Toto zařízení od té doby s oběma rodiči spolupracuje a pomáhá jim, aby se děti mohly vrátit co nejrychleji domů. Soud, který o tom rozhodne, by mohl být už tento rok.

Podle vedoucí Klokánku Elišky Petruchové, se skutečně v tomto smutném případu už konečně blýská na lepší časy.

„Oba rodiče s námi velmi aktivně spolupracují, absolvují se svými dětmi různé aktivizační služby. A musím říct, že mají mezi sebou velmi krásnou citovou vazbu. Podle nás léto definitivně rozhodně,“ prozradila vedoucí.

Tomu věří i maminka dětí Dagmar Červenková. „Klokánek nám hrozně pomáhá, a to dokonce i s opravou domu. Snažíme se vše dodělat do doby, než bude soud,“ prozradila paní Červenková.

Do Klokánu přešla osmiletá Markéta, dvanáctiletá Krystina a o rok mladší Sebastian loni v létě na základě rozhodnutí zlínského okresního soudu. O tento krok požádali samotní rodiče Červenkovi. Podle nich se totiž děti v dětském domově neměly dobře.

Soudce Josef Holcman rodině nakonec vyhověl. „Zákon vysloveně říká, že soud musí zvážit, zda může být dítě spíše než do ústavní péče, umístěno v náhradní rodinné péči. A Klokánek je tento typ zařízení, proto soud rozhodl tak, jak rozhodl,“ vysvětlil loni v červnu soudce.

V Klokánku bydlí děti společně s jednou sociální pracovnicí v třípokojovém bytě. A fungují jako běžná rodina. O víkendech i na veškeré prázdniny ale jezdí ke svým rodičům.

Tak tomu bylo i minulý týden, kde byly ve Zlínském kraji jarní prázdniny. „Máme je doma a je to nádherné. Jsme hrozně rádi. Je to čím dál lepší a dokonce se i zlepšili ve škole,“ prozradila Dagmar Červenková.

I na Markétce a Sebastianovi bylo znát, že jsou s rodiči velmi rádi. „V Klokánku je to sice dobré, ale tady doma u mamky a taťky je to nejlepší. Už bychom s nimi ale chtěli být pořád,“ prozradily obě děti.

Zlínský okresní soud v červenci roku 2005 oběma manželům děti odebral zejména z toho důvodu, že se o ně nedokázali postarat.

Červenkovi se topili v dluzích, které si nadělali u třinácti společností, a Dagmar Červenková byla rovněž stíhána za trestný čin zpronevěry.

Navíc v domě na Mladcové, kde celá rodina bydlela, netekla voda, nefungovalo tam topení. Poslední kapkou bylo, když dům dvakrát vyhořel.

To už zasáhly sociální pracovnice, které rodinu delší dobu sledovaly. Dvě nejstarší děti, dnes devatenáctiletého Richarda a osmnáctiletého Tomáše, soud nakonec rodičům ponechal. Podle něj totiž byli starší synové schopni v domě rodičů bydlet.

Nejstarší ze synů Richard nyní prý pomáhá otci v rodinně zahradnické firmě. Ta podle slov Dagmar Červenkové prosperuje dobře. „Tomáš jde letos studovat. Hlásí se na gymnázium,“ dodala ještě žena.