Policie už podala státnímu zastupitelství návrh na obžalobu tří úředníků radnice, kteří jsou již od května obviněni z trestného činu obecného ohrožení.

„Z odborných posudků a důkladného vyšetřování totiž vyplynulo, že tito zaměstnanci magistrátu nepřijali včasná a dostatečná opatření, kterými mohli tragickému pádu stromu zabránit. Dva z nich však proti obvinění podali stížnosti, státní zástupce je ale zamítl jako nedůvodné,“ vysvětlila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

V létě obviněné muže znovu policie vyslechla. Jejich obhájci podali několik návrhů na doplnění vyšetřování, respektive na výslechy dalších lidí. „Na základě všech shromážděných materiálů vyšetřovatel svou práci ukončil návrhem na podání obžaloby všech třech mužů pro trestný čin obecné ohrožení,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Vyšetřovatel se podle ní případem zabýval velmi pečlivě, spis má bezmála šest set stran.

O dalším osudu úředníku tak bude v nejbližší době rozhodovat Okresní státní zastupitelství ve Zlíně. Státní zástupce může poté, co od policie dostane návrh na obžalobu, celý případ zastavit, přerušit, znovu vrátit policii k došetření či lidi obžalovat a poslat je tak k soudu. Pokud by se tak stalo a soud je uznal vinnými, hrozí jim trest odnětí svobody na tři až deset let.

Státní zástupce Jiří Krob, který je se spisem obeznámen, je tento týden na dovolené. Podle jeho zástupce Jana Zubka by rozhodnutí o dalším postupu mělo padnout nejpozději do měsíce.

Celé vyšetřování sledovala a jeho výsledky respektuje i zlínská radnice, kde úředníci pracují. „Město Zlín ctí presumpci neviny. Proto až do pravomocného rozhodnutí nebude činit žádná personální opatření. Protože se jedná se o trestně právní spor, jehož účastníkem není statutární město Zlín, nebude se magistrát v této věci vyjadřovat,“ sdělila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Dodala, že město požadavkům policie vycházelo při vyšetřování maximálně vstříc.

Navíc připomněla, že na základě auditu více než čtyř tisíc stromů, už město nechalo pokácet dvanáct vzrostlých dřevin. „Další stovky pokácíme na základě doporučení v následujících třech letech. Za tyto dřeviny budeme vysazovat stromky nové,“ informovala mluvčí.

Případ je velmi sledován širokou veřejností. V názorech na to, zda má být někdo za smrt hochů potrestán, se liší. „To už jim život nevrátí. A myslím si, že to, že zavřou nějaké úředníky v kanceláři, nic nevyřeší,“ řekla Marie Mikulčíková ze Zlína.

„Měli by za to nést určitě následky pracovníci magistrátu. Alespoň nějakou pořádnou pokutu by měli dostat,“ řekl zase Ondřej Krajčo z Hvozdné.

K osudné tragédii došlo krátce po poledni 22. ledna, kdy se v centru Zlína zřítil vzrostlý pajasan žláznatý. Při pádu zranil celkem sedm lidí. Ti byli okamžitě převezeni do krajské Baťovy nemocnice, tři z nich byli ošetřeni a zanedlouho propuštěni domů.

Čtyři byli hospitalizováni a podstoupili operační zákrok. Jeden ze zraněných, jedenáctiletý chlapec, však i přes to den po neštěstí zemřel. Jeho kamarád, kterému bylo také jedenáct let, byl v ten samý den krátce po poledni vrtulníkem převezen do brněnské fakultní nemocnice. Tam následkům svých zranění 3. února rovněž podlehl.

Měl by být někdo potrestaný za lednový pád stromu ve Zlíně?

Marek Rosinec, 35 let, Zlín, seřizovač
Určitě. Zvlášť pokud strom byl podle znaleckého posudku na odpis a už tam neměl dávno co dělat před patnácti lety. Vinu podle mě nesou ti, co ho tam i nadále nechali stát.

Jarmila Krčmová, 31 let,Lukov, administrativní pracovnice
Rozhodně by za to měl někdo tu odpovědnost nést. Nevím přesně, na koho by měla padnout, ale někdo přece měl ty stromy na starosti. Takže určitě tento člověk.

Libor Bednařík, 16 let, Hvozdná, student
Asi by za to měl někdo pykat. Někdo se o ten park a o stromy měl starat. Je to města, takže určitě někdo z radnice. Zasloužil by si, aby se na něj taky nějaký strom skácel.

Martin Chudárek, 39 let, Racková, dělník
Myslím, že by za to neměl být potrestán nikdo. Prostě takové věci se stávají, nikdo to nemohl vědět a ovlivnit. To je jako nehoda na Barum rally.

V ulicích Zlína se ptala Hana Trčková, snímky Matej Slávik

Hana Trčková