Při zahájení sbírky, v úterý 2. ledna, evidovala Charita Zlín 350 registrovaných skupinek koledníků.

„Je to prozatím méně než v roce loňském, kdy byl počet nečekaně vysoký,“ uvedla koordinátorka sbírky na Zlínsku Pavla Romaňáková.

Zároveň však dodala, že počet skupinek většinou každým rokem roste.

„Ovšem musíme rozlišovat jak si stojí jednotlivá města a obce. Tři města a 44 obcí, kde sbírku Charita Zlín zajišťuje, má v podstatě stabilní počet koledníků – pokud je v jednom roce o pět až deset skupinek jinak, je to standard,“ poznamenala koordinátorka.

Pejskaři v Otrokovicích mají k dispozici hřiště k venčení i výcviku
ANKETA: Otrokovice chtějí snížit růst počtu psů ve městě, zdraží poplatek

Kde i přes zvyšující se počet králů není v silách koledníků navštívit všechny domácnosti, je Zlín.

„Neumím ani odhadnout, kolik bychom museli mít koledníků, aby přišli na každou adresu. Jen když si představíte baťovské domky na Lesní čtvrti…,“ přiznala Romaňáková.

Pokud však někoho Tři králové nenavštíví a lidé se s nimi chtějí setkat osobně, mají možnost.

„Králové jsou přítomni při bohoslužbách v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů a v kostele svatých Filipa a Jakuba. Zde je také umístěna pevná kasička. Do 10. ledna je u ní k dispozici poděkování za dar – cukřík a posvěcená křída pro označení nadpraží,“ prozradila koordinátorka.

Dobrovolníci z řad koledníků se i nadále mohou hlásit.

„Jak už jsem naznačila, koledníky stále hledáme pro Zlín. Jsme připraveni vyslat do terénu skupinku, která se v pátek odpoledne, případně v sobotu do deváté hodiny ranní obrátí přímo na mne či jednu ze zlínských farností. Vypravíme i skupinku, která v kompletním složení, dospělý a tři králové, přijde v sobotu ráno na jednu ze jmenovaných farností,“ doplnila Pavla Romaňáková.

První miminka roku 2024 ve Zlínském kraji
První miminka roku 2024 ve Zlínském kraji. Podívejte se

V loňské sbírce vykoledovali na Zlínsku téměř 3,2 milionu korun. Výtěžek posloužil především k pomoci lidem v nepříznivé životní situaci, na rekonstrukci sociálního zařízení v azylovém domě pro dospělé s dětmi a další. 

Využití výnosu letošní sbírky bude obdobné. Část peněz poputuje na přímou pomoc osobám v nepříznivé životní situaci nebo třeba na podporu Nemocnice Milosrdných bratří ve Vizovicích.

Tříkrálová sbírka má více než dvacetiletou historii. Poprvé vyrazili do ulic v Česku v roce 2000. A to v olomoucké arcidiecézi, čímž tak obnovili starou lidovou tradici. Koledníci dnes šíří mezi lidmi boží požehnání a poselství milosrdné lásky a prosí přitom o příspěvek pro lidi v nouzi. Pro koledníky i dárce také představuje příležitost začít nový rok dobrým skutkem.