„Na tržnici chodím neustále. V letním období téměř obden. Stav a zázemí pro prodejce jsou hrozné. S postupně přibývajícími mrazy je pro ně i nepohodlné, když musejí den prostát v zimě u stánku. Tím, že je tržnice u hlavní silnice, tak se za den nadýchají zplodin a ani výrobkům to nesvědčí. Uvítám jakoukoliv změnu a renovaci tohoto místa," sdělila svůj názor Petra Nováková ze Zlína.

Mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák ujišťuje, že oprava tržnice Pod Kaštany je nyní pro město jednou z priorit. „Chceme udělat něco se vzhledem i funkčností tohoto místa," sdělil.

„Nyní jednáme se dvěma majiteli pozemků. Pokud budou úspěšná, bude příprava proměny tržiště pokračovat dále, řešil by se třeba nový vzhled a vybavení tohoto prostoru," dodává Dvořák. Nejzazší termín, kdy má být tržiště hotové, je podle něj rok 2018.

Zatím není vůbec jisté, jak by mohlo tržiště v budoucnu vypadat. Jisté je pouze to, že místo pro tržiště se nezmění. Město tam chce také vybudovat sociálky, jelikož prodejci musejí docházet na veřejné toalety. Chce zajistit prodejcům i komfort, aby se zde dalo prodávat i v zimě.

„Zastřešení a záchody, to jsou dvě nejdůležitější věci," souhlasí prodejkyně kytek Eva. Příjmení uvést nechtěla.

„Jestli přijde i něco dalšího, myslím, že lidé budou rádi. S opravou jednoznačně souhlasím," uvedla.

I obyvatelé a návštěvníci Zlína jsou pro. Robert Brnula už má i představu, jak by mohlo tržiště vypadat.

„Nezamlouvá se mi, že je každý stánek jiný je to takové všelijaké. Mám rád, když je něco jednotvárné, je to takové pohlednější a ujednocené. Určitě bych to nezastřešoval, to by nebylo ono. Spíš bych uvítal stejný styl všech stánků, pokud možno dřevěných," navrhuje.

Trochu jiný názor má Anna Zvoníčková ze Zlína.

„Určitě bych byla ráda, aby se tržiště nějakým způsobem zrenovovalo. Hlavně nějaké zastřešení třeba v podobě deštníků. Bylo by příjemnější, kdyby mi nepršelo za krk. Obzvlášť když v jedné ruce mám tašky a tou druhou potřebuji platit," podotkla Zvoníčková.

DENISA SPURNÁ