„Máme zatím díky ochotě dárců krve dostatek,“ informovala mluvčí Baťovy nemocnice Karla Havlíková.

Pokud ostatní nemocnice tuto cennou tekutinu potřebují, koupí ji právě odsud. „Nemůžeme jim krev předávat zdarma, protože její odběr a uchovávání si samozřejmě vyžádá určité finanční náklady,“ uvedla mluvčí. Cenu ale nechtěla prozradit, protože jde prý o interní záležitost nemocnice.

Deník se zajímal o situaci také ve slavičínské nemocnici. „Krev teď v podstatě nepotřebujeme, protože už se specializujeme jen na následnou péči o pacienty,“ uvedl ředitel slavičínské nemocnice Libor Palkovský.

Když se starali o akutní případy, kupovali podle něj potřebnou krev právě od Baťovy nemocnice. „Náklady nám potom zpětně proplácela pojišťovna,“ vysvětlil ředitel.

Jak dodal, pokud by si v současné době vyžádal pacient jejich nemocnice krev, obvykle je převáží právě do zlínské krajské nemocnice. Podobná je i situace v Nemocnici Milosrdných bratří ve Vizovicích, která rovněž zajišťuje pouze následnou péči.

Atlas potřebuje krev také

Jiné je to v Nemocnici Atlas ve Zlíně. „My samozřejmě při operacích krev potřebujeme a nakupujeme ji z Baťovy nemocnice,“ uvedl primář zdejšího chirurgického oddělení Jiří Gatěk. Deník se jej rovněž zeptal na cenu, kterou Atlas za krev platí. „To vám říkat nebudu. Ale mohu vás ujistit, že s Baťovou nemocnicí máme skvělou spolupráci,“ dokončil Gatěk.

Kromě dobrovolných odběrů krve v krajské nemocnici, se ve Zlíně také komerčně vykupuje plazma, která je pouze součástí krve.

Společnost Sanaplazma sídlící v centru Zlína však dodává tuto vykoupenou tekutinu do zahraničí.