5 VELKÝCH A 37 MALÝCH

Radnice ověřila uskutečnitelnost 5 velkých a 37 malých projektů. Teď už záleží jen na Zlíňanech, který projekt je zaujme a vyhodnotí jej jako ten, který ve Zlíně opravdu chybí. Svými hlasy rozhodnou, kterému z nich dají zelenou.

Financovat je bude radnice. A to až do výše 5 milionů. „Tato částka je nižší než v jiných městech,“ uvedl zastupitel Čestmír Vančura. Dodal ale, že se jedná teprve o první ročník tohoto projektu ve Zlíně a návrhy nejsou zase tak finančně náročné.

Malé projekty nemohou překročit půl milionu, velké milion korun. „Částka je adekvátní,“ myslí si s tím, že je ale důležité, aby byla využitá efektivně a aby byly finančně podpořeny projekty, které jsou pro jednotlivé místní části potřebné.

„Snad lidé vyberou něco potřebného,“ doufá také důchodkyně Kamila Šuranská. „Přála bych si spíš náměstí a okolí bez podnapilých, vulgárních a hlučných osob. Občas je bohužel o strach si sednout na lavičku k fontáně,“ uvedla Tereza Mrkvicová. To však město z tohoto projektu prý zařídit nedokáže.

Postará se ale o realizaci vítězných návrhů. „Participační rozpočtování je způsob hospodaření s veřejnými výdaji, který umožňuje lidem ovlivňovat použití těchto zdrojů,“ vysvětlil mluvčí města Zdeněk Dvořák.

Hlasovat se začíná 19. listopadu prostřednictvím internetu a mobilního telefonu. Zapojit se však mohou i Zlíňané bez přístupu na síť. „Chceme dát možnost hlasovat všem lidem,“ ujistila radní Jana Bazelová.

Kdo nemá přístup na internet, pomohou mu s hlasováním pracovníci městského informačního centra či v kancelářích místních částí.

„Hlasovat se bude formou algoritmu Demokracie 21,“ uvedl mluvčí města. To znamená, že lidé mohou dát kladné hlasy i více projektům a k dispozici mají naopak také hlas záporný.

„Podle tvůrců Demokracie 21 zajišťuje toto hlasování větší názorovou shodu mezi lidmi,“ uvedl Lukáš Fabián z tiskového oddělení zlínského magistrátu. 

Z velkých projektů

1. Průchody mezi jednotlivými ulicemi Zálešná. Projekt řeší opravu průchodů v lokalitě Zálešná. Majitelem místních komunikací je statutární město Zlín. Plánovaná oprava chodníků je dle vyznačené mapy v délce cca 420 metrů.

2. Nekulturní okolí kulturního stánku. Prvním uměleckým zážitkem při návštěvě Malé scény je stav zastávky MHD: prázdný, rozbitý, špinavý stánek, špatný chodník se zátiším kontejnerů na odpad. Navrhujeme rekonstrukci městského mobiliáře zastávky MHD i zástěnu pro kontejnery.

3. Odstranění dalšího torza na Jižních Svazích. Po úspěšném odstranění tzv. torza zůstala na Jižních Svazích ještě tři torza menší. Jmenují se Slunečná, Křiby a Česká, jedná se o zastávky městské hromadné dopravy. Udělejme další krok a zrevitalizujme zastávku Česká.

4. Relax zóna u divadla. Sednout si a vnímat město: plocha mezi divadlem a kostelem nabízí relax s vodním prvkem.

5. Odpočinková vyhlídka Gahurova prospektu. Terasovitý objekt byl navržen za účelem možnosti vybudování alternativního vyhlídkového místa v centru města. Měl by disponovat lavičkami, odpadkovými koši, venkovním pítkem, nočním osvětlením schodů, lampami veřejného osvětlení a Wi-Fi sítí. S 37 menšími projekty je možné se seznámit na www.tvorimezlin.cz