„Dívky totiž našly na zemi odhozenou injekční stříkačku. Místo toho, aby to ohlásily rodičům, si začaly hrát na doktory a stříkačka se stala jejich hračkou. A právě při tom se všechny tři o jehlu zranily,“ popsala mluvčí strážníků Šárka Škubalová.

Školačky to ale naštěstí hned oznámily rodičům, kteří s nimi hned odjeli do zlínské nemocnice. Tam je lékaři ošetřili a stříkačku odeslali k laboratornímu vyšetření.

Podle náměstkyně ředitelky zlínské Krajské hygienické stanice Marty Orolinové se na Zlínsku nestává často, že by se někdo poranil o injekční stříkačky. „Pár případů už jsme měli, ale naštěstí jich moc nebylo,“ konstatovala hygienička.

Riziko, že by se dívky mohly nakazit smrtelným virem HIV či žloutenkou typu C, na níž není očkování a která také může skončit tragicky, je podle ní naštěstí malé. „Viry jsou totiž citlivé na sluneční záření a vydrží jen poměrně krátkou dobu. Dá se hovořit o desítkách minut až jednu hodinu,“ vysvětlila Orolinová.

Upozornila však, že by v žádném případě lidé, kteří se poraní o injekční jehlu, neměli tuto skutečnost podcenit. „Bezprostředně po poranění ale nechte ránu krvácet, rozhodně jí však nemačkejte. Pak ji důkladně vymyjte vodou a mýdlem a ošetřete dezinfekcí, nejlépe Jodisolem, protože tento roztok má antiseptický a protivirový účinek. Následně co nejdříve vyhledejte lékaře a oznamte to policii,“ radí Orolinová.

Laboratorní pracovníci pak krev vyšetří na virové žloutenky typů B a C a protilátky proti viru HIV. „Podle výsledku vyšetření pak zhodnotí imunitní stav a v odůvodněných případech zajistí očkování proti hepatitidě typu B,“ doplnila hygienička. Stejně postupují právě v případě poraněných školaček.

Přestože výsledky vyšetření potrvají jen pár dnů, budou muset dívky ještě několik dalších měsíců chodit k praktickým lékařům na testy. „Inkubační doba virových žloutenek je totiž poměrně dlouhá,“ konstatovala Orolinová.

V loňském roce se na Zlínsku vyskytly dva případy, kdy se dítě poranilo o stříkačku.

K prvnímu z nich došlo v březnu v Otrokovicích. Tehdy pětiletý chlapec se zranil na dětském hřišti, když lezl na průlezku.

Druhým dítětem, které se poranilo o injekční stříkačku se stal šestiletý chlapec ze Zlína. Ten se zranil na dětském hřišti v místní části Obeciny při hře se svým kamarádem.

Oba případy měly dobrý konec, infekce se nepotvrdila.

Zlínští strážníci po poslední události hned zkontrolovali celé okolí. „Jen letos jsme už udělali jednačtyřicet takových kontrol, kdy jsme spolu s pracovníky městské zeleně prohledávali dětská pískoviště a hřiště, včetně přilehlých zelených ploch. A při nich se nám podařilo nalézt téměř sedmdesát injekčních stříkaček. A i nadále v těchto kontrolách budeme pokračovat,“ podotkla mluvčí strážníků.