„Z jaké politické strany jste? Táhněte odtud, slibovali jste, že to tady opravíte a skutek utek," začíná se rozčilovat starší muž, který si všiml, že dělám rozhovor s jednou z prodávajících žen na trhu.

„Ale pane, my se tady jenom bavíme. Slečna nemá s politikou co do činění, to jste se spletl," zastává se mě prodavačka květin Milena Řeháková, která tady má stánek už přes dvacet let.

„Technický stav tržiště je jedním slovem opravdu katastrofa. O změnách se zatím jenom mluvilo. Myslím, že jsou v nedohlednu," dává staršímu muži za pravdu jinak optimistická Milena, které se nelíbí hlavně to, že pro prodavače nejsou k dispozici blízké záchody.

Usměvavá blondýnka má své zaměstnání ráda i přesto, že každé ráno musí vstávat o půl páté a končí v šest večer a prodává během celého roku.

„Všechna období mají svůj půvab a změny počasí mi nevadí," hodnotí Milena pozitivně svou práci.

Na rozdíl od Heleny však velká část prodejců vypěstované plodiny v zimě nabízet nemůže, protože by je poškodil mráz. Patří mezi ně i Hana Bilínová, která na tržnici prodává už šestým rokem.

„Chybí nám hlavně záchody," shodují se prodávající ze zlínské tržnice Pod Kaštany

„Celkově pokulhává hygiena. Je tu jenom jeden zdroj vody. A záchody? Musíme chodit na ty veřejné, což zabere dost času. Zboží mi musí vždy někdo pohlídat," pozastavuje se nad tamější situací Helena Navrátilová z nedalekého stánku.

Ta by také ocenila celkovou opravu. O kovové stoly si prodávající dle jejích slov neustále zatrhávají kalhoty.

„Navíc každý stánek tu má odlišné zastřešení a potom to tady vypadá jako u kolotočářů," kritizuje.

S názorem Heleny souhlasí i Erika Březovičová, která prodává ovoce i zeleninu přes pět let. „Lepší stav tržnice by určitě přivedl nové zákazníky a zvýšil by tržby," říká Erika, které se nelíbí celková situace na tržišti.

„Nejvíce lidé nakupují po výplatách, potom už se situace zhoršuje," zamýšlí se Barbora Konečná, která nabízí meruňky. I přes nevyhovující sociální zázemí a nestálé výdělky má však většina dotazovaných svou práci ráda.

„Na tržišti prodávám už několik roků rybíz ze své zahrádky. Lidé se ke mně rádi vrací a chválí ho. Líbí se mi tady," uzavírá spokojená důchodkyně Pavla Janíková.

A jak tuto situaci vnímají nakupující?

Antonín Výskal, 55 let, Zlín: Byl bych rád, kdyby se na tržnici nabízelo ještě více věcí než doposud. Chybí tam sociální zázemí. Myslím si, že by svým vzhledem měla odpovídat úrovni Zlína, což tak zatím není.

Jarmila Vostková, 52 let, Zlín: Na tržnici Pod Kaštany se mi moc věcí nelíbí. Je zastaralá. Chtělo by to nové prostředí někde v centru, třeba v areálu Svitu. Například v Barceloně jsou tržnice ve velkých halách a jsou zastřešené. Představitelé města by se zahraničím mohli nechat inspirovat. Co se mi hlavně nelíbí, je to, že se tam míchá prodej oblečení a ovoce a zeleniny.

Dana Kubátová, 55 let, Zlín: Tržnice je naprosto skvělá, ale je potřeba provést něco se stánky. Budky jsou zrezavělé, stánky nejsou sjednocené.

Petra Dobešová, 32 let, Zlín: S tržnicí Pod Kaštany jsem spokojená. Víceméně mi vyhovuje, nicméně si myslím, že třeba stánky s oblečením by tam být nemusely. Bylo by lepší, kdyby na tržišti prodávali jenom zeleninu, ovoce a květiny.

František Korvas, 76 let, Zlín: Jsem spokojený s nabízeným zbožím. Prodavači ale nemají k práci nejlepší prostředí. Myslím si, že město by jim tam mělo vybudovat nějaké přístřešky pro případ, že prší. Sociální zařízení by mělo být samozřejmostí.

Co na to říká zlínská radnice?

„Vzhled tržiště Pod Kaštany je jednoznačně neutěšený a je velkým zájmem města tento problém vyřešit. Nejde jen o vzhled, ale i třeba o zázemí pro prodejce a kupující, například WC.

Za tímto účelem vznikla i studie, která tento prostor řeší. Situaci ale komplikuje fakt, že město Zlín nevlastní všechny pozemky, na kterých se tržiště nachází a dosavadní jednání s jejich majiteli nepřinesla úspěch. Projekt tedy zatím nemohl být realizován. Nicméně, tržiště Pod Kaštany je určitě místem, které by vylepšení potřebovalo." (Zdeněk Dvořák, mluvčí zlínského magistrátu)

Autor: KRISTÝNA MARŠOVSKÁ