Obchod strádal především během rekonstrukce přilehlého prostranství, kdy se tržby propadly téměř o polovinu.

„Oprav je ale pořád plno. Lidé si spíše přijdou hodinky opravit než by si koupili nové,“ říká prodavačka Martina, která zde pracuje od roku 1994.

Papírnictví nad „mekáčem“ zná také určitě každý. Najdete tu vše od propisek přes aktovky až po dětské hračky. Jak říká prodavačka Soňa, zdejší sortiment je tak specifický, že na ně zatím úbytek zákazníků nedolehl.

„Začátkem školního roku bylo zákazníků dost. Dětem psací potřeby koupit musíte. A ani nejde moc vybírat levnější nebo dražší, například nůžky pro leváky máte prostě jedny,“ říká prodavačka. Zároveň dodává, že jsou sami zvědaví, jaká bude situace před Vánocemi.

Robotické hračky
Malé i velké programátory čeká první ročník Robotických hraček

Obchodníky na náměstí Míru trápí víc než odliv zákazníku množství bezdomovců a narkomanů

Ve zdravé výživě u Zeleného stromu pocítili úbytek zákazníků. I když během našeho rozhovoru byla prodejna plná, jak říká vedoucí obchodu Dagmar Kuklová, je to nárazově.

„Od covidu vidím pokles tržeb zhruba v řádu 10 až 15 procent,“ podotýká Kuklová.

Lidé stále chodí kupovat vločky, tinktury nebo bylinky. Přece jen zdravý životní styl je mantrou této doby, hned vedle toho nezdravého. Proto si tolik lidí neustále kupuje bylinkové čaje, tmavé pečivo a spousty prospěšných potravin, aby mohli o víkendu náležitě zhřešit. Největší problém ale vidí v nárůstů bezdomovců, narkomanů a alkoholiků přímo na náměstí.

„Vidíme to tady dnes a denně. Je tu binec, nepořádek, zápach. Toto je palčivý problém všech obchodů sídlících na náměstí. Maminky si nemůžou s kočárkem sednout na lavičku, děti si tu nemůžou hrát, dospělí se tudy bojí projít. Náměstí má být chloubou města a ne jeho ostudou,“ říká rozhořčeně Kuklová.

Sloni ve zlínské zoologické zahradě Lešná
Trojnásobně dražší energie? Zlínská zoo hledá úspory u zaměstnanců i návštěvníků

Vedle zdravé výživy najdete prodejnu sýrů, vín a delikates a jejich provozovatelé jsou také spokojeni. Jak podotýká zdejší prodavačka, u lidí je stále vidět kupní síla. Nemají problém koupit si sýry za osm set korun na víkend nebo nechat udělat dárkový balíček.

Těch, jak sama říká, udělá přes týden dost a dost. Naproti tomu majitel obchodu Boris Zajíček konstatuje, že nejvíce zákazníků jim bere rozrůstající se konkurence ve Zlíně. Cena nájmu se mu markantně nemění, více ho bolí, že by se do koncové ceny mohla promítnout vysoká cena pohonných hmot u dodavatelů.

Prodavač z řeznictví U Červinků hlásí nepatrný úbytek zákazníků. Téměř každý den tu provoní náměstí zabijačka a láká alespoň na něco malého k ochutnání. Jak říká prodávající, zejména u starších lidí je vidět, že začínají šetřit. Vezmou si jen deset deka škvarků namísto dvaceti, nebo jen tenký plátek tlačenky.

V listopadu otevřou ve Svitu Albert a Pepco

Vedle stávajících tradičních obchodů se otvírají i nové. Jako například v areálu Svitu. Vedle Krajského ředitelství policie na „dvanáctce“ se poslední čtvrtroku rekonstruovala část budovy, která je téměř připravena k otevření. To je naplánováno na konec listopadu a jedná se o nový supermarket Albert.

„Pro zákazníky je připravena nabídka čerstvého i trvanlivého zboží včetně produktů Fresh bistro, které jistě ocení především lidé z přilehlých kanceláří a úřadů. Budou zde dva druhy košíků, vozíky zde nenajdete. K rychlejšímu odbavení budou složit samoobslužné pokladny, otevírací doba bude od pondělí do pátku od sedmi do dvaceti hodin, o víkendech pak zavřeno. Pro zákazníky, kteří přijedou autem, je možné parkovat před prodejnou, kde je pro ně vyhrazeno několik míst,“ říká Jiří Mareček ředitel komunikace obchodů Albert.

Videomapping na chladicí věži zlínské teplárny k 700. výročí Zlína a zahájení jubilejní topné sezony. 21. října 2022.
VIDEO: Chladicí věž zlínské teplárny nabídla unikátní podívanou k výročí města

V září 2022 bylo v České republice celkem 334 prodejen tohoto řetězce a další se neustále rozrůstají. S tržbami přes 55 miliard za rok 2019 je tak Albert třetím největším obchodníkem v zemi po řetězcích Lidl a Kaufland.

Již čtvrtou prodejnu ve Zlíně otevře obchod Pepco.

„Otevření prodejny plánujeme v pondělí 31. října a jako při každém otevření budou v nabídce speciální produkty z otevíracího letáku. Naši zákazníci se mohou těšit na rozlohu 500 metrů čtverečních, takže tu pohodlně nakoupí vše pro svoji rodinu i domácnost,“ říká Milan Drahoš, country manager pro Českou a Slovenskou republiku.

Otevírací doba bude v pracovní dny od osmi do šesti odpoledne a v sobotu zde lidé nakoupí od devíti do tří.