Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tlumačov: kvůli hrázi se vyvlastňovat nebude

Tlumačov – Aby byla obec Tlumačov na Otrokovicku chráněna před následky případných záplav, chystá se tam státní podnik Povodí Moravy vybudovat protipovodňovou hráz. K tomu bylo potřeba odkoupit pozemky od desítek lidí.

8.12.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Někteří z nich ale odmítli nabízené podmínky a parcely neodprodali. Proběhlo referendum a hrozilo dokonce vyvlastňování. K němu ale nakonec nedošlo a teď je na spadnutí další kolo vyjednávání.

„Z celkem 155 dotčených pozemků je jich v současné době úplně dořešeno 131,“ sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Ostatní majitelé nemovitostí odmítli podle starosty Tlumačova Jaroslava Ševely prodej například z důvodů nízké výkupní ceny.

„Při prvních jednáních byl problém v tom, že Povodí Moravy nemohlo dát ze zákona za pozemky více a někteří lidé je za nabízené peníze odmítli odprodat,“ vysvětlil.

Další z důvodů odmítnutí prodeje bylo podle něj například to, že chtěl státní podnik vykoupit jen část pozemku.

Ke krajní variantě vyvlastnění pozemků Povodí Moravy prozatím nepřistoupilo. „Podle mě proto, že by bylo příliš komplikované a zdlouhavé,“ odhadl starosta Tlumačova. Vedení obce se podle Ševely snaží především napomáhat hladkému průběhu veškerých jednání.

„Minulý měsíc jsem vyzval nového generálního ředitele Povodí Moravy Libora Dostála k obnovení jednání a v polovině listopadu jsme měli první schůzku,“ popsal Ševela. Na dalším jednání, které se konalo předminulý pátek, se podle něj dohodlo, že bude s vlastníky pozemků zahájeno druhé kolo jednání. „A to v průběhu tohoto týdne,“ upřesnil.

Jeho slova potvrdila mluvčí státního podniku Jana Kučerová. „Na středu je opětovně svolána schůzka s majiteli pozemků,“ informovala.

Nejčastějším zádrhelem ve výkupu parcel je podle ní příliš vysoká požadovaná cena, netečnost majitelů či průtahy kvůli dědickému řízení. „K dnešnímu dni jsou již všechna řízení ukončena a dědicům jsou zasílány návrhy smluv,“ doplnila.

Ke zvýšení cenové nabídky ze strany povodí Moravy podle ní pravděpodobně nedojde. „U lidí, kteří nechtěli prodat pouze část svého pozemku je možné, že se dohodneme na odkupu celého,“ poznamenala. Majitelé pozemků, kteří je odmítají odprodat, brzdí podle Kučerové výstavbu protipovodňového opatření.

„Spočívá v ohrázování obce po obvodu a tím zabránění škodám, které by mohly vzniknout v případě povodňové situace, jaká nastala například v roce 1997,“ upozornila.

Při těchto povodních se podle starosty Tlumačova počítaly škody v řádech milionů. „Ze zhruba devíti set domácností se přímé ohrožení při záplavách týká zhruba desetiny, tedy asi stovky,“ vyčíslil Ševela. Hráz by ale podle něj měla význam pro celou obec. „Ochránila by fotbalové hřiště, hospodářské pozemky nebo například kanalizaci, která slouží pro celý Tlumačov,“ dodal.

Jednou z rodin, které potřebné pozemky nechtějí prodat, jsou manželé Královi. „Manželka, které půda patří, to nepřijala. Cenu bychom chtěli vyšší,“ sdělil již dříve Vladimír Král. Tlumačov je podle něj v cenách pro stavby znevýhodněný. „Když se vykupovaly třeba pozemky pro rychlostní silnici, v Otrokovicích a Záhlinicích byla cena vyšší,“ uvedl příklad. I tato rodina by měla být podle starosty Jaroslava Ševely přítomna zítřejšímu projednávání.

V případě povodní jsou podle něj jedny z nejpostiženějších ulice Metlov a Sportovní. Potrvrzuje to i jedna z jejích obyvatelek Marie Kopřivová. „V roce 1997 jsme měli tři a půl metru vody, před třemi lety 75 centimetrů,“ popsala. Lidé, kteří odmítají pozemky prodat podle ní nemohli být nikdy zaplaveni. „Kdyby byli, jednali by určitě jinak,“ podotkla.

Autor: Gabriela Dvorníková

8.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení