Když si bude chtít zjistit konkrétní spoje například důchodce, může požádat pracovníky o vytištění. Za poplatek

„Překvapilo mě to a zklamalo. Syn mi sice může vytisknout spoje na internetu, ale takhle jsem je měla všechny pohromadě. Bylo to praktické,“ míní Podolská.

Důvod, který vedl DSZO ke zrušení tištěné podoby spojů, je podle ředitele Josefa Kocháně jednoduchý. Zájem o brožurky klesal a dopravci je zbytečně skartovali. Takto prý ušetří několikrát ročně přes sto tisíc korun.

„Pokaždé jsme museli objednávat minimální množství brožur, tedy zhruba pět tisíc kusů. Přestože si je jistá skupina lidí kupovala, procento zbylých tištěných jízdních řádů na skladě se zvyšovalo,“ vysvětlil Kocháň s tím, že brožury nejsou k dispozici už asi rok. Jana Podolská tak údajně přišla k informaci poměrně pozdě.

Zdůraznil, že stejnou cestou jako DSZO jde většina dopravních podniků v republice. „Cestující přístup k informacím o spojích mít budou. Jsou dostupné na internetu a řada lidí se k nim v dnešní době už dostane i přes mobil,“ poznamenal Kocháň.

Senior František Pokorný ale s internetem pracovat neumí. „Jak budu vědět, kdy mi jede trolejbus k doktorovi nebo do obchodního centra?“ ptá se.
I na to má však ředitel Kocháň řešení. „Jakýkoliv konkrétní jízdní řád pracovníci dopravního podniku zájemcům na předprodejním místě za poplatek vytisknou. Klidně deset linek,“ říká Kocháň.

Velké vlny nevole ze strany důchodců se prý nebojí, protože ji nezaznamenal ani doposud. A ušetřené peníze může podle něj DSZO použít na cokoliv jiného, třeba i na platy zaměstnanců.

Linky hromadné dopravy budou jako každý rok částečně omezeny v období prázdnin. Aktualizovaných jízdních řádů se dočkají cestující v síti MHD ve Zlíně a Otrokovicích zase od září.

Podle ředitele Kocháně se v nich žádné velké změny nechystají. Pokud k nim však dojde, bude prý o tom dopravní společnost včas informovat.

NA OKRAJ:Důchodci nesurfují

Moje generace si najde všechny potřebné informace na internetu. Nedokážeme si dnes bez něj prakticky představit život. Potřebujeme jej v práci i třeba pro vyhledání spoje ze Zlína do Otrokovic. Ne tak samozřejmý je však celosvětový portál pro starší ročníky. Osobně bych si jako senior zoufala, že už si nemohu koupit tištěnou brožurku s jízdními řády. Byla praktická a stála kolem dvacíti korun. Lidé ji nosili v příruční tašce a kdykoliv potřebovali někam jet, zalistovali a během minuty si našli spojení. Dopravní společnost Zlín – Otrokovice nabízí možnost vytištění konkrétního jízdního řádu na předprodejním místě. Samozřejmě za poplatek, což se častým zájemcům pravděpodobně prodraží. Nehledě na to, že listy formátu A4 nejsou tolik skladné jako brožura. Věřme proto, že se v tomto případě šetří efektivně a na správném místě.

Marie Šidlová, redaktorka