„Projekt na přebudování stavby na lékařský dům je hotov. Jeho realizace se pozastavila kvůli připomínkám památkového ústavu,“ vysvětlil místostarosta obce Jaroslav Burkart.

Návrh nové podoby tržnice, který nechalo vedení města zpracovat, nezapadá podle památkářů do památkové zóny, ve které dům stojí. Radnice se rozhodla návrh přepracovat, aby tak předešla dalším zbytečným průtahům okolo obnovy stavby.

Památkáři neustoupí

„Památková zóna je ale spíše noční můrou místních občanů. Vždyť budova tržnice je obklopena polorozpadlou budovou továrny, supermarketem a panelákem,“ poznamenal místostarosta Burkart.

Památkáři jsou však ve svých připomínkách neoblomní.

„Na návrhu stavby nespolupracoval architekt, což je špatně. Měli jsme být u jeho zpracování od samého začátku a vše mohlo být v pořádku. Tak se ale nestalo,“ vysvětlila náměstkyně Národního památkového ústavu v Kroměříži Klára Hodaňová.

Zároveň ale potvrdila, že objekt tržnice v současném stavu není pro centrum města dvakrát reprezentativní. „Je moc dobře, že se radnice jala něco v tomto směru podniknout. Stavba ale musí mít architektonickou úroveň,“ pokračovala.

Národní památkový ústav se před několika dny domluvil s vedením Vizovic na úpravě návrhu architektem. „Pak celou věc znovu zhodnotíme a věřím, že už bude vše v pořádku,“ zakončila Hodaňová.

Na přepracování návrhu se podle místostarosty Burkarta začne pracovat za čtrnáct dnů.

„Máme smluvenu schůzku s architektem, který v roce 1996 navrhoval podobu domu s pečovatelskou službou. Ten s tržnicí sousedí, tudíž věříme, že bude umět požadavkům památkářů opět vyhovět,“ vysvětlil.

Plánovaný lékařský dům by měl vizovickým doktorům poskytnout plnohodnotné prostředí k poskytování péče tamním občanům. „Dnes jsou totiž naši lékaři rozstrkáni po celém městě,“ vysvětlil místostarosta Burkart.

Stavba bude bezbariérová, bude v ní lékárna a dvanáct ambulancí. „Určitě nebudou chybět dětské ordinace, zubař a další specialisté,“ doplnil.

Myšlenku shromáždit lékaře do jednoho vhodně vybaveného objektu vítá například Eva Pšenčíková z Vizovic. „Bylo by to idální. Když jsem byla naposledy u své lékařky, doslova jsem litovala prostředí, ve kterém ji její pacienti navštěvují,“ popsala. Nemohoucí lidé podle ní měli například problém vyjít do ordinace v patře.

Také tamní seniorka Jiřina Hábová by uvítala, kdyby nemusela za svou lékařkou po schodech. „Chodím o dvou holích, bylo by to pro mne tedy mnohem jednodušší,“ svěřila se.