MHD mívá skoro půlhodinové zpoždění

Na začátku srpna, kdy bylo dokončeno rozšíření této vytížené komunikace v úseku od malenovické pily po tamní sídliště, si řidiči chválili plynulost dopravy. Už tehdy ale zlínská radnice i Dopravní společnost Zlín - Otrokovice (DSZO) varovaly před změnou situace po konci letních prázdnin. „Zácpy teď v tom dosud nerozšířeném místě jsou, to jsme však očekávali,“ přitakal náměstek zlínské primátorky Miroslav Šenkýř (ODS).

Tvoření kolon pozoruje také hlavní dispečer DSZO Josef Polách. „Po otevření nového čtyřpruhu si lidé rychle zvykli na rychlejší cestování a začali I/49 častěji využívat. Tak začal houstnout provoz už na konci srpna a v září se to s koncem dovolených a začátkem školního roku samozřejmě ještě zhoršilo,“ vysvětloval.

Situace na silnici je podle něj kritická od čtvrt na osm do osmi hodin ráno na ulici Štefánikova a zhruba od půl třetí do půl páté zvláště ve směru z Otrokovic do Zlína. Zpoždění městské hromadné dopravy na linkách dva a šest pak dosahuje šesti až šestadvaceti minut.

„Vidím možnost zlepšit tento stav pouze ve vytvoření třetího pruhu v dvouproudém úseku, a to ve směru do Zlína,“ míní hlavní dispečer Polách. Doplnil, že upravovat jízdní řády zatím nemá smysl, protože zpoždění jsou nepravidelná. O případném řešení dopravy na I/49 se však bude mluvit až v polovině září. „Zhodnotíme situaci a prodiskutujeme další postup,“ potvrdil náměstek primátorky Miroslav Šenkýř. Správce komunikace proti třetímu pruhu námitky nemá. „Vyžádalo by si to jisté úpravy, nejen přemalování vodorovného značení, ale třeba i zpevnění krajnice. Obecně ovšem nejsem proti. Záleží však ještě, jak návrh poté posoudí policie,“ podotkl vedoucí pracovník zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic Rostislav Vacula.