Doposud předsedové výborů tuto funkci vykonávali z pozice neuvolněných zastupitelů. Jedná se tedy o novou, opozicí v čele s bývalým hejtmanem Jiřím Čunkem kritizovanou situaci.

Čunek: Jde o čistý nepotismus

Podle Čunka posty tří uvolněných předsedů, které mají být měsíčně honorovány 90 tisíci korunami, vyjdou za celé volební období krajskou pokladnu v přepočtu na 25 milionů. „Jsem přesvědčen, že zřizování takovýchto funkcí je naprosto čistý nepotismus, je to jiná forma korupce. Myslím si, že zřizovat tolik neuvolněných předsedů výborů je naprosto kontraproduktivní pro řízení kraje,“ řekl Čunek na adresu nového krajského vedení.

Ve Zlíně svítí první vánoční výzdoba, další se rozzáří o první adventní neděli.
Zlín se musí obejít bez vánočních trhů, o výzdobu město ale nepřijde

„Na ustanovujícím zastupitelstvu řekl hejtman Holiš, že bude kontrolovat činnost těchto předsedů výborů a bude po nich vyžadovat práci. Já si to ale nemyslím. Tito předsedové budou mít vliv na rozhodování zastupitelstva, takže můžou říct, že pro něj nebudou hlasovat, když je bude chtít kontrolovat. Nejvíc mě mrzí, že ostatní členové koalice na tuto hru přistoupili a hned ze začátku určili, že kraj bude prodělávat. Zlínský kraj je nyní krajem, kde si za veřejné peníze kupují koalici, a to mě vadí,“ uvedl Jiří Čunek pro Deník.

Ty lidi potřebujeme, brání se hejtman

Nový hejtman Zlínského kraje Radim Holiš však do budoucna v posílení týmů v klíčových resortech vidí důležitost. „Utvrzuje mě v tom stav některých oblastí v řízení kraje. Bohužel nejsou dobré a přesně kvůli tomu tam ty lidi potřebujeme,“ uvedl hejtman Radim Holiš. Konkrétně jde podle něj například o připravenost dopravy na spuštění nového poskytovatele dopravy a nových jízdních řádů.

Co se týká zmiňovaného rozhodnutí zastupitelstva, souhlasí s ním. „Jsme takto domluveni v rámci celé koalice. Sám jsem s tím souhlasil,“ potvrdil hejtman. Pokud jde o činnost výborů a jejich předsedů, musí si podle hejtmana noví lidé na sebe vydělat a ukázat, že se kraji vyplatí.

„Není možné ušetřit na nějakých postech. Pro lepší bilanci jsme hned od začátku zrušili 38 honorovaných pozic zastupitelstva a v ubírání stále nekončíme. Tři uvolnění předsedové tedy pro kraj nebudou proděleční,“ ubezpečil Radim Holiš.

Z nemocnice. Ilustrační foto.
Nehrňte se hromadně do nemocnic, žádá hejtman Holiš

Navýšení počtu náměstků hejtmana vidí Radim Holiš jako nezbytnost. Zároveň ubezpečuje, že i v současné situaci ovlivněné pandemií bude zajištěno bezproblémové fungování. „Dohodli jsme se na jasném zastupovaní a delegování. Součástí přijatého usnesení je u pěti náměstků vydefinovaná pozice zastupovaní. Všichni víme, kdo kdy může koho zastoupit. Jsme připraveni na krizový stav,“ zdůraznil.

Jak svůj přínos pro výkon funkce uvolněného předsedy výborů vidí Alena Gajdůšková, Jakub Zach a Tomáš Janča? Deník zjišťoval jejich názor.

Poslankyně Alena Gajdůšková, která nově vede na kraji sociální výbor, je přesvědčena, že může vnést do této oblasti přidanou hodnotu spojenou s jejím působením v Parlamentu ČR. „Problémy, které se nyní zvláště v souvislosti s covidem objevují, mohu bezprostředně postupovat dál a žádat řešení i na národní úrovni,“ vysvětlila Alena Gajdůšková.

Jeden z úkolů, který si šéf dopravního výboru Jakub Zach podle svých slov dal, je vedení výboru směrem, jenž by přinášel nové nápady v rámci rozvoje stávajícího projektu integrovaného dopravního systému (IDS) ve Zlínském kraji. „Cílem je postupně transformovat IDS v moderní projekt 21. století spojující virtuální prostředí a pohodlné uživatelské prostředí jak pro veřejnost, tak pro zaměstnance odboru dopravy a společnosti KOVED. Data, které provozováním IDS získáme, můžeme dále využívat pro lepší navrhování spojů a jejich návaznosti. To ve finále povede k efektivnějšímu využití a případnému snížení nákladů,“ je přesvědčen Jakub Zach.

Podle předsedy Výboru pro rozvoj podnikatelských aktivit Tomáše Janči má kraj rezervy v odlivu mladých a talentovaných lidí i v práci se studenty a podnikateli. „Zaměřím se na zkvalitnění a rozšíření sítě inkubátorů a co-workingových center v kraji. Pomůžu mladým začínajícím podnikatelům, ale nejen jim. Více propojím úřad s talentovanými studenty a lokálními progresivními společnostmi,“ vidí svůj přínos pro kraj Tomáš Janča.