V uplynulých týdnech absolvovali malí tygři povinné odčervení a vakcinaci. "Jinak do jejich života nijak nezasahujeme a sledujeme jenom, jak vypadají. Vzhledem k tomu, že vypadají skvěle, tak jsou ve skvělé kondici," uvedl Čihák.

Ve výběhu jsou mláďata k vidění i se svou matkou, patnáctiletou samicí Tanjou. Otec mláďat, osmiletý samec Boatsman, kterého má zahrada zapůjčeného ze zoo v estonském Tallinnu, je umístěný v zázemí. "Jsou to zvířata, která nežijí v párech. Samice i samec jsou geneticky cenní, máme jeden z nejlepších párů, který v Evropě je. Potřebujeme geneticky variabilní populaci," řekl zoolog.

Mláďata se nadále živí především mateřským mlékem, začínají však také ochutnávat maso, kterým chovatelé krmí jejich matku. Ve zlínské zoo zůstanou mladí tygři zhruba rok.

"Pak se začne jednat o tom, kde je umístit. Komise, která se chovem tygrů zabývá, vydá určitá doporučení, vzhledem ke genetice, a podle toho se rozhodneme, do které zoologické zahrady půjdou," doplnil Čihák.

Tygřata prozatím nemají jména. Změní se to v sobotu 7. září ve 14:00, na kdy zoo připravila přímo u výběhu jejich křtiny.

"Kmotrem mláďat bude oblíbený český herec a režisér Miroslav Krobot, který jim vybere i jména," uvedla mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.

Tygři ussurijští se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 1968. V 80. letech se podařilo odchovat osm mláďat, novodobá historie chovu začala v roce 2004 s příchodem Tanji ze zoo v ruském Čeljabinsku. Jejím předchozím partnerem byl od roku 2012 do roku 2017 samec Joseph z německé zoologické zahrady Eberswalde. Jejich první dvě mláďata se narodila v září 2012, další tři pak na podzim roku 2015.

Tygr ussurijský je jednou z nejvzácnějších kočkovitých šelem. Především kvůli pytláctví je ve volné přírodě na pokraji vyhubení. Obývá už jen zlomek svého původního teritoria na Dálném východě, v Severní Koreji a na severu Číny. Populace tygrů ussurijských žijících v zajetí, která nyní podle Čiháka činí na celém světě zhruba 550 jedinců, výrazně převyšuje počet zvířat žijících ve volné přírodě.