Do veřejného sektoru šla největší část dotací, a to 2,3 miliardy korun. Z toho bylo téměř 640 milionů použito na opravy silnic II. a III. třídy a mostů v kraji. K podnikatelům pak putovalo 737 milionů korun a do neziskového sektoru 195 milionů korun.

Na Zlínsku se velká část dotací soustředila na Luhačovicko. Rovných sto milionů dostala společnost Lázně Luhačovice na wellness hotel Alexandria, samotné město zase získalo 26 milionů na stavbu dvoupodlažního parkoviště, které už je hotové, a dalších 82 milionů korun na novou plovárnu v centru města, která se začala stavět vloni na podzim.

„Parkoviště se v létě přes lázeňskou sezónu osvědčilo, ačkoliv se zabíhalo delší dobu. Co se týče plovárny, teď se tam vrtají piloty. Těch je sto třicet čtyři a je to velice náročné, protože se musí hlídat spodní voda kvůli minerálním pramenům,“ uvedl starosta Luhačovic František Hubáček.

Dodal, že stavba nabrala mírné zpoždění. „Měnily se totiž některé technologie. Jaký máme skluz, budeme vědět až v květnu, kdy se dokončí betonový základ. Zásadní problémy se ale nevyskytly,“ poznamenal Hubáček.

Ne kryté, ale otevřené koupání se pak za evropské peníze staví od loňského podzimu ve vedlejších Pozlovicích u přehrady. „Momentálně už je zahájena montáž nerezové části bazénu. Všechno jde podle časového harmonogramu, takže bychom chtěli otevřít letos před letní sezónou,“ je spokojena starostka městyse Olga Tkáčová.

Ve Zlíně šlo téměř čtyřiadvacet milionů korun z ROPu na vytvoření sportovně-zábavního centra Eurogalaxie, v Otrokovicích pak například jednapadesát milionů na stavbu přestupního terminálu veřejné dopravy, který byl s velkou slávou otevřen s čtyřměsíčním předstihem na začátku loňského prosince.

Na Slovácku je potěšitelnou zprávou hlavně to, že se po letech chátrání konečně opravuje zámek Nový Světlov v Bojkovicích. Z dotací ROP získal jeho majitel 35 milionů korun na rekonstrukci komerční části, kde by měl být hotel s více než sedmdesáti lůžky, restaurací a vinárnou.

Stranou nezůstane ani nekomerční část, na kterou jde milionů rovnou padesát. „Mělo by zde být muzeum a obřadní síň. Nádvoří bude zastřešeno a budou se zde moci pořádat kulturní akce,“ popsala místostarostka Bojkovic Květoslava Ogrodníková. Zámek se začal opravovat v prosinci 2008 a otevřít by se měl letos v září.

Mimo částky na rekonstrukce silničních staveb je zřejmě nejvyšší dotací 107 milionů pro Sdružení Valašsko – Horní Vsacko na cyklostezku Bečva. Další investicí do cestovního ruchu na Valašsku je vylepšení Skiareálu Kohútka, na které evropské peníze přispěly 55 miliony korun. Přibyla tam tak první čtyřsedačková lanovka v kraji.

Většinou menší částky do dvaceti milionů korun pak šly do Kroměřížska. Mezi větší projekty tam patří například vestavba nové tělocvičny a zbudování nového víceúčelového hřiště v obci Chvalčov, které je od loňského října v provozu. Obec na tento záměr získala přes třiadvacet milionů korun a více než pět milionů dodala z vlastních prostředků.

„Financování projektu je hmatatelným dokladem toho, že evropské peníze nejsou jen chimérou pro vyvolené, a že při troše úsilí je možné využít jejich dobrodiní i pro obec naší velikosti,“ poznamenal starosta Chvalčova Antonín Stodůlka.

Z celkového počtu schválených projektů bylo v roce 2009 ve Zlínském kraji kompletně stavebně dokončeno a proplaceno 102 konkrétních projektů v celkovém souhrnu 966 milionů korun. „Letos očekáváme ukončení dalších přibližně tří set projektů,“ uvedla tisková mluvčí ROP Renata Škrobálková.