Části okolních obyvatel se uleví, protože mládež nebude už tolik chodit úzkými chodníčky kolem jejich obydlí. Jiní zase spokojeni nejsou. Bojí se totiž zvýšení dopravy kolem svých domovů.

Záměr zlínského magistrátu změnit zde trolejbusovou včera oznámil náměstek primátorky Miroslav Šenkýř.

„Od točny trolejbusu linek 3 a 13 se studenti mohou dostat do školy po cestě, což je nebezpečné. Proto raději používají chodníčky mezi domky,“ uvedl Šenkýř. Na to si ale podle něj občas stěžovali místní obyvatelé. „Vozy hromadné dopravy budou proto ve směru od města nově ze Slovenské ulice pokračovat podél lesa, kde je dnes rozbitá asfaltová cesta, dále směrem ke gymnáziu,“ přiblížil Šenkýř.

V nejvyšším místě stoupání zde ústí zároveň lesní cesta, tak zvaná dálnice. Právě poblíž tohoto místa bude podle náměstka nová zastávka. „Ta bude výhodná i pro cyklisty, kteří sem budou moci svá kola vyvézt cyklobusem a odtud pokračovat dálnicí směrem na Kudlov a dále,“ uvedl Šenkýř.

Začne se už letos

Úpravy trasy trolejbusů by podle něj měly začít už v tomto roce. Cyklobusy pak budou jezdit od jara. „Bude nutné opravit cestu podél lesa, přizpůsobit ji trolejbusové dopravě a samozřejmě také upravit jízdní řády,“ doplnil Šenkýř.

Nejprve je podle něj ale nutné zpracovat projekt a pak vyhlásit veřejnou soutěž, jejíž vítěz úpravy provede.

Ředitel gymnázia se změnami souhlasí

„Pokud bude řešena zastávka tak, aby to bylo bezpečnější pro studenty, určitě to bude prospěšné, uvedl ředitel gymnázia Jan Chudárek. Stížnosti obyvatel na studenty, kterých je zhruba devět set, podle něj nebyly masovou záležitostí. „Většinou nám nikdo nebyl schopný dát konkrétní jméno toho, kdo se provinil, a navíc je to mimo pozemek školy. Snažili jsme se proto studentům spíše rozumně domlouvat,“ doplnil Chudárek.

Deník se zjišťoval, jak se na chystané změny dívají studenti zdejšího gymnázia. Někteří jsou se záměrem spokojeni, jiní mají opačný názor.

Studenti se v názorech různí

„Myslím, že pokud bude jezdit trolejbus kolem lesa, nebudu ráda, protože se mi líbí tamní klid,“ řekla Elena Kalčeva, která navštěvuje první ročník školy.

„To bude fajn, aspoň se tolik nenachodíme do kopce. Je fakt, že někteří studenti si to zkracují přes zahrádky,“ myslí si další ze studentů Václav Hájek.

„Moc s tím nesouhlasím. Cestou kolem lesa chodím pěšky domů, je tu pěkná příroda,“ míní Václav Kovář.

„Myslím, že to bude lepší, aspoň nebudeme šlapat do kopce,“ vyjádřila se nadšeně další ze studentek Lucie Ševčíková.

Pozitivní reakce na chystané změny Deník zaznamenal mezi obyvateli domů pod gymnáziem „Bylo by to dobré, protože studentů tu chodí denně tisíc a chodníky jsou pak rozbité. Navíc tu hází hodně nedopalků,“ míní Olga Blahová.

Pokud by trolejbus stavěl nahoře, bylo by to bezpečnější, často to tu hrozilo nehodou, když šli po silnici,“ podotkl Jaromír Hubáček.

Proti výstavbě nové trolejbusové trati podél lesa se naopak staví Dana Gericková, která bydlí v jednom z domů nad rozbitou asfaltkou, která je pokračováním Slovenské ulice. „Určitě by tu byl zbytečný ruch a bude tu jezdit víc aut. Také se obávám, že mé děti pak nebudou moci dýchat tak čistý vzduch, jako teď,“ řekla Gericková.