Pokud se tak děje na základě stížností spoluobčanů, může pak dotyčného navštívit kontrola z radnice. „Každý člověk musí ze zákona topit takovým palivem, které je předepsáno pro jeho kotel. Hlavně se používá dřevo a uhlí.

Hodně lidí je už v dnešní době poučených. Vědí, že například spalování plastů je vysoce škodlivé pro lidský organismus. Vznikají tím látky, které vyvolávají zhoubné nádory,“ informoval Petr Vodák, vedoucí oddělení ochrany vod a prostředí kroměřížské radnice s tím, že pokud se na dotyčného paliče nežádoucího odpadu nakupí stížnosti od okolních občanů, může úředník vypsat prohlídku domácnosti.„Kdyby však kontrolovaný návštěvu odmítl pustit dovnitř, nic bychom s tím nenadělali. Dělat kontroly u fyzických osob se ze zákona nesmí,“ vysvětlil Vodák a dodal, že v posledních letech se však s takovým případem nesetkal.

Ačkoliv je topná sezona už v plném proudu a lidé vlastnící kotel na tuhá paliva by měli tudíž častěji směřovat do uhelných skladů, situace je zcela opačná. „Prodejnost zatím vypadá bledě. Kvůli informaci, kterou odvysílaly televize, že lidé budou platit ekologickou daň, jsou všichni zmateni. Čekají s nákupem uhlí až na poslední chvíli,“ podotkla Eva Zavadilová z kroměřížských uhelných skladů. „V loňském roce navíc nebyla takřka žádná zima, takže všichni nejdříve chtějí asi propálit staré zásoby,“ dodala Zavadilová.

V jednodušší situaci se pravděpodobně nacházejí lidé topící elektřinou či plynem. „Dřívější majitel našeho bytu byl elektrikář a byt tak upravil na topení tímto způsobem. Přejít na vytápění tuhými palivy si už ani neumím představit,“ svěřila se například Barbora Chromá z Kroměříže.