Nejen vonné polštářky nabízeli v Luhačovicích zaměstnanci Chráněné dílny Znojmo. „Jsme na této pouti asi pátým rokem a jsme velmi spokojeni," řekla Deníku Lenka Mikesková. „Naše chráněná dílna má asi 50 zaměstnanců a vyrábíme hlavně polštářky, svíčky a proutěné zboží," popsala. „Nejvíce se prodávají kabelky a polštářky," upřesnila.

Ve stánku opodál si mlsouni pochutnali na grilovaném oštiepku, který se sice musí připravovat velmi pomalu, ale stojí za to si počkat. Oštiepok se podával s brusinkovou omáčkou. Kdo si na životosprávu příliš nepotrpí, ochutnal místní bramboráky a další pochutiny.

„Já jsem si dal klobásu, ale už jsem zkusil i zdejší halušky a byly výborné," pochválil Kamil Bouda z Uherského Brodu. A právě z Uherského Brodu přijela také Svatava Masařová s ručně paličkovanými krajkami. „Začala jsem se paličkování věnovat až na stará kolena. Do důchodu jsem byla strojařka a rýsovala jsem nákresy. Pak jsem se zapsala do kroužku paličkování a už se tomu 15 let věnuji," popsala své začátky zručná seniorka. „Je to hodně o trpělivosti, mnohdy dělám jeden obrázek i několik týdnů, ale baví mě to. Dokonce už i sama vedu kroužek paličkování a zájem je i u mladých lidí. Teď mám asi 10 učedníků," směje se aktivní důchodkyně.

Mnozí návštěvníci přišli zejména na slavností mši. Ta začala krátce po desáté hodině, ale nedočkaví věřící zaplnili kostel již mnohem dříve.

Celou reportáž si můžete přečíst v pondělí v tištěné verzi Zlínského deníku

Autor: Marcela Kaniová