„Nejstarší starobní důchodce v celorepublikové evidenci České správy sociálního zabezpečení je žena narozená v roce 1898. Dva nejstarší muži jsou ročníky 1902,“ sdělila mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová. Zlínský kraj patří s jednatřiceti sto a víceletými občany po Praze, Jihomoravském kraji a Vysočině na čtvrté místo v republice. Z celkového počtu 589 897 obyvatel jich na každý tisíc připadá více než pět. „Nejstaršími příjemci důchodu v kraji jsou dvě ženy narozené v roce 1903,“ prozradila Filipová.

Pro srovnání v Praze žije mezi 1 194 407 obyvateli šestasedmdesát sto a víceletých. V Jihomoravském kraji jednasedmdesát na 1 133 636 obyvatel, což vychází zhruba šest lidí ve věku sto a více let. Naopak nejméně sto a víceletých lidí žije v Karlovarském a Libereckém kraji. Zde se vyskytují na celkový počet obyvatel zhruba dva až tři sto a víceletí z tisíce.

Ženy na Zlínsku přesahují také celorepublikový průměr v délce života. Střední délka života je totiž v Česku podle nejnovějších statistik u mužů 72 let a u žen téměř 79 let. Podle statistických úmrtnostních tabulek Českého statistického úřadu však umírají ženy na Zlínsku až v osmdesáti letech.
Ve Zlíně žije i téměř stojednaletá Emilie Malotová. „Stovka byla zlom. Do ní se mi dařilo jakžtakž, byla jsem veselá. Ale teď mám při špatném počasí bolesti,“ postěžovala si.

Přesto je vitální. „Čtu noviny a knihy, na televizi se moc nedívám, je mizerná. Ráda a moc jsem četla i dříve,“ uvedla. Sto let věku ale nepovažuje za nic příjemného, pokud není zdraví. „Nemůžu na nohy, takže ven se dostanu jen v doprovodu rodiny. A to je komplikované,“ dodala.