Nestlé, globální společnost v Česku známá hlavně díky cukrovinkám, kávě či značce Maggi, se proto rozhodla do dvou let upravit všechny obaly svých výrobků, aby byly navrženy k recyklaci. V současné době je již možné vytřídit 9 z 10 Nestlé výrobků dostupných v Česku. Navíc společnost vytvořila aplikaci, která každému z nás může pomoci s tříděním odpadu.

Jak jste na tom vy, pokud přijde na třídění? 

Tipnete si, jak vytřídit tyto obaly?

Plastové kávové kapsle

Tyto kapsle využívá například Nescafé Dolce Gusto. Vytřídit je můžete do speciálních boxů ve vybraných obchodech Tesco, kde Nestlé zavedlo program na recyklaci. Plastové obaly se navíc neustále zdokonalují. Například zmíněné Nescafé Dolce Gusto využije ročně na kapsle pro český a slovenský trh o 70 tun méně plastu, a to díky tomu, že nově snížilo množství plastu v každé kapsli o 0,4 g. Kávy ale neubylo.

Hliníkové kávové kapsle

Nejen plastové, i hliníkové kapsle na kávu je třeba třídit. Například recyklační program Nespresso funguje v tuzemsku již od roku 2014. Hliníkový recyklát z použitých kapslí je využíván mimo jiné v metalurgickém průmyslu. Značka má v České republice čtyři způsoby, kam a jak odevzdat k recyklaci použité kávové kapsle. Prvním způsobem je odnos do Nespresso butiků, druhým je pak vrácení prostřednictvím kurýrních služeb DPD. K zaslání je možné využít i pobočky Zásilkovny. V Praze se použité kávové kapsle mohou vracet do všech kontejnerů na kovové obaly.

Obaly od čokoládových tyčinek

Kupujete Kofilu nebo Ledové Kaštany ve velkém? Tzv. multibalení oblíbených tyčinek brzy místo v sáčku koupíte slepené páskou. V olomoucké čokoládovně Zora tím ušetří 3 tuny plastu ročně a vám to zjednoduší jejich třídění – obal i páska patří do kontejnerů na plast.

close Plastovou fólii multibalení tyčinek Kofila v druhé polovině roku nahradí přelep info Zdroj: Nestlé zoom_in Plastovou fólii multibalení tyčinek Kofila v druhé polovině roku nahradí přelep

Balení od instantních polévek

Obaly polévek značek Maggi a Carpathia v letošním roce prochází proměnou. Namísto třívrstvého kombinovaného materiálu, který nešel vytřídit, obaly postupně najdete v recyklovatelném plastu. Díky změnám se v továrně ve slovenské Prievidzi uspoří 34 tun obalového materiálu.

S tříděním poradí mobilní aplikace SORTaPP

Tipovali jste správně? Češi nejlépe ví, jak naložit s papírem či plastem, ale třeba takový alobal vytřídí špatně dvě třetiny obyvatel. Je dobré sledovat recyklační značky na obalech. Jsou jich však desítky a pamatovat si, co znamenají, může dát občas zabrat. Chytrým pomocníkem je mobilní aplikace SORTaPP od Nestlé.

close V aplikaci SORTaPP stačí naskenovat recyklační zna info Zdroj: Nestlé zoom_in V aplikaci SORTaPP stačí naskenovat recyklační značku

Po naskenování značky aplikace poradí, do kterého kontejneru obal vhodit, a dokonce vám na mapě ukáže i ten nejbližší. Pokud máte operační systém Android, můžete si SORTaPP zdarma stáhnout do mobilu hned teď. Na verzi pro iOS se již pracuje.