Prezident: T. Baťa je velký vzor

„Inspiroval mne jako velký vzor podnikatele nejenom Tomáš, ale i Jan Baťa," svěřil se u příležitosti blížícího se výročí pro Zlínský deník Miloš Zeman. Rád také Tomáše Baťu při různých příležitostech cituje.

„Znám mnoho citátů Tomáše Bati, nejvíc mne zaujal tento: Neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš," vzpomenul prezident.

Tomáš Baťa vytvořil typickými cihlovými domky také originální architektonický styl, který je obdivován a je inspirací dodnes.

„To, že dokázal postavit továrny a město je velice inspirativní pro všechny architekty a pro mne jako Zlíňáka zvlášť," přiznává zlínský architekt Ivan Bergmann. Obdivem k Tomáši Baťovi se netají.

„Zejména jeho široký záběr, šéf firmy, starosta. Inspiroval i spoustu svých spolupracovníků a společně spoluvytvářeli Zlín. To je také velice inspirativní," dodal Bergmann.

Současný primátor Zlína Miroslav Adámek vyzdvihl na Tomáši Baťovi zejména jeho přístup k podřízeným.

„Byl vizionář, a to v mnoha oblastech. Nejvíce mě ale inspiroval tím, jak se choval ke svým zaměstnancům. Pro něj to nebyli dělníci či podřízení, ale spolupracovníci. Věděl, že když se k nim bude chovat jako k lidem a s úctou, budou podávat maximální pracovní výkony, ku prospěchu všech. A to se potvrdilo," myslí si primátor.

Kulaté výročí Tomáše Bati si připomenou i lidé, pro něž je jeho odkaz jakkoli významný.

„Tomáš Baťa dal lidem práci, měli kde bydlet, podíleli se na zisku. Lidé se za něho měli dobře. Vzpomínám, jak jsem pracovala u pásu. Ty doby jsou pryč, ale přála bych si je vrátit," přeje si seniorka Anežka Navrátilová ze Zlína.

Jiní v něm zase nacházejí inspiraci. „Pracuji ve Zlíně, pocházím z okolí Zlína. Baťa mne inspiroval tím, že dokázal jít za svými sny a cíli. Dokázal získat lidi a dokázal je vést. Jeho cesta vyvolené inspiruje," míní Adam Nový.