"Zájem je velký, někteří lidé se navíc kvůli mírně rostoucím cenám dřeva snaží předzásobit i na další sezony," uvedl Petr Sedlák, jenž se v obci Loučka na Vsetínsku zabývá produkcí krbového a palivového dříví. Hlavním důvodem zdražování je podle něho především růst cen surového dřeva. Snaha lidí vytvořit si zásoby ještě za příznivější ceny je ale na druhou stranu jedním z důvodů, proč některé firmy nyní prodávají méně.

"Letos jsme jednoznačně zaznamenali vliv předzásobení, zájem je totiž zatím o něco slabší než v loňském roce," uvedl jeden z majitelů společnosti Lesnictví Kohoutek z Tlumačova na Zlínsku Jiří Kohoutek. V předchozích několika letech přitom firmě zákazníci vytrvale přibývali. Na letošním poklesu zájmu se tak zřejmě projevilo i počasí, minulé zimní období bylo teplotně nadprůměrné.

Kromě nákupu štípaného palivového dříví mohou lidé dřevo na otop získat i vlastními silami, kdy si surovinu sami vytěží a zpracují. "Zájem neustále roste. Každá správa má vlastní limity pro samovýrobu, někde jsme se již přiblížili na samou hranici," řekl Miloš Valenta ze zlínského inspektorátu Lesů ČR. Pokusy o černou těžbu se ale podle něj zatím v regionu neobjevily.

Na vytápění dřevem přecházejí lidé v kraji i hromadně. Příkladem je projekt obce Salaš na Uherskohradišťsku, který podpořila EU. Od konce loňského roku asi třetina tamních domácností přestala spalovat uhlí a pořídila si speciální kotle na dřevoplyn. Celkové náklady projetu, jehož cílem je zejména zlepšení kvality ovzduší v nevětrané horské kotlině, činily zhruba dva miliony korun.

"Určitě je to poznat, mimo jiné ubylo i prachových částic," řekl starosta Zdeněk Píštěk. Obec uzavřela smlouvu s podnikem Lesy ČR, od kterého odebírá dřevo.

Spotřeba palivového dříví v Česku v posledních letech výrazně roste. Například loni se ho podle statistických údajů spálilo přes 1,1 milionu metrů krychlových, což byl proti roku 2002 nárůst o 40 procent.

Přečtěte si také:

Za topení nepovoleným odpadem hrozí vysoká pokuta

Lidé občas zatopí i odpadky