VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O funkci tří králů je bídný zájem

Zlínský kraj - Tři králové vloni na Uherskohradišťsku vykoledovali 1646095 korun a na Uherskobrodsku a Bojkovicku pak 1153872 korun. Letos vykročí tři králové do šestačtyřiceti obcí Hradišťska a čtyřiatřiceti obcí Brodska. Ofunkci těchto zpívajících koledníků však zejména na Hradišťsku stále více klesá zájem. Potvrdila to Anna Konvalinková zOblastní charity Uherské Hradiště.

3.1.2008
SDÍLEJ:

Kašpar, Melichar a Baltazar v sedlech.Foto: DENÍK/Martin Nevyjel

„Dobrovolníci se nám skoro vůbec nepřihlašují. Ve středu jsme měli nahlášených 324skupinek, takže doufáme, že se do víkendu zapojí ještě více koledníků,“ povzdechla si Konvalinková.

Vuherskobrodské charitě panuje situace opačná. „My jsme měli ve středu přihlášených 283skupinek. Předpokládáme ale, že ne všichni se nakonec dostaví, a skupinek tak bude asi odvacet méně. Máme takovou zkušenost,“ prozradila Terezie Fojtíková zOblastní charity vUherském Brodě stím, že kasička je psána na jméno člověka, takže pokud se on nedostaví, nemůže se do této kasičky vůbec vybírat.

Tříkrálové koledování pořádá Česká katolická charita na Slovácku a už sedmým rokem je organizují místní charity. Zatímco vobcích na Brodsku začne koledování zítra a vneděli, na Hradišťsku se sbírka koná už od úterý a potrvá až do pondělí.

„Letos je obecným účelem a zároveň mottem sbírky pomoc rodinám a lidem vnouzi unás ivzahraničí a podpora charitního díla,“ vzpomněla Konvalinková. Skupinky tří králů musí vést nebo doprovázet osoba starší šestnácti let, která má kasičku a vystavenou průkazku. Koledníci obcházejí dům od domu a zpívají. Podle zkušeností obou charit lidé třem králům většinou dveře otvírají.

„Knám chodívají tři králové každý rok. Jednou nepřišli a děti byly zklamané. Rády si poslechneme koledu a necháme napsat na dveře KM B ipříslušný letopočet. Je to podle mě taková pěkná tradice a zároveň ipomoc potřebným,“ vyjádřil se Vladimír Dvořáček zUherského Brodu stím, že třem koledníkům jeho rodina věnuje padesát korun.

3.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto

Klečůvka: „Sejdou se bezvadní lidé,“ těší se na punč na akci s Deníkem

Naši prvňáci. Ilustrační foto

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice ve Zlínském deníku

Gospelové Vánoce poprvé v evangelickém kostele

Po roce opět přichází krásný čas Vánoc a s ním i tradiční GOSPELOVÉ VÁNOCE, které již od roku 2003 pořádá agentura Pragokoncert. Vůbec poprvé přijedou do České republiky DONNELL ELLY & UNITED VOICES (USA) a slibují úžasný kulturní zážitek. Gospelové Vánoce se ve Zlíně konají tento čtvrtek a vůbec poprvé se tento jedinečný koncert uskuteční v evangelickém kostele.

Přidají se už posedmé

Stejný den, stejný čas, stejné koledy. Pět zvolených koled zazní zítra na náměstí 3. května v Otrokovicích. Do 7. ročníku akce Česko zpívá koledy se i tentokrát město zapojí.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

SOUTĚŽ: Pošli nám svou pohádku a vyhraj

Vánoce jsou tady, a jelikož k nim patří pohádky, tak Deník vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dětskou pohádku. Pokud rádi píšete nebo kreslíte, tak neváhejte a zapojte se do soutěže o tu NEJ VÁNOČNÍ POHÁDKU ROKU 2017.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT