„V televizi jsem viděla reportáž o Petře Slavíkové. Hledali pro ni dárce kostní dřeně a tak mě to napadlo. Ona už naštěstí dárce má, ale chtěli jsme pomoct i dalším," osvětluje jak nápad vlastně vznikl učitelka Renata Kamlerová. Sama pak zavolala do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně s nabídkou pomoci. Nakonec se domluvili na dárcovství krve.

Daroval poprvé a chce v tom pokračovat

Úplně poprvé byl darovat krev devatenáctiletý student čtvrtého ročníku Luděk Kostka „Vzal jsem to tak, že je to takové hodně lidské," komentoval svůj postoj, když poprvé uslyšel o nápadu jít darovat krev. „Za tři měsíce mám prý znovu přijít," dodal s úsměvem a potvrdil, že v dárcovství chce v budoucnu pokračovat.

„Když jsem o tom nápadu poprvé uslyšela, řekla jsem si, že je to něco užitečného a že bych to taky někdy mohla potřebovat, tak jsem chtěla pomoct někomu jinému," nechala se slyšet osmnáctiletá studentka čtvrtého ročníku Leona Vaňková. Nakonec však krev darovat nemohla. „Jsem trochu nachlazená a navíc mi zjistili málo červených krvinek," vysvětlila důvod. Dostala léky a v budoucnu se bude moci stát dárcem. Její návštěva v nemocnici tak nebyla zbytečná.

„Zájem dětí byl zpočátku velký. Postupně jich však ubývalo a dnes jsme přijeli ve zhruba třicetičlenné skupině," řekla pro Deník učitelka Andrea Macková. „Ze začátku byli strašně nadšení. Až po tom, co zjistili, co všechno to obnáší, že musí k doktorovi pro kartu a že musí vstávat ráno ve čtyři, abychom tu byli včas, tak začali pomalu odpadávat," dodala. Někteří z nich už když si šli ke svému lékaři pro kartu, zjistili, že nemůžou darovat. Dárcovství krve má totiž přísná pravidla a dárci musejí splnit několik kritérií.

„Bylo to pro nás příjemné překvapení," hodnotí nápad primářka transfuzního oddělení Yvetta Stavařová. „Je to velmi přínosné, hlavně u mladých lidí, protože všichni stárneme a je potřeba ten dárcovský stav omlazovat," dodává. Nemocnice spolupracuje i s dalšími školami. Jednou z nich je i policejní škola v Holešově. „Na gymnázium na Lesní čtvrti chodím dělat pravidelné přednášky, takže ti se také chystají přijít," řekla Deníku Yvetta Stavařová.

Dalším pravidlem při dárcovství krve je četnost. Muži mohou krev darovat každé tři měsíce, ženy pak každé čtyři.

Přísná pravidla

Nový dárce krve musí vždy přinést výpis ze zdravotní dokumentace od svého praktického lékaře. Tyto informace jsou důležité pro transfuzního lékaře, který rozhoduje o tom, zda dárce půjde, nebo nepůjde k odběru krve. Dále s sebou musí mít dárce platný doklad totožnosti a kartičku zdravotní pojišťovny. Ráno se může lehce nasnídat, ale neměl by jíst tučná jídla. Důležité je také se takzvaně zavodnit, to znamená vypít doma alespoň půl litru tekutin, nejlépe čaje. Samozřejmostí je to, že musí být člověk zdravý.

Krev naopak darovat nemůžou lidé trpící cukrovkou, onkologickým onemocněním nebo závažným srdečním onemocněním. Přechodně pak nemůžou darovat krev lidé po nachlazení nebo nějaké operaci. Problémem může být i piercing či tetování. Krev mohou tito lidé darovat teprve až půl roku po nějakém takovémto zákroku.

Autor: Roman Buček