„Je to úsměvný příběh orázných španělských ženách, které odmítají být kvůli mužům neustále na pokraji nervového zhroucení. Pointa filmu tkví vtom, že pánové jsou vlastně na této planetě naprosto zbyteční,“ přiblížil jeden ze zakladatelů FK Zbyněk Lekeš. Projekce začíná 29.února ve 20.30hodin vluhačovickémkině

Nekomerční snímky promítají vLuhačovicích již desátým rokem. Třetí oko je výsledkem snahy několika nadšenců, kteří chtějí nabídnout divákovi něco jiného, než je typický americký slaďák slehce předvídatelným happy endem či naopak masakr motorovoupilou.

Na vybrané snímky se diváci mohou přijít podívat od března do června a od září do prosince vždy ve středeční večer. Organizátoři slibují, že tento rok si přijdou na své opravdoví filmoví labužníci.

Zaručeným lákadlem jistě bude drama Skafandr a motýl vrežii Juliana Schnabela, ve kterém řeší aktuální téma eutanazie. Do dnešního dne dílo získalo dva Zlaté glóby, cenu za nejlepší režii vCannes a dalších osmnáct nejrůznějších ocenění jak vEvropě, tak vUSA.

Dalším ze zajímavých snímků je dokument Pavla Kouteckého ObčanHavel.

Nedílnou součástí Třetího oka je také Projekt 100.Jedná se opřehlídku deseti celovečerních filmů a promítá se ve více než stovce kin po celé republice. Letos přinese podívanou zdějin kinematografie ize současné produkce. Součástí programu bude například první irácký film realizovaný po pádu režimu Saddáma Husajna Želvy mohou létat, který popisuje znepokojivou situaci při severní hranici země. VLuhačovicích jsou tyto snímky volně začleněny mezi středeční klubové projekce.

Jarní sezonu Třetího oka každoročně zahajuje vystoupení tamního ochotnického spolku Jednou za rok. „Naše mikrokomedie se vždy tematicky vztahují kúvodnímu filmu. Jsou plné lehké ironie, nadsázky a recese,“ vysvětlila scenáristka a režisérka Jaroslava Hynštová.

Letos se návštěvníci FK mohou těšit na Luhanovelu aneb Jak José Armandovi ukradli sombrero. Jak již znázvu vyplývá, jedná se oparodii na nekonečné telenovely.

Vstupenky na filmová představení si diváci mohou koupit buď vpředprodeji, či přímo na místě. „Bohužel kvůli boomu DVD a možnosti stáhnout si cokoliv zinternetu, návštěvnost kin klesá,“ řekl Zbyněk Lekeš. Podle něj projekce vluhačovickém kině navštěvuje do třicetilidí.

Silvie Pospíšilová