V pátečních 15 hodin se otevřely brány a do areálu začali proudit lidé. Festival otevřela kapela Levitate, ale většina fanoušků se v pátek těšila na skupinu Divokej Bill, která byla jednou z hlavních hvězd festivalu. „Letošním headlinerem byl Jaromír Nohavica. Kromě něj přišlo nejvíce lidí na koncert skupiny Arakain společně s Lucií Bílou, MIG 21 a na Divokého Billa,“ uvedla mluvčí festivalu Trnkobraní Klára Bobková.

Kromě skvělé hudby na dvou pódiích se diváci mohli těšit i na bohatý doprovodný program. Komici s. r. o. v podání Miloše Knora nebo Lukáše Pavláska předvedli na alternativní scéně několik show pro pobavení publika.

„Hudbu mám rád, ale ne všichni interpreti mi sedí. Proto je moc fajn, že si můžu zkrátit čas mezi koncerty tady, kde je sranda,“ sdělil Milan Žák, který přijel z Jihlavy.

A co je na Trnkobraní jedinečné? Od roku 1972 se tam sjíždí nejlepší jedlíci z republiky, aby porovnali své schopnosti při soutěži v pojídání švestkových knedlíků. Letošním vítězem byl Radim Dvořáček, který s 202 kousky trhl nejenom své osobní maximum, ale také republikový rekord.

„Nevím, jestli budu někdy schopný sníst víc,“ konstatoval Dvořáček.

Atmosféra letošního festivalu byla výborná.

„Letošní ročník hodnotíme jako vydařený. Přišlo více návštěvníků než loni,“ uvedla Bobková. To, že si ročník 2018 užili i účinkující, potvrdil zpěvák skupiny Arakain Jan Toužimský. „Publikum bylo míchané, nebyli to jen příznivci metalu, na které jsme zvyklí. Přesto byli naprosto skvělí,“ pochvaloval si Toužimský.

Pro mnohé návštěvníky bylo výhodou, že si jej mohli užít i s dětmi. Na pohádkové představení ale zavítali i mnozí dospělí.

„Otesánek je má nejoblíbenější pohádka, nemohla jsem si to nechat ujít,“ usmívá se návštěvnice Helena Spurná.

Do areálu byl zákaz vnášení vlastního jídla a pití. Přesto však hlady nikdo netrpěl. Návštěvníci si mohli u stánků dát grilované klobásy, bramboráky, čínské nudle, halušky nebo hamburgery. A chuť na sladké mohli zahnat třeba vaflemi se zmrzlinou.

Autorka: Nataša Budačová