Manželé Laktišovi ze Zašové na Vsetínsku se na trojčátka od začátku těšili.

„Nejdřív nám na kontrole řekli, že to budou dvojčata. Pak na další kontrole už přišli s tím, že trojčata. Tak jsem se bál, co nám řeknou na té následující,“ vtipkoval tatínek Michal Laktiš.

Laktišovi mají doma v Zašové ještě dvě další děti, kluky Františka a Jiřího, jsou z prvního manželství Taťány Laktišové (44). „Jsou už samostatní a na sestřičky se těší. Určitě i rádi pomůžou,“ řekla šťastná maminka trojčátek.

Rizikové těhotenství

Taťána Laktišová byla od prvních týdnů v péči gynekoložky a vedoucí lékařky Perinatologického centra KNTB Marcely Henčlové.

„Z hlediska porodníků je každé vícečetné těhotenství považováno za rizikové. V tomto případě měla sice maminka rizikovou osobní anamnézu, těhotenství však probíhalo bez problémů. Samotný porod císařským řezem absolvovala ve 34. týdnu v celkové anestezii a naštěstí bez komplikací,“ uvedla lékařka.

Ze startu rovnou do inkubátoru

„Trojčátka se okamžitě po narození velmi dobře adaptovala. Po uložení do inkubátoru jsou miminka stabilizovaná, dobře tolerují mateřské mléko, veškerá vyšetření dopadla na výbornou. Pokud vše půjde dobře, jejich pobyt na jednotce intenzivní péče nebude dlouhý a budou moci být u maminky,“ doplnil primář Novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko.

Ve zlínské krajské nemocnici se trojčata narodila za posledních deset let devětkrát, z toho troje přišla na svět v roce 2014 a dvoje v roce 2017. Jedna trojčata se zapsala do statistik vedených zlínskými porodníky v letech 2013, 2019, 2020 a nyní i 2022.