„Sněhu začíná být moc. Příliš dobře se na tom nejezdí. Slyšel jsem, že v Rakousku už některé sjezdovky kvůli přívalu sněhu dokonce zavřeli,“ nebyl příliš spokojený lyžař Daniel Mikeš, který víkendy tráví v atraktivní javornické oblasti Kohútka-Portáš. Podobně se vyjadřovali i další lyžaři.

Vlekaři s nimi souhlasí, ale zároveň se brání. Výtky přijímají pouze u svahů, na nichž byla ještě před několika týdny vidět tráva a nemají tudíž potřebný podklad.

„Například Černá sjezdovka, která má sklon zhruba čtyřicet stupňů a během čtrnácti dnů na ni napadne bezmála půl metru prašanu, je rolbou neupravitelná,“ upozornil Josef Kocůrek z horského hotelu Kohútka.

„Spodní vrstva není spojená se zemí a rolba se pak po svahu nekontrolovaně hrne dolů,“ vysvětlil.

Nicméně ostatní sjezdovky, které mají dostatečný základ z technického nebo přírodního sněhu, jsou na Kohútce bez problémů.

„Situace se ale zlepšuje i na velké sjezdovce, s tím, jak se sníh zhutňuje. Lyžovat se na ní dá bez větších problémů a o víkendu čekáme bezvadné podmínky,“ ubezpečil Kocůrek.

Víkendové lyžování nabízejí všechny lyžařské areály na Valašsku. I ty níže položené, jakými jsou například sjezdovky U Kuželů v Huslenkách nebo Raškovec v Halenkově.

„Je fakt, že sníh byl zpočátku hodně prachový a lyžaři, kteří si vybírali jednu dráhu, ho v některých místech odhrnuli až na trávu. Nyní se už vytvořila podkladová vrstva, a když sníh přejedeme rolbou, vydrží kvalitní povrch po celý den,“ ubezpečil z Halenkova Aleš Hromada.

Tamní sjezdovka je v provozu o víkendech, ale pokud bude zájem lyžařů, zvažují provozovatelé spustit vlek už v pátek.

Na své si přijdou i návštěvníci Velkých Karlovic, kde jsou v provozu všechny vleky.

„Na sjezdovce pod Horalem začnou v sobotu od desíti hodin snowboardové závody,“ připomněl správce areálu Leo Bača.

Po celý týden se nyní lyžuje i v Lužné, kde se vlekaři kvůli pokračujícímu sněžení téměř nezastaví.

„Sníh stále padá, takže povrch upravujeme dvakrát denně. Oba vleky pojedou samozřejmě i o víkendu,“ informoval z areálu Holuběnka Petr Bětík.