Houfy lidí přilákal zejména nedělní program, který byl v souvislosti s oslavami 750 let od založení města Vizovice zdarma. „Přesnou evidenci vzhledem k nedělnímu volnému vstupu nemáme, ale podle mě se návštěvnost pohybovala okolo klasických osmnácti až dvaceti tisíc lidí,“ upřesnil pořadatel festivalu Zdeněk Jurásek.

Za vrchol letošního ročníku Trnkobraní považuje vystoupení kapely Zdob Shi Zdub. „Bylo to fantastické. Devětadevadesát procent lidí je absolutně neznalo, ale oni upoutali pozornost hned prvním songem a po celý koncert si ji udrželi,“ těší Juráska.

Po pátečním a sobotním koncertním programu, kdy návštěvníky roztančili například Nightwork, Divokej Bill, Anna K. či zmínění energií nabití Zdob Shi Zdub, čekala v neděli na přítomné tradiční soutěž v pojídání švestkových knedlíků. Letos to byla opravdu výzva, ceny byly lákavé. „Pokořitel světového rekordu Pata Bertolettiho, který spořádal 233 knedlíků, by získal prémii padesát tisíc korun. A kdyby někdo překonal český rekord Kamila Hamerského 191 knedlíků, získal by polovinu sumy,“ připomněl Jurásek.

A právě český borec se stal vítězem i letošního pojídání, byť svůj osobní rekord z roku 2003 nepřekonal. Dokázal spořádat „pouhých“ 149 švestkových knedlíků, a prémie tak zůstaly bez vítězů.

Festival byl povedený i podle policie. Nemusela totiž řešit mnoho incidentů. „Do nedělního odpoledne jsme řešili pouze dva majetkové přestupky. Šlo o vloupání do stanu a poškození motorového vozidla,“ upřesnil mluvčí zlínské policie Josef Havela.

Připomněl také, že se příslušníci státní policie ještě dnes zaměří na odjíždějící řidiče a dechové zkoušky. „Pro ty, kteří nevědí, zda mohou bez problému usednout za volant, máme poblíž areálu přichystánu službu orientační dechové zkoušky. Tu mohou využít u sokolovny na rohu ulic Tyršova a Slušovská,“ doplnil Havela.

Trnkobraní překvapivě přidělalo trochu práce i městské policii ve Zlíně. Prostřednictvím tísňové linky se na ni v sobotu obrátil návštěvník festivalu s tím, že se nějak zapomněl při prohlídce likérky.

„Zůstal uzamčen v prostorách lisovny a sušárny ovoce. Vzhledem k tomu, že ve Vizovicích nemáme žádnou pravomoc, byla vyrozuměna republiková policie, která si nešťastníka převzala na vyřešení a vysvobození,“ osvětlila mluvčí Šárka Škubalová.