Z celkem 1981 oprávněných voličů jich přišlo vyjádřit svůj názor jen 542. „Jsem zklamaný. Zúčastnilo se pouze necelých osmadvacet procent voličů. Podle zákona je nutných pro platnost referenda nejméně pětatřicet procent,“ řekl starosta Jaroslav Ševela.

Do 18 hodin přitom hlasovalo 23 procent voličů a zdálo se, že hranice může být ještě překonána.

Referenda se zúčastnila například Eliška Svobodová. „Byla jsem u referenda o čtvrt na jedenáct, ale jak jsem hlasovala, neprozradím,“ podotkla. Po poledni se chystala vyjádřit v hlasování svůj názor i Marie Šumberová. „Budu souhlasit. Myslím, že je důležité, aby se to mohlo postavit,“ poznamenala.

Jak vůbec k referendu došlo? Státnímu podniku Povodí Moravy, který má ochrannou hráz budovat, se většina vlastníků potřebných pozemků zavázala, že je prodá pro stavbu za garantovanou cenu nejméně 82,78 koruny za metr čtvereční. Sedmnáct dalších však zablokovalo stavbu tím, že požaduje vyšší cenu.

Obec chtěla proto od občanů rozhodnutí, zda má tyto parcely za vyšší sumy vykoupit a při jejich prodeji Povodí Moravy pak na transakci tratit, nebo ne. Na daných pozemcích je však závislé, zda bude ochrana před velkou vodou vybudována.

„Pro jednání o vyšší sumě hlasovalo v referendu celkem 335 oprávněných osob, proti bylo 207 občanů,“ přiblížil výsledek neplatného referenda starosta Ševela. Je podle něj nepochybné, že pro výkup pozemků pro budoucí stavbu protipovodňových hrází bylo učiněno ze strany obce uspořádáním referenda maximum.

„Členové zastupitelstva obce na svém zasedání 25. března budou muset sami rozhodnout, zda má obec vyšší ceny za výkup akceptovat. Výsledky neplatného referenda mohou brát jen jako určité doporučení,“ informoval starosta.

Pokud se zastupitelé pro vyšší ceny nerozhodnou, může podle starosty přijít i další varianta. „Povodí Moravy, tedy investor díla, by v takovém případě měl přistoupit v souladu se zákonem k vyvlastňovacímu řízení za účelem realizace stavby ve veřejném zájmu,“ dodal Ševela.