Vysokých teplot se celý Zlínský kraj nezbavil ani v noci. Nejhůře se v našem kraji zřejmě spalo lidem v Bystřici pod Hostýnem. Tam totiž i o půl osmé ráno bylo 24 stupňů.

„Máme za sebou tropickou noc, také ráno bylo velmi teplé. Ranní minima neklesla pod dvacet stupňů,“ sdělila ve středu meteoroložka Dagmar Honsová.

Ve vedrech se lidem může dělat nevolno, často bývají podrážděnější nebo nervózní. Zvláště pak, když vysoké teploty trvají více dní.

„Horko dělá lidem špatně hlavně proto, že nedodržují pitný režim. Nemohou se ani dobře soustředit na práci, takže jsou ve stresu více než obvykle. Když se k tomu přidá ještě nevolnost, může být s člověkem opravdu zle,“ upozornila zdravotnická asistentka z oddělení neurologie KNTB Monika Pechová.

Ilustrační foto.
Sestra: „Až peníze uvidím, uvěřím“

Lidem by doporučila vyhledávat stín, neplánovat si náročné výlety a pít studenou vodu.

„Sice se doporučuje pít teplý čaj, což ochlazuje organismus, ale to v extrémních vedrech asi nikdo nedělá. Proto je dobré dát si klidně i studený nápoj, ideálně vodu, ale hlavně dostatečně pít,“ zdůraznila Pechová.

Tropické teploty mohou potrápit také zvířata, například domácí mazlíčky. Lidé by je neměli záměrně ochlazovat studenou vodou, mohli by jim tím spíše uškodit.

„Prudká změna teploty může zvířatům způsobit potíže. Proto je lepší je chladit třeba za krkem, ne polévat proudem vody z hadice. Stejně tak nedoporučuji dávat jim led do vody, je to pro ně nepřirozené. Mohou z toho i zvracet,“ vysvětlil veterinář Dominik Gregořík ze Slušovic.

Například psům nebo kočkám mohou podle něj lidé ulevit tím, že jim umožní pobyt v chladné místnosti.

Od vysokých teplot si lidé na Zlínsku neodpočinou ani následující dny. O víkendu se sice ochladí, přesto budou teploty dosahovat třicítky.

„Do konce týdne bude většinou polojasno až oblačno, odpoledne a večer se mohou objevit bouřky. Příští týden pak budeme potřebovat deštníky,“ informovala o výhledu do dalších dní Dagmar Honsová.

Autorka: MICHAELA KOLKOVÁ

Ilustrační foto
Myslivci už kvůli moru odlovili přes tisíc prasat