučci.Zdroj: DENÍK/Michal Burda

Přírodovědně-historická naučná stezka seznámí milovníky turistiky s krajinou, kde žil evangelický kněz Jan Karafiát, autor známých Broučků. Trasa naučné stezky vede z železničního nádraží ve Valašském Meziříčí přes park Botanika a vrch Štěpánov na Podhájí, odtud kolem lyžařského vleku nad obcí Veselá do Velké Lhoty, kde Karafiát působil dvacet let a dále až k přepadové hrázi přehradní nádrže Bystřička.

Jednotlivé zastávky nabídnou seznámení s historickými stavbami, informace o rostlinách a živočiších a panoramata s výhledem až na Lysou horu.

Květná zahrada v KroměřížiKvětná zahrada v Kroměříži 1. května 2021Květná zahrada v Kroměříži Zdroj: Deník/Jan Karásek

Kroměřížská Květná zahrada je unikátní. Od roku 1998 je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Zahrada vznikla při obnově města po třicetileté válce. Její dominantou je 244 metrů dlouhá kolonáda a Rotunda. V květné zahradě se nachází také Králičí kopeček, Palmový skleník, přírodní bludiště či Ptáčnice.
Po jejím otevření v minulém týdnu ji navštívil rekordní počet návštěvníků. A při hezkém počasí se dá očekávat velký zájem i nyní.

Kdy: po – ne, od 9 do 17h
Za kolik: od 60 do 160 Kč

Hrad MalenoviceHrad Malenovice.Hrad Malenovice.Zdroj: Deník/repro

Tato jedna z nejvýznamnějších středověkých památek Zlínského kraje leží jen 6 kilometrů od centra moderního, funkcionalistického Zlína a dokazuje, že historie Zlína a okolí je zajímavá a dlouhá.

Malenovický hrad byl založen v 2. polovině 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. V následujících stoletích prošel několika rukami mnoha majitelů a mnoha přestavbami, které z původního gotického středověkého hradu vytvořily renesanční sídlo zámeckého typu, později ještě barokně upravené. Až do poloviny 20. století si hrad udržel funkci obytnou a správní

SEZÓNA 2021 - 1. 4. - 31. 10. 2021
při plánované návštěvě prosím zohledněte v danou chvíli platná nařízení Vlády ČR

15. 5. (H)radovánky – zahájení sezóny s doprovodným programem– vernisáž výstavy hájenka
17. 7. Noční prohlídka I - prohlídky hradu bez průvodce a s doprovodným programem
14. 8. Noční prohlídka II - prohlídky hradu bez průvodce a s doprovodným programem
4. 9. Řemesla na hradě - celodenní program se známými i méně známými řemesly
4. 12. Vánoční jarmark - prodej malých i velkých dárků pro velké i malé

Skanzen Modrá Pratuří mládě ve skanzenu ModráPratuří mládě ve skanzenu ModráZdroj: Deník/Zdeněk Skalička

Teprve od úterý 13. dubna jsou otevřené venkovní prostory areálu Archeoskanzenu Modrá. Návštěvníkům je přístupná tzv. jarní zahrada, ochoz pratuří obůrky, kde návštěvníky čeká pratuří rodinka s čerstvým přírůstkem – telátkem Aurou.

Kdy: pondělí až neděle od 9 do 17 hodin
Vstupné: 90 korun