Pořadatelé premiérového ročníku takzvané cyklo rally očekávají až pět stovek závodníků. Ti se vyjížďky mohou zúčastnit zdarma a na jakémkoliv kole.

Cyklisté na trať městské rychlostní zkoušky vyrazí ještě před startem závodních vozů, a to jak jednotlivci, tak i týmy. Zájemci budou rozděleni do skupin muži a ženy, zúčastnit se však mohou také děti od dvanácti let. Účastníkům se nebude měřit čas, jde totiž o volnou jízdu, nikoliv o opravdový závod.

„Není to o sportovním výkonu, ale o zážitku. Asi nikde vás nepustí na kole před závodem. Je to také příležitost zažít něco nového, poznat nové lidi,“ řekl k projektu člen Rady města Zlína Josef Novák, který s nápadem na akci Zlínská kola přišel.

On sám se k ostatním odvážlivcům přidá a na kole si trať městské erzety projede.

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.
Prestiž pro Zlínský kraj i dopravní omezení. Znáte klady i minusy Barumky?

Okruh má délku tři kilometry, jeho trasa však není náročná. Zvládnou ji bez problémů i děti.

„Žádné dlouhé kopce na trati nejsou a téměř všude je pěkný asfalt. Takže ani rekreační závodník nepřijede do cíle vysílený. Myslím, že to bude zážitek, který může zakusit kdokoliv bez ohledu na fyzičku,“ řekla ředitelka závodu Silvie Hlavičková.

Lidé mohou vyrazit na jakémkoliv kole, ať už na závodním, nebo historickém. Staré kolo na zlínské trati provětrá například Martin Pagáč, který se na závod už přihlásil.

„Bude to trochu recese, pojedu na staré skládačce jako historik. Možná vymyslím i nějaký kostým. Nejen že si chci užít tu srandu, ale rád bych i viděl trať před závodem. Ať vím, kde pak nejlépe uvidím jako divák,“ vysvětluje cyklista.

Kromě milovníků cyklistiky a zlínské Barum Rally pořadatelé na trati očekávají i významné osobnosti.

Test před Barum Rally ve Vizovicích
Na Vizovicku burácely motory vozů připravujících se na Barum Rally

„Na startu cyklo rally budou zlínští hokejisté Aukro Berani Zlín i s generálním manažerem Martinem Hostákem, bývalým spolukomentátorem a expertem České televize. Chceme na start přilákat například i úspěšné fotbalisty,“ prozradil tiskový mluvčí Barum Czech Rally Zlín Roman Ordelt.

Závodníci odstartují v Bartošově ulici vedle parku Svobody, a to v 16:30 hodin. Na stejném místě bude poté i cílová čára. Městský okruh si dospělí projedou hned třikrát, děti pak pouze jednou. Závod chtějí pořadatelé uskutečnit i v případě špatného počasí.

„Máme objednané krásné počasí, s mokrou variantou nepočítáme. Ale kdyby přece jen, závodníci rallye si též nevybírají, odvážlivcům proto start umožníme,“ dodala ředitelka závodu Silvie Hlavičková.

Odchytové klece na divočáky na myslivecké střelnici ve Zlíně.
Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

MICHAELA KOLKOVÁ